
Trzeciego dnia 12. Letnich Ogrodów POLITYKI (piątek, 12 czerwca) podczas seminarium samorządowego porozmawiamy o tym, czy samorządy inwestują w kulturę. Jeśli tak, to jak to robią? Odbędą się też warsztaty kreatywnego pisania z Loesje, spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem i Marcinem Kołodziejczykiem, koncert Dr Misio, czyli Arkadiusza Jakubika z zespołem, a na zakończenie wieczoru plenerowy spektakl „Babel” w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia. Zapraszamy!
Seminarium samorządowe „Kultura i rozwój. Dylematy samorządów”
Podstawową funkcją samorządności terytorialnej jest i powinno być pobudzanie oraz kreowanie lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Czy obecnie jednostki samorządu terytorialnego spełniają tę funkcję, jak mogą prowadzić skuteczną politykę rozwoju, co im to utrudnia i gdzie potrzebne są zmiany? Kultura w samorządach. Chciany, czy niechciany rozdział w budżecie, a może istotny czynnik rozwoju?
Uczestnicy: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego; Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy; red. Edwin Bendyk, Tygodnik POLITYKA
Prowadzenie: red. Jerzy Baczyński, Redaktor Naczelny Tygodnika POLITYKA
godz. 12.00 i 16.00, Czytelnia Główna Biblioteki Elbląskiej
Warsztaty kreatywnego pisania I: Loesje
godz. 18.30, Pub Specjal/ ul. Wybrzeże Gdańskie 15
Opowieści na dwa głosy – spotkanie literackie: Obcość i swojskość. Co to znaczy: „Jestem stąd”?
Uczestnicy: Ziemowit Szczerek i Marcin Kołodziejczyk
Prowadzenie: dr hab. Mirosław Pęczak
Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Absolwent prawa i podyplomowych nauk politycznych. Interesują go tematy dotyczące Europy Środkowej i Wschodniej. Autor książek: „Przyjdzie Mordor i nas zje” (Korporacja Ha!Art, 2013 r.) - sfabularyzowanego reportażu na temat Ukrainy oraz „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Słowian” (Wydawnictwo Znak, 2013 r.) – będącej alternatywną historią Polski utrzymaną w formie eseju oraz e-booka: „Był sobie Polak Rusek i Niemiec, czyli historie z Europy B” – zbioru wcześniej publikowanych w różnych miejscach esejów. Laureat Paszportu POLITYKI za rok 2013 w kategorii literatura „za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna”.
Marcin Kołodzejczyk (u. 1973) – od 18. roku życia pracuje jako reporter i dziennikarz. Za swoje reportaże zdobył wiele nagród m.in. nagrodę Melchiora, wyróżnienie Pióro Nadziei Amnesty International, I nagrodę polskiej edycji konkursu „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka. Jest także dokumentalistą – zdobył Discovery Encouragement Award i dwukrotnie nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej. Od roku 2000 związany z Tygodnikiem POLITYKA. Autor książek: „B. Opowieści z planety prowincja” (Wielka Litera, 2013), „Dysforia. Przypadki mieszczan polskich” (Wielka Litera, 2015).

godz. 20.30, Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
Koncert: Dr Misio
Koncert zespołu Dr Misio, prezentujący utwory z najnowszej płyty pt. „Pogo”, która swoją premierę miała w październiku ubiegłego roku. Dr Miso to zespół założony w roku 2008 z inicjatywy aktora Arkadiusza Jakubika. Zespół gra muzykę z gatunku rock&rolla. W roku 2013 ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. „Młodzi”. Kolejna płyta pt. „Pogo” ukazała się w październiku 2014 roku. Na krążku znalazły się teksty Krzysztofa Vargi, Marcina Świetlickiego oraz Cypriana Kamila Norwida.
Godz. 22.30, Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim
Spektakl „Babel” w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia w reż. Józefa Markockiego
Biblijna budowla jest – wedle intencji twórców spektaklu – metaforyczną figurą odwołującą się do odwiecznego tematu komunikacji międzyludzkiej. Aktorzy na oczach widza budują gigantyczną wieżę, konstrukcję, po której poruszają się. Są to wyrwane motywy z życia różnych ludzi z zachowaniem nielinearnej narracji. – „Myślę, że jest to metafora współczesnego człowieka. Dotyczy braku porozumienia i kontaktu. Ponieważ ludzie porozumiewają się między sobą z różnych płaszczyzn... nie tylko kulturowych, ale również ekonomicznych...z tego powodu wynikają nieporozumienia. To oczywiście ujęcie bardzo ogólne. Mnie zaś interesuje dramat pojedynczego człowieka. Każdy z nas, aktorów mówi w tym spektaklu o sobie, o problemach, które są blisko nas. To jest to, co w tym spektaklu próbuję uchwycić, w ruchu” – wyjaśnia Józef Markocki (dyrektor Teatru Formy i jednocześnie reżyser spektaklu).
12. Letnim Ogrodom POLITYKI będzie towarzyszyła wystawa plenerowa grafik Darii Mielcarzewicz: „Daria rysuje, Oni mówią”.
Seminarium samorządowe: zaproszenia.
Spotkanie literackie, spektakl plenerowy, wystawa: wstęp wolny.
Warsztaty: zapisy.
Koncert: wejściówki.
Przebieg seminariów samorządowych i wieczornych dyskusji można śledzić poprzez transmisję on-line za pośrednictwem strony internetowej biblioteki.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.
Patronem medialnym 12. Letnich Ogrodów POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl