UWAGA!

Sto lat filmu w obiektywie

 Elbląg, Sto lat filmu w obiektywie
(fot. www.100latpolskiegofilmu.pl)

We wtorek 11 sierpnia w elbląskim Światowidzie zostanie otwarta wystawa fotosów pn. „100 lat kina polskiego”. To prezentacja, dzięki której elblążanie będą mogli przypomnieć lub też zapoznać się z najważniejszymi obrazami, jakie powstały w tym czasie.

- Podczas stu lat powstało około dwóch tysięcy filmów. Z nich, do prezentacji podczas wystawy, wybrano 130 – mówi Natalia Chojna, kuratorka wystawy. - Za wybór prezentowanych tytułów odpowiedzialni są Rafał Marszałek i Andrzej Bukowiecki. I choć planowaliśmy, by było to sto filmów na stulecie kina, to jednak panowie nie byli w stanie zrezygnować choćby z jednego filmu – dodaje.
       Wystawa została stworzona głównie z myślą o towarzyszeniu imprezom związanym z filmem, czyli pokazów, festiwali – kontynuuje Natalia Chojna. - Została już zaprezentowana widzom Krakowskiego Festiwalu Filmowego, we Wrocławiu podczas festiwalu Era nowe Horyzonty czy też podczas Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Dostajemy także sporo zgłoszeń od instytucji takich właśnie, jak kino Światowid zapraszającymi naszą ekspozycję.
       - Elbląski Światowid czynnie włączył się w obchody stulecia filmu polskiego - wyjaśnia Natalia Klonowska z kina Światowid. - Podjęliśmy inicjatywę pokazywania filmów polskich, realizacji szeregu seminariów, konkursów filmowych, przeglądów. Dlatego też nie mogło zabraknąć tej wystawy u nas. Postanowiliśmy przyciągnąć ją do Elbląga i od 11 sierpnia aż do 4 września będzie ona gościć w naszym kinie.
       Jest to wyjątkowa rzecz – zachęca Natalia Klonowska. - To starannie wybrane fotosy z najbardziej znanych i ważnych filmów stworzonych na przestrzeni stu lat. Znajdziemy tu zarówno początki kina, czyli kino nieme, na przykład film „Antoś po raz pierwszy w Warszawie”, poprzez twórczość przedstawicieli polskiej szkoły filmowej aż do reżyserów debiutujących w ostatnich latach. Po prostu wszyscy najważniejsi artyści i filmy, które mają największe znaczenie w naszej kinematografii. Wystawa - dodaje - to nie tylko przepiękne kadry, ale też recenzje i opisy filmów.
       Wtorkowy (11 sierpnia) wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.30, a gościem specjalnym będzie Natalia Chojna, kuratorka wystawy i redaktorka strony towarzyszącej wystawie www.100latpolskiegofilmu.pl.
      
kos
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama