UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tajemnice elbląskich kościołów

 
Elbląg, Tajemnice elbląskich kościołów
Fot. Biblioteka Elbląska

Zainteresowanych historią elbląskich kościołów, zapraszamy do udziału w spotkaniu online, które odbędzie się na FB Biblioteki Elbląskiej we wtorek, 25 sierpnia, o godz. 14. Rozmawiać będą Radosław Kubus z Pracowni Regionalnej REGIOTEKA i badacz historii Elbląga Bartosz Skop. Prelegenci poruszą m.in. temat sensacyjnego odkrycie nagrobka E. Witteka.

Do niedawna kościoły stanowiły najbardziej reprezentacyjne obiekty na obszarze miast i wsi. Animowały życie codzienne ich mieszkańców, jak również próbowały „okiełznać” zachodzące w kolejnych stuleciach zmiany cywilizacyjne, dając szczególnie mieszkańcom rozwijających się dynamicznie ośrodków miejskich poczucie bezpieczeństwa zarówno na płaszczyźnie ciała, jak i ducha. Dziś ich strzeliste wieże i reprezentacyjne wnętrza nadal przykuwają uwagę, fascynują i intrygują. Na przykładzie Elbląga i okolic miasta w najbliższej rozmowie poruszone zostaną sprawy budowy elbląskich świątyń oraz ich wyposażenia. Jednocześnie będzie to fascynująca podróż przez rozwijający się dynamicznie w XIX w. Elbląg, gdzie powstawało wiele firm produkujących kościelne wyposażenie, na czele z organomistrzowską firmą Terletzki.

Bartosz Skop – historyk, niemcoznawca. Stażysta w Dziale Historii Zamku Muzeum Zamkowego w Malborku. Autor artykułów publikowanych w Warmińsko-Mazurskim Biuletynie Konserwatorskim. Współautor opracowywanej monografii o organmistrzach z rodziny Nitrowski, najważniejszej polskiej rodziny organmistrzowskiej wieku XVII i XVIII. Członek Baltisches Orgel Centrum oraz Gesellschaft der Orgelfreunde. Jego zainteresowania koncentrują się na historii obiektów sakralnych na terenie dawnych Prus Wschodnich i Zachodnich.

Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejach prasy I połowy XIX wieku.

Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama