UWAGA!

Spotkanie z Zofią Zarębianką

 
Elbląg, Spotkanie z Zofią Zarębianką

W poniedziałek, 25 czerwca, o godz. 18 zapraszamy do sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na spotkanie w ramach cyklu „Wstańmy z kanap według autorytetów”, którego gościem będzie Zofia Zarębianka – poetka, eseistka, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie organizowane jest z inicjatywy sympatyków Tygodnika Powszechnego w Elblągu przy współpracy z Biblioteką Elbląską. Wstęp wolny.

Zofia Zarębianka – poetka, eseistka, krytyk literacki, profesor zwyczajny w Katedrze Literatury XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Komisji Historycznoliterackiej PAN oraz Centrum Kultury i Dialogu afiliowanego przy Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. W swojej pracy naukowej porusza zagadnienia dotyczące obecności i deszyfracji sacrum, bada konteksty religijne i duchowe współczesnej literatury polskiej, szczególnie twórczości Karola Wojtyły (Jana Pawła II), pokolenia „Nowej Fali”, „bruLionu”, twórczości Anny Kamieńskiej, Zbigniewa Herberta oraz Czesława Miłosza. Zajmuje się także metodologią badań nad sacrum w literaturze. Autorka zbiorów poezji: „Wyrwane z przestrzeni” (1996), „Człowiek rośnie w Ciszy” (1992), „Niebo w czerni” (2000), „Jerozolima została zburzona” (2004), „Wiersze: Pierwsze” (2008), „Tylko na chwilę” (2012) oraz wielu książek, m.in.: „Poezja wymiaru sanctum” (1992), „Świadectwo słowa. Rzecz o twórczości Anny Kamieńskiej” (1993), „Zakorzenienia Anny Kamieńskiej” (1996), „Tropy sacrum w literaturze XX wieku” (2001), „O książkach, które pomagają być” (2004), „Czytanie sacrum” (2008), „Wtajemniczenia (w) Miłosza” (2014).
       „Wstańmy z kanap według autorytetów” to cykl spotkań organizowanych przez czytelników i sympatyków Tygodnika Powszechnego w Elblągu. Pierwsze z cyklu spotkań – z ks. Adamem Bonieckim, odbyło się w kwietniu tego roku. Oprócz organizacji spotkań łączy ich idea pomagania – można ich znaleźć na profilu facebookowym „Bufet Potrzeb” ( to inicjatywa społeczna czytelników i sympatyków Tygodnika Powszechnego w Elblągu, mająca na celu łączyć gotowych pomagać i potrzebujących pomocy).
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama