UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szanse dla kultury

Elbląg, Szanse dla kultury

W Elblągu z przedreferendalną wizytą gościł wiceminister kultury Maciej Klimczak.

Wiceminister spotkał się z prawie 30 dyrektorami elbląskich placówek kultury oraz radnymi. Zdaniem Macieja Klimczaka wejście do Unii Europejskiej jest szansą na pomnożenie polskich pieniędzy na kulturę.
     - Uważam, że perspektywy dla polskiej kultury są bardzo dobre, bo będziemy mogli pomnażać środki publiczne - mówi wiceminister. - Jeśli wejdziemy do Unii Europejskiej, będziemy mogli skorzystać z funduszy strukturalnych, tworzyć nie tylko warunki dla inicjatyw kulturalnych, ale także stwarzać warunki do tego, by były to impulsy ożywiające życie gospodarcze, aktywizujące życie lokalne. Gdybyśmy zostali poza Unią, pozostałyby nam tylko te pieniądze, którymi dysponujemy.
     Ile Polska otrzyma unijnych środków, zależeć będzie - jak podkreśla Maciej Klimczak - od umiejętności przygotowania przez pracowników instytucji kultury i przedstawicieli organizacji pozarządowych (których rola, zdaniem ministra, będzie coraz większa) projektów i ich realizacji. Jaki powinien być dobry projekt?
     - Ważna będzie jakość projektów - uważa Klimczak. - Jeśli będą one tworzyły ożywcze impulsy, ich efekt będzie większy, niż same pieniądze wprowadzone do obiegu kultury.
     Projekty powinny być osadzone w kontekście społecznym, powiązane z miejscem, jego poziomem cywilizacyjnym i historią. Jeśli jest np. pomysł na muzeum, musimy mieć rozeznanie, jacy goście będą tam przychodzić, jaka jest baza turystyczna, dojazd, infrastruktura, jakie ekspozycje powinny być tam prezentowane. Ważne będzie myślenie o tworzeniu nowych miejsc pracy. Maciej Klimczak poinformował podczas spotkania, że we wrześniu ministerstwo uruchomi rezerwę budżetową w wysokości 150 mln złotych, z której wspierani będą ci, którzy zdecydują się na starania o pieniądze z Unii Europejskiej. Już teraz natomiast przy Narodowym Centrum Kultury powstał zespół specjalistów, który pomagać ma w pisaniu wniosków o unijne dotacje.
     - Mamy przykłady Portugalii i Grecji, które wchodząc do Unii z funduszy strukturalnych skorzystały w wysokości 40 procent. Pomimo to, do każdego budżetu rocznie wpływało ponad 100 milionów euro. Polska chce od Unii na kulturę otrzymać jeszcze więcej - mówi wiceminister.
     W Elblągu mowa była także o planach ministerstwa na przyszły rok oraz o oczekiwanej od dawna ustawie o wolontariacie i pożytku publicznym. Jak powiedział Maciej Klimczak, ustawa zostanie przyjęta przez Sejm jeszcze w maju i ma ona zwierać m.in. zapis o możliwości odpisania na wspieranie kultury jednego procenta podatku. Jest także szansa na poprawę stanu polskich bibliotek - przy projektowaniu przyszłorocznego budżetu resort chce postawić na wspieranie książnic - na zakupy książek i komputerów.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Wszędzie tylko -"dostaniemy dotacje z unii". Przecież to żenujące, wszystko teraz obiecają, nawet "gruszki na wieżbie".Zeby wszystko to o czym mówią mogil dofinansować musieliby dodrukować tych euro jeszcze raz tyle co jest w obiegu, a nie tylko Polska wchodzi do unii, im też obiecują.
  • A może tak Unia podaruje nam nową mądrą ekipę do rządzenia? A starą ...
  • Jedno jest pewne - Unia nie wybierze za nas mądrych posłów i senatorów (np. zamiast tych co szli rozkręcać senat od środka).
  • Fajnie, że Unia da nam pieniądze, ale cóż z tego, jeśli jednostki samorządu terytorialnego nie umieją wygospodarować funduszy własnych. A poza tym czy wiecie, że ak na dzień dzisiejszy Polska nie ma jeszcze pieniędzy na pierwszą składkę??
  • Ale żeby nie było wątpliwości to jestem jak najbardziej za Unią, no i w 100% popieram słowa TAD.
Reklama