UWAGA!

Świat najbliższy

 Elbląg, Świat najbliższy

W elbląskiej Galerii El z wystawą pt. Proximum goszczą twórcy z Trójmiasta: Robert Kaja, Wojciech Mokwiński, Zdzisław Pidek, Alicja Karska, Aleksandra Went, Magdalena Golon, Urszula Gogol.

Nawy oraz prezbiterium byłego podominikańskiego kościoła zostały wypełnione artystycznymi instalacjami, łącznie z prezentacjami multimedialnymi. Artyści w swoich pracach i działaniach starają się odpowiedzieć na wyzwania realnej rzeczywistości.
     Poprzez różne zestawienia, układy obiektów artystycznych ukazany został świat pełen zagrożeń, strachów, które wynikają z ludzkiej naiwności zagubienia, pewności siebie i dążenia do dominacji nad innymi. Odnosi się wrażenie, że artyści chcą nam powiedzieć, iż jesteśmy tylko zagubionymi, mało znaczącymi elementami w świecie, gdzie panuje równowaga strachu. Okazuje się, że świat najbliższy wcale nie musi być światem przyjaznym.
     Najnowsza elbląską wystawa jest drugą, rozszerzoną odsłoną wydarzenia pod tą sama nazwą organizowaną we wrześniu 2003 roku przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie.
     
     
***

     
     O autorach:
     Robert Kaja studiował (w latach 1988 - 1993) na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie jest adiunktem na tej uczelni. Jest współzałożycielem Galerii "Wyspa" i Galerii "Łaźnia" w Gdańsku. Brał udział w wielu głośnych i znaczących wystąpieniach artystycznych młodych twórców w latach dziewięćdziesiątych.
     Robert Mokwiński z wykształcenia jest architektem. Uczestniczył m.in. w realizacji pomnika krzyży przy Stoczni Gdańskiej. Obecnie prowadzi zajęcia z projektowania i organizacji przestrzennej na ASP w Gdańsku.
     Zdzisław Pidek jest absolwentem gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Dyplom obronił w 1980 r. Wykłada na gdańskiej ASP. Uczestniczył w wielu wystawach i konkursach. W 1988 uczestniczył w II Konfrontacjach Plastycznych Polski Północnej - ważnej artystycznej imprezie zorganizowanej przez elbląską Galerię EL.
     Alicja Karska studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 1998 - 2003. Od roku 2002 aktywnie uczestniczy w różnych działaniach artystycznych. Brała udział w wystawach m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Sopocie i Warszawie.
     Aleksandra Went gdańską uczelnię plastyczną ukończyła w roku ubiegłym. Swoje prace zdążyła już pokazać na kilku wystawach w różnych ośrodkach artystycznych kraju. Jest laureatką Grand Prix w zakresie sztuk pięknych w konkursie Prezydenta RP na najlepszy dyplom. Nagrodzona praca znajduje się w zbiorach Kancelarii Prezydenta RP.
     Magdalena Golon studiowała na gdańskiej ASP w latach 1998 - 2003. Jest asystentką w pracowni rysunku i podstaw rzeźby na macierzystej uczelni. W ubiegłym roku brała udział w pierwszej wystawie pt. "Proximum", która była pokazana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
     Urszula Gogol ma za sobą studia w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace prezentowała na wystawach w Krakowie, Warszawie i w Sopocie.
MUR

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama