UWAGA!

Tajemnice elbląskich kościołów

 Elbląg, Tajemnice elbląskich kościołów
Fot. Biblioteka Elbląska

Zainteresowanych historią elbląskich kościołów, zapraszamy do udziału w spotkaniu online, które odbędzie się na FB Biblioteki Elbląskiej we wtorek, 25 sierpnia, o godz. 14. Rozmawiać będą Radosław Kubus z Pracowni Regionalnej REGIOTEKA i badacz historii Elbląga Bartosz Skop. Prelegenci poruszą m.in. temat sensacyjnego odkrycie nagrobka E. Witteka.

Do niedawna kościoły stanowiły najbardziej reprezentacyjne obiekty na obszarze miast i wsi. Animowały życie codzienne ich mieszkańców, jak również próbowały „okiełznać” zachodzące w kolejnych stuleciach zmiany cywilizacyjne, dając szczególnie mieszkańcom rozwijających się dynamicznie ośrodków miejskich poczucie bezpieczeństwa zarówno na płaszczyźnie ciała, jak i ducha. Dziś ich strzeliste wieże i reprezentacyjne wnętrza nadal przykuwają uwagę, fascynują i intrygują. Na przykładzie Elbląga i okolic miasta w najbliższej rozmowie poruszone zostaną sprawy budowy elbląskich świątyń oraz ich wyposażenia. Jednocześnie będzie to fascynująca podróż przez rozwijający się dynamicznie w XIX w. Elbląg, gdzie powstawało wiele firm produkujących kościelne wyposażenie, na czele z organomistrzowską firmą Terletzki.

Bartosz Skop – historyk, niemcoznawca. Stażysta w Dziale Historii Zamku Muzeum Zamkowego w Malborku. Autor artykułów publikowanych w Warmińsko-Mazurskim Biuletynie Konserwatorskim. Współautor opracowywanej monografii o organmistrzach z rodziny Nitrowski, najważniejszej polskiej rodziny organmistrzowskiej wieku XVII i XVIII. Członek Baltisches Orgel Centrum oraz Gesellschaft der Orgelfreunde. Jego zainteresowania koncentrują się na historii obiektów sakralnych na terenie dawnych Prus Wschodnich i Zachodnich.

Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejach prasy I połowy XIX wieku.

Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama