UWAGA!

Światowid podsumował rok

Światowid podsumował rok kulturalny 2004/2005. Dyrektor Antoni Czyżyk nie krył zadowolenia z sukcesów, jednak, jak podkreślił, placówkę czeka jeszcze wiele wyzwań. Pierwszym będzie zapewne uruchomienie w sąsiedztwie Multikina.

Dyrektor Antoni Czyżyk stwierdził, że miniony rok był bardzo udany.
     - Chcieliśmy do końca grudnia 2004 r. ustabilizować naszą sytuację finansową i to się nam udało - mówił. - Zakończyliśmy rok z zyskiem, który pozwolił nam pokryć wcześniejsze zobowiązania z lat 2002-2003 w 90 proc. Byliśmy już więc spokojni o rok 2005. Udało nam się zorganizować wiele imprez o charakterze miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Kino prosperowało bardzo dobrze, przynosiło dochody większe niż dotychczas, program repertuarowy był bardzo interesujący.
     
     Dotacje
     - Do dalszej, jeszcze lepszej pracy motywuje nas zaufanie i pomoc, jaką otrzymujemy od samorządu wojewódzkiego - dodał dyrektor Czyżyk. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy dotację w wysokości ponad 1 mln 800 tys. zł, która pozwoliła odzyskać naszej placówce płynność finansową. Są zapowiedzi kolejnej, długoterminowej pomocy na lata 2005-2007.
     Z pracy elbląskiego centrum kultury Światowid jest także zadowolony samorząd wojewódzki.
     - Światowid to dobra instytucja kultury, która organizuje imprezy o charakterze ogólnopolskim, prowadzi aktywną współpracę międzynarodową; no i taniec, to bardzo mocny atut elbląskiego centrum - mówił Piotr Żuchowski, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Świadczyć może o tym choćby fakt, że w tym roku to Elbląg będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Formacji Tanecznych. To podnosi rangę miasta i regionu oraz jest doskonałą formą promocji. Samorząd będzie wspierał Światowid, bo to dobrze wydane publiczne pieniądze.
     
     Ściana wschodnia
     Piotr Żuchowski przyznał jednak, że rok 2005 jest rokiem trudnym i przełomowym w działalności instytucji kultury.
     - Zmniejsza się dofinansowanie z ministerstwa kultury, które w naszym województwie wynosiło w roku 2004 5,6 mln zł, a w 2005 r. już tylko 1,2 mln zł - mówił. - No i ustawa, która weszła w życie w ubiegłym roku, dotycząca finansowania jednostek samorządów wojewódzkich i uzależniła je od podatku CIT. To sprawiło, że rysuje się wyraźna ściana północno-wschodnia na kulturalnej mapie Polski. Są województwa, które nie wiedzą, jak mają wydać otrzymane pieniądze, a są też takie, jak nasze, w których nie wiadomo jak rozdzielić te nikłe fundusze.
     Podsumowanie minionego roku kulturalnego i zadowolenie z niego to jedna sprawa, a spojrzenie w przyszłość to już inna. Niebawem w sąsiedztwie centrum kultury Światowid uruchomione zostanie Multikino. To niepokoi dyrektora Czyżyka, który jednak zapowiada, że łatwo skóry nie sprzeda.
     
     Łatwo skóry nie sprzedamy
     - Oczywiście będziemy mieć kłopoty z tego powodu, gdyż nowe, duże kino wzbudzi zapewne zainteresowanie odbiorców, przynajmniej na początku - mówił. - Będziemy się jednak starali, by kinomani nie zrezygnowali z odwiedzin w Światowidzie. Będziemy prezentować komercyjne kino, jak również uderzymy mocno w stronę artystycznego kina europejskiego. Dlatego właśnie przystąpiliśmy do grupy Europa Cinemas. Uzyskamy w ten sposób dofinansowanie na kino ambitne. Będziemy się starali stworzyć klimat wyjątkowy w naszym kinie.
     Szansę dla kina Światowid w obliczu Multikina widzi także wicemarszałek Żuchowski.
     - Rzeczywistości nie można powstrzymać - twierdzi Piotr Żuchowksi. - Duże kina powstają i będą powstawać. W tej sytuacji trzeba szukać rozwiązań dla takich kin, jak Światowid. Obrażanie się czy próba walki prowadzi donikąd. Trzeba wyjść z założenia, że Światowid obok Multikina może skorzystać i odwrotnie. Tam będzie komercja, a tu kino ambitne.
     
     Noce teatru i poezji
     Jednak centrum kultury Światowid to nie tylko kino. Bożena Sielewicz, zastępca dyrektora centrum kultury Światowid przedstawiła bardzo interesujący program tegorocznych Elbląskich Nocy Teatru i Poezji, które rozpoczną się 24 sierpnia.
     - Tegoroczna, dziewiąta już edycja imprezy, będzie bardzo wyjątkowa - zapowiada Bożena Sielewicz. - W tym roku świętujemy 100-lecie polskiego kabaretu. Zaproponujemy więc elblążanom autorski wieczór przygotowany przez Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego i Jerzego Satanowskiego, który będzie retransmitowany przez telewizyjną „Jedynkę”. Kolejne dni to koncert piosenek Włodzimierza Wysockiego, oczywiście prezentacje laureatów największych polskich festiwali piosenki artystycznej oraz 30-lecie pracy twórczej Hanny Banaszak, które wraz z nią uczczą m.in. Piotr Fronczewski, Michał Żebrowski i Andrzej Poniedzielski. Tegoroczne Elbląskie Noce Teatru i Poezji będą trwać cztery dni i cztery noce. Już dziś gorąco zapraszam.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zobaczymy jakie to ambitne kino zaprezentuja
 • Jak? Tak jak zwykle.
 • eeeeeeeeeee tam
 • Czyżby w Światowidzie nie było już ISO? Dotychczas Dyrekcja tym się (!!) chwaliła. Szkoda tylko, że nie doceniła swoich pracowników... Za rok po ISO pewnie słuch zaginie.
 • Cytuję na temat kina: " Będziemy się jednak starali, by kinomani nie zrezygnowali z odwiedzin w Światowidzie." - właśnie wróciłem po takiej wizycie w kinie, gdzie w sobotę kupiłem bilety na dzisiejszy seans filmu "KAROL - CZŁOWIEK, KTÓRY ZOSTAŁ PAPIEŻEM" o 20:00, co mam wydrukowane na bilecie. Na miejscu przed salą - dziwnie pusto. W kasie dowiadujemy się, że "zgodnie z czwartkowymi zwyczajami DKF" nasz seant został przesunięty na 21:00. Kilka starszych osób, które specjalnie tę porę wybrały do spokojnego obejrzenia filmu oraz chłopak spoza Elbląga, któremu tylko ta pora pasowała bezskutecznie słuchali tłumaczenia Pana Kierownika, który nawet nie raczył się przedstawić, że to "wina kasjerek". Do tego kitowanie, że "dawno musieliśmy kupić bilety, bo od zeszłego tygodnia było o tym wiadomo". Nawet przepraszam nie usłyszeliśmy. Grunt to starania, "by kinomani nie zrezygnowali z odwiedzin w Światowidzie"... Życzę dalszych sukcesów...
 • Pffff...whow no i co z tego, że postawią na kino ambitne ? Ludzie kochają komerchę (smutne ale prawdziwe) i tylko nieliczni na takowe filmy będą chodzić. Światowid dobrze o tym wie. Jakoś nie widziałem większych starań w kierunku rozpowszechniania kina europejskiego. Przecież kino ambitne, jak dotychczas, jest prezentowane tylko raz w tygodniu (w czwartek), o jednej jedynej godzinie. Dlatego właśnie, że obawiaja się, iż przez dłuższy okres czasu, takie filmy nie będą cieszyć się frekwencją. I jak oni niby zamierzają się utrzymać na dłuższą metę ? Światowid powoli się wykruszy, podobnie jak to się stało z Syreną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kino-Man(2005-06-24)
 • Oj, cosik wydaje mi się że nawet w multikinach są mniejsze salki gdzie repertuar jest jakby bardziej ambitny, a i jakichś okazjonalnych wystepów nie brak. Jesli ktoś jest menedżerem multikina i kasa którą dostaje uzalezniona jest od tego, co się tam dzieje, zawsze bęzie się bardziej starał ...
 • Proponuje zorganizowac cos w stylu nocnych seansow z jednym aktorem lub tematyczne...moze to poprawiloby sytuacje swiatowida
 • Kierownik kina do odstrzału! Niech nie ośmiesza Światowida! Skoro ważniejsze są własne, nieskoordynowane plany, a nie Klient (nasz Pan!)...
 • a gdzie jest Zielonka ??? Czyżby żywa legenda zmartwychwstałego DKF-u miała już nie zagościć w sali kinowej światowida ? :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Placek Pankracek(2005-06-24)
Reklama