UWAGA!

Tajemnice klasztoru

 Elbląg, Tajemnice klasztoru

W najbliższych tygodniach rozpoczną się prace w pobliżu Galerii El, która mieści się w murach średniowiecznego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny - jedynego śladu po zabudowaniach klasztoru dominikanów, który zajmował niegdyś powierzchnię około 7 tysięcy metrów kwadratowych.

Przypomnijmy, miasto chce, by Galeria stała się fragmentem odbudowanego Centrum Podominikańskiego. Aby architekci przygotowali projekt Centrum, potrzebne są informacje o tym, co zostało po zniszczonych w czasie wojny budynkach. Dlatego - jak mówi dyrektor Galerii El, Zbyszek Opalewski - ekipa specjalistów zajmie się wkrótce inwentaryzacją i oceną stanu piwnic i fragmentów ścian, jakie otaczają Galerię od strony portu.
     - Na temat kompleksu klasztornego nie wiemy prawie nic, został tylko kościół, fragmenty murów od strony zachodniej, skąpe informacje z XIX wieku oraz wyniki niewielkich badań sprzed kilkudziesięciu lat i to wszystko - mówi archeolog Grażyna Nawrolska. - Tymczasem klasztor był prawie samowystarczalny, rządził się swoimi prawami. Obok kościoła był obszerny cmentarz, była np. biblioteka. Być może - obok zarysów budynków - znajdziemy więc również używane przez mieszkańców klasztoru przedmioty życia codziennego.
     Jeszcze w tym roku, po długich zabiegach, remontu doczeka się także jedyny zachowany kilkudziesięciometrowy fragment średniowiecznego muru, który otacza Galerię El od strony ul. Wałowej. Zabytek jest w fatalnym stanie. W ubiegłym roku, za pieniądze z ministerstwa kultury i generalnego konserwatora zabytków udało się odrestaurować stare epitafia, teraz zabezpieczenia doczeka się sam ceglany mur. Jak się dowiedzieliśmy w wydziale inwestycji Urzędu Miejskiego, remont muru rozpocznie się najprawdopodobniej w sierpniu.
AJ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Obiecanki cacanki... :P
 • Obiecanki-macani, a głupiemu stoi ... kość w gardle...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niunia(2004-07-21)
 • to jakas pomylka - sredniowieczny mur zostal dawno temu rozebrany, w chwili gdy w koncy XIII wieku po pozarze poszerzanio miasto w strone rzeki! Zachowany fragment muru jest fragmentem ściany obwodowej klasztoru, a po jego likwidacji fragmentem pierzeji budynków znajdujacych sie przy ulicy Klosterhof - klasztorny Podwórzec.Badania archeologiczne w kościele św. Marii były cześciowo przeprowadzane - w latach 30 i 50 minionego wieku...o co chodzi w tej informacji - czy trzeba wyważać drzwi już otwarte? Przecież dominikanie w krakowie mają dokładny opis tego klasztoru... a dawna biblioteka ma swój inwentarz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  warmiak(2004-07-22)
 • Pytanie dla warmiaka: kiedy według ciebie kończy się średniowiecze?
 • Odpowiedż : średniowiecze kończy się po 50 -tce
 • odpowiedź właściwa - średniowiecze kończy się z upadkiem Bizancjum ( i na prawdę nie jest to ani marka piwa ani nowy pseudonim pomalowanego na rudo psychopaty występującego dawniej pod nickiem Ich Troje, Was Troje, Ja pier....???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  warmiak(2004-08-07)
Reklama