UWAGA!

Sztuka mojego „Ja”. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne otwarte

Elbląg, Sztuka mojego „Ja”. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne otwarte
fot. AD

Wczoraj (18 listopada) w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” rozpoczęto czwartą już edycję Międzynarodowych Spotkań Europejskich. Imprezę zainaugurowały dwie wystawy fotograficzne: „Zatrzymane w kadrze” autorstwa Arkadiusza Podhoreckiego i „Odsłona I” Mieczysława Jaworskiego oraz koncert fortepianowy Ewy Dąbrowskiej.

Na otwarciu byli obecni przede wszystkim uczestnicy tegorocznych Spotkań – członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej z Elbląga oraz goście z zagranicy, między innymi liczna grupa młodzieży ze Szwecji. W MSA uczestniczyć także będą twórcy z Niemiec, Ukrainy, Litwy oraz Rosji. Wszyscy w ciągu najbliższych dni podczas koncertów, wystaw i spektakli będą dzielić się z publicznością swoim indywidualnym spojrzeniem na sztukę.
       Główną organizatorką przedsięwzięcia jest Teresa Miłoszewska od lat inicjująca w CSE „Światowid” spotkania artystów sprawnych oraz tych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, których szczególna wrażliwość wytwarza często zupełnie świeżą i niepowtarzalną jakość artystyczną.
       Teresa Miłoszewska: – Każdy z uczestników przeżywa te spotkania na swój sposób i wnosi wiele ciepła. Pozwala nam to spojrzeć na sztukę i na nas samych w bogatszym i szerszym kontekście. Chciałabym, aby te cztery dni były wyjątkowe dla nas wszystkich.
       Wystawa fotograficzna „Zatrzymane w kadrze” autorstwa Arkadiusza Podhoreckiego, którą od wczoraj możemy oglądać na pierwszym piętrze „Światowida”, jest swoistą reminiscencją z poprzednich Spotkań. Obejmuje ona zdjęcia archiwalne z ostatnich dwóch lat. Prezentuje uczestników, zwracając się ku nim z ogromnym sentymentem. Podhorecki ze świetną intuicją uchwycił emocje twórców oraz niepowtarzalny klimat przedsięwzięcia. Teraz również będzie starał się „zamknąć w kadrze” to, co zobaczymy w ciągu najbliższych dni.
       Na drugim piętrze druga wystawa – „Odsłona I” – rezultat sesji fotograficznej przeprowadzonej w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej mieszczących się w Elblągu przy ulicy Saperów. Warsztat jest miejscem otwartym dla wszystkich, funkcjonuje od 1993 roku i obecnie liczy 45 podopiecznych – bohaterów „Odsłony I”. Jej pomysłodawczyniami są terapeutki ośrodka: Oliwia Musiatowicz oraz Agnieszka Ochmańska. Zdjęcia wykonał Mieczysław Jaworski.
       Oliwia Musiatowicz: – Cała przygoda z sesją zdjęciową w kostiumach była ogromnym wyzwaniem dla naszej placówki. Ogromna była rola Teatru im. A. Sewruka, który służył nam bezinteresowną pomocą i wypożyczył kostiumy, co było dla nas dużym ułatwieniem. Pozostałe rzeczy robiłyśmy same. Wszystko przebiegało bardzo spontanicznie, uczestnicy byli bardzo naturalni i dobrze się bawili. Warto zobaczyć choćby „esencję” pani Barbary w roli dziewiętnastowiecznej arystokratki, bardzo wyrazistych Jacka i Pawła czy też Kamilkę, której nie ma już wśród nas, a zdążyła zostawić nam trochę z siebie, jest na fotografiach. Gdybyśmy uciekli w kłamstwo, nie byłoby takiego efektu. Wszyscy oni genialnie zagrali samych siebie i wszyscy zrobili to w wyjątkowy sposób.
       W planach jest „Odsłona II”. Czym jeszcze zaskoczą nas uczestnicy warsztatów, zobaczymy.
       Po wernisażu, w Galerii Nobilis odbył się koncert fortepianowy Ewy Dąbrowskiej, która zaprezentowała kilkanaście utworów, najwięcej Fryderyka Chopina i Clouda Debussy, a także Mozarta oraz Beethovena. Artystka wyjątkowo emocjonalnie aktualizowała dzieła mistrzów, przez co stawały się one wykładnikiem jej własnej, indywidualnej wrażliwości.
       MSA potrwają do 21 listopada. Przy ich okazji możemy także zweryfikować swoje spojrzenie na niepełnosprawność, którą ogromna większość z nas wciąż postrzega jako kategorię obcą, inność z innego świata, do której należy się dystansować i opisywać przy pomocy – niejednokrotnie – bardzo niefortunnych eufemizmów. Jest też okazja, aby raz na zawsze zerwać z dość prymitywnym założeniem, iż to, co dotyczy niepełnosprawności, wiążę się z infantylnością, niedojrzałością, niepełnością. Pogląd ten obalają między innymi właśnie działania twórcze niepełnosprawnych, które często w sposób wyjątkowo trafny, dobitny i przejrzysty realizują podstawowe założenia sztuki pojmowanej jako formę ekspresji własnego „ja” oraz impresji na temat świata poza nim.
       Na otwarciu obecna była naczelnik Wydziału Kultury UM Bożena Sielewicz. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas; dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      
      
Anna Bielawska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Portel reklamuje uparcie miernotę sprzedawaną w Światowidzie przez pana Czyżyka. A w tym samym czasie w Bibliotece Elbląskiej odbywają się niezwykłe wieczory muzyczne, których media nie zauważają. Organizatorem jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meloman(2010-11-19)
 • Miernotę? Byłeś? Pewnie tak, skoro tak piszesz. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  _____ja(2010-11-19)
 • Miernotę?? sam jesteś jak ta miernota media nie interesują się taką frajerską muzyką wolą coś co zrobili niepełnosprawni więc meloman zamknij za przeproszeniem RYJ
Reklama