UWAGA!

Trzeci dzień 12. Letnich Ogrodów POLITYKI

 Elbląg, Ziemowit Szczerek,
Ziemowit Szczerek, fot. Dominik Żyłowski

Trzeciego dnia 12. Letnich Ogrodów POLITYKI (piątek, 12 czerwca) podczas seminarium samorządowego porozmawiamy o tym, czy samorządy inwestują w kulturę. Jeśli tak, to jak to robią? Odbędą się też warsztaty kreatywnego pisania z Loesje, spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem i Marcinem Kołodziejczykiem, koncert Dr Misio, czyli Arkadiusza Jakubika z zespołem, a na zakończenie wieczoru plenerowy spektakl „Babel” w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia. Zapraszamy!

godz. 12.00, Sala Staromiejska Kamieniczek Elbląskich (ul. św. Ducha 3-4)
       Seminarium samorządowe „Kultura i rozwój. Dylematy samorządów”
       Podstawową funkcją samorządności terytorialnej jest i powinno być pobudzanie oraz kreowanie lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Czy obecnie jednostki samorządu terytorialnego spełniają tę funkcję, jak mogą prowadzić skuteczną politykę rozwoju, co im to utrudnia i gdzie potrzebne są zmiany? Kultura w samorządach. Chciany, czy niechciany rozdział w budżecie, a może istotny czynnik rozwoju?
       Uczestnicy: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego; Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy; red. Edwin Bendyk, Tygodnik POLITYKA
       Prowadzenie: red. Jerzy Baczyński, Redaktor Naczelny Tygodnika POLITYKA
      
       godz. 12.00 i 16.00
, Czytelnia Główna Biblioteki Elbląskiej
       Warsztaty kreatywnego pisania I: Loesje
      
       godz. 18.30
, Pub Specjal/ ul. Wybrzeże Gdańskie 15
       Opowieści na dwa głosy – spotkanie literackie: Obcość i swojskość. Co to znaczy: „Jestem stąd”?
       Uczestnicy: Ziemowit Szczerek i Marcin Kołodziejczyk
       Prowadzenie: dr hab. Mirosław Pęczak
       Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Absolwent prawa i podyplomowych nauk politycznych. Interesują go tematy dotyczące Europy Środkowej i Wschodniej. Autor książek: „Przyjdzie Mordor i nas zje” (Korporacja Ha!Art, 2013 r.) - sfabularyzowanego reportażu na temat Ukrainy oraz „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Słowian” (Wydawnictwo Znak, 2013 r.) – będącej alternatywną historią Polski utrzymaną w formie eseju oraz e-booka: „Był sobie Polak Rusek i Niemiec, czyli historie z Europy B” – zbioru wcześniej publikowanych w różnych miejscach esejów. Laureat Paszportu POLITYKI za rok 2013 w kategorii literatura „za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna”.
       Marcin Kołodzejczyk (u. 1973) – od 18. roku życia pracuje jako reporter i dziennikarz. Za swoje reportaże zdobył wiele nagród m.in. nagrodę Melchiora, wyróżnienie Pióro Nadziei Amnesty International, I nagrodę polskiej edycji konkursu „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka. Jest także dokumentalistą – zdobył Discovery Encouragement Award i dwukrotnie nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej. Od roku 2000 związany z Tygodnikiem POLITYKA. Autor książek: „B. Opowieści z planety prowincja” (Wielka Litera, 2013), „Dysforia. Przypadki mieszczan polskich” (Wielka Litera, 2015).
      

  Elbląg, Wieczorem koncert grupy dr Misio
Wieczorem koncert grupy dr Misio


       godz. 20.30, Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
       Koncert: Dr Misio
       Koncert zespołu Dr Misio, prezentujący utwory z najnowszej płyty pt. „Pogo”, która swoją premierę miała w październiku ubiegłego roku. Dr Miso to zespół założony w roku 2008 z inicjatywy aktora Arkadiusza Jakubika. Zespół gra muzykę z gatunku rock&rolla. W roku 2013 ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. „Młodzi”. Kolejna płyta pt. „Pogo” ukazała się w październiku 2014 roku. Na krążku znalazły się teksty Krzysztofa Vargi, Marcina Świetlickiego oraz Cypriana Kamila Norwida.
      
       Godz. 22.30, Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim
       Spektakl „Babel” w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia w reż. Józefa Markockiego
       Biblijna budowla jest – wedle intencji twórców spektaklu – metaforyczną figurą odwołującą się do odwiecznego tematu komunikacji międzyludzkiej. Aktorzy na oczach widza budują gigantyczną wieżę, konstrukcję, po której poruszają się. Są to wyrwane motywy z życia różnych ludzi z zachowaniem nielinearnej narracji. – „Myślę, że jest to metafora współczesnego człowieka. Dotyczy braku porozumienia i kontaktu. Ponieważ ludzie porozumiewają się między sobą z różnych płaszczyzn... nie tylko kulturowych, ale również ekonomicznych...z tego powodu wynikają nieporozumienia. To oczywiście ujęcie bardzo ogólne. Mnie zaś interesuje dramat pojedynczego człowieka. Każdy z nas, aktorów mówi w tym spektaklu o sobie, o problemach, które są blisko nas. To jest to, co w tym spektaklu próbuję uchwycić, w ruchu” – wyjaśnia Józef Markocki (dyrektor Teatru Formy i jednocześnie reżyser spektaklu).
      
       12. Letnim Ogrodom POLITYKI będzie towarzyszyła wystawa plenerowa grafik Darii Mielcarzewicz: „Daria rysuje, Oni mówią”.
      
       Seminarium samorządowe: zaproszenia.
       Spotkanie literackie, spektakl plenerowy, wystawa: wstęp wolny.
       Warsztaty: zapisy.
       Koncert: wejściówki.
      
       Przebieg seminariów samorządowych i wieczornych dyskusji można śledzić poprzez transmisję on-line za pośrednictwem strony internetowej biblioteki.


       Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.
      
       Patronem medialnym 12. Letnich Ogrodów POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama