UWAGA!

----

Sztuka na łonie natury

 Elbląg, Sztuka na łonie natury
fot. nadesłana

Już jutro (5 lipca) w uroczej wsi położonej nad Zalewem Wiślanym swoją przygodę ze sztuką rozpoczną nauczyciele plastyki, instruktorzy, studenci i uczniowie liceów plastycznych, którzy są uczestnikami pleneru „Kadyńskie historie”.

Na wzniesieniach Wysoczyzny Elbląskiej w czasach średniowiecznych znajdował się gród staropruskiego plemienia Pogezanów, który został podbity przez Krzyżaków. W pobliżu ruin grodziska zakon założył wieś Kadyny, gdyż doceniono strategiczne położenie grodu i piękno okolicy – tak rozpoczyna się historia Kadyn.
       A jakie kadyńskie historie zostaną przywołane podczas pleneru? Motywem przewodnim będzie ceramika figuralna i kafle, znak rozpoznawczy Kadyn, nawiązujące do okresu secesji i art deco. Miejscem warsztatów będzie kadyńska plaża, a w razie niepogody, gościnnych progów użyczy kadyńska świetlica – to tam można będzie szukać twórców.
       Wydarzenia plenerowe kierowane są nie tylko do uczestników, ale do wszystkich, którzy zawitają do Kadyn i będą chcieli zrobić coś więcej, niż tylko leżenie na plaży. - Jak co roku będzie można obserwować wypał prac ceramicznych w piecu plenerowym oraz sposoby tworzenia kafli – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, zastępca dyrektora CSE „Światowid” i organizatorka pleneru. - Niezmiennie w programie pozostały działania na plaży, w których mogą wziąć udział mieszkańcy i turyści.
       Można się będzie wybrać w podróż ze szkicownikiem. Będzie mógł to zrobić każdy, kto 6 lipca o godz. 10 zjawi się pod świetlicą „Kadyna”. Plażowicze wraz z dziećmi będą mogli wziąć udział w konkursie rzeźby w piasku oraz w warsztatach pieczenia chleba w tradycyjnym glinianym piecu chlebowym.
       Plener, który organizują CSE „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenie „Jantar”, rozpocznie się 5, a zakończy 9 lipca. Odbywa się on w ramach projektu „Dzieła rąk – dziedzictwo znane i nieznane” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu. Prace, które powstaną podczas pleneru w Kadynach, na początku września będzie można oglądać w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Organizatorzy informują, że w przypadku niesprzyjającej pogody, wydarzenia, które odbywają się w plenerze, mogą zostać odwołane.
      
       Program:
       5 - 9 lipca - Plener „Kadyńskie historie” (Świetlica Kadyna w Kadynach, plaża Srebrna Riwiera)
       6 lipca, godz. 10 - rowerem przez Green Velo w stronę Chojnowa
       7 lipca, godz. 19 - wykład o sztuce ceramiki, sposobach szkliwienia - Adam Arabski (Świetlica Kadyna)
       8 lipca, godz. 14 - 18.30 - warsztaty pieczenia chleba (Świetlica Kadyna)
       8 lipca, godz. 19 - otwarcie wystawy prac powstałych podczas poprzednich edycji pleneru (Świetlica Kadyna)
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama