UWAGA!

Tatarzy. Pamięć i kultura – zobacz!

 Elbląg, Z lewej Adas Jakubauskas (kadr z materiału filmowego)
Z lewej Adas Jakubauskas (kadr z materiału filmowego)

Za czasów Związku Radzieckiego Tatarzy litewscy nie mogli pielęgnować swojej kultury, teraz nadrabiają stracony czas. Piszą i wydają książki o wybitnych Tatarach, kręcą filmy, stworzyli grupę rekonstrukcji historycznej i edukują młodzież.

Społeczność tatarska na Litwie liczy około 3 tysięcy osób. Najwięcej Tatarów mieszka w Alitusie, Rejżach, Kownie, Wilnie, Niemieży i Sorok Tatarach.
       – Mamy nadzieję, że jeszcze zdążymy przechować swoją kulturę dla naszych dzieci i wnuków, bo jest sporo ludzi, którym na tym zależy – mówi dr Adas Jakubauskas, przedsiębiorca, politolog, działacz społeczny i przewodniczący Związku Wspólnot Litewskich Tatarów.
       Jedną z ciekawych inicjatyw jest grupa rekonstrukcyjna – 4. Pułk Litewski Przedniej Straży.
       – W ten sposób podjęliśmy próbę odtworzenia naszej wojskowości. Pułk uczestniczy w imprezach historycznych w całej Europie. W Polsce był np. w Racławicach i Kobyłce. Wybiera się też na tegoroczne obchody 200. rocznicy inwazji Napoleona na Rosję, które odbędą się w Rosji i na Litwie. Tatarzy służyli przecież w gwardii cesarza Francuzów – przypomina Adas Jakubauskas. – Wśród wybitnych przedstawicieli naszej społeczności było kilkudziesięciu generałów różnych armii, byli pisarze, tancerze, poeci, lekarze i adwokaci. Wkrótce i w Polsce ukaże się książka na ten temat.
      
       Materiał Agnieszki Jarzębskiej i Krzysztof Chaja.
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama