W czwartek 6 marca w Bibliotece Elbląskiej zostanie podpisane porozumienie o współpracy naukowej między Rosyjskim Państwowym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta a Biblioteką Elbląską im. Cypriana Norwida. Rosyjskie delegacji będzie przewodniczyć rektor Uniwersytetu im. I. Kanta prof. Andriej Klemieszow.
Porozumienie dotyczy wspólnych działań w dziedzinie historii i nauk społecznych, w tym badań tożsamości mieszkańców, antropologii codzienności i uczestnictwa w kulturze mieszkańców współczesnego Elbląga i Kaliningradu; rewitalizacji obszarów miejskich i postindustrialnych w ujęciu zarówno urbanistycznym, architektonicznym jak i społecznym; realizacji wspólnych przedsięwzięć wydawniczych, w tym w periodykach naukowych; opracowywania wspólnych projektów składanych do organizacji udzielających wsparcia finansowego; organizacji konferencji i sesji naukowych; dokumentowania i publikowania wydawnictw pokonferencyjnych; wykonywania ekspertyz i analiz na potrzeby instytucji i organizacji Elbląga i Kaliningradu; prowadzenia działalności na rzecz promocji miast Elbląga i Kaliningradu z wykorzystaniem m.in. różnorodnych technik informatycznych;
wymiany materiałów bibliotecznych; współpracy w dziedzinie konserwacji zbiorów regionalnych i zabytkowych; tworzenia zasobów cyfrowych zbiorów o wysokiej wartości naukowej.
Podpisane porozumienie jest efektem wielomiesięcznych przygotowań i spotkań przedstawicieli samorządu, organizacji trzeciego sektora i instytucji kulturalnych Elbląga. Pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu ubiegłego roku i dotyczyło wspólnego przygotowania transgranicznych projektów w nowym okresie programowania Unii Europejskiej na lata 2007-2013 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISiP). Inicjatorem spotkania był prezydent Elbląga Henryk Słonina. Strona elbląska przedstawiła informacje dotyczące edukacji, turystyki, sportu, edukacji kulturalnej. Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej przedstawił propozycje obszarów współpracy Biblioteki Elbląskiej i środowisk naukowych Kaliningradu obejmujące: digitalizację zbiorów bibliotecznych, prowadzenie badań socjologicznych na temat tożsamości mieszkańców Elbląga i Kaliningradu oraz integracji społeczeństw obu krajów.
Podczas listopadowej wizyty studyjnej w Kaliningradzie omówione zostały płaszczyzny współpracy elbląskich instytucji kultury.
Również w listopadzie miała miejsce kolejna wizyta, w której uczestniczyli między innymi prezydent Henryk Słonina, prof. dr hab. Andrzej Groth - redaktor naukowy „Rocznika Elbląskiego” i Jacek Nowiński. Spotkanie miało na celu przedstawienie propozycji treści porozumienia o współpracy Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu im. I. Kanta i Biblioteki Elbląskiej. W ramach współpracy strona Polska zaproponowała zorganizowanie międzynarodowej konferencji naukowej „Kaliningrad, Obwód Kaliningradzki i Elbląg w powojennej literaturze naukowej, polskiej i rosyjskiej”, podczas której przedstawione zostałyby wyniki prac badawczych historyków, socjologów i antropologów dotyczących powojennych dziejów obu miast. Elbląską delegację podjął rektor kaliningradzkiego Uniwersytetu prof. Andriej Klemieszow, który przedstawił gościom strukturę uczelni: na 14 wydziałach studiuje około 15 tysięcy studentów.
Prof. Klemieszow odwołał się do bliskiej współpracy obu miast oraz podkreślił współpracę naukową i dydaktyczną z olsztyńskim Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Rozliczne kontakty w sferze nauk humanistycznych z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, z których pochodzą naukowcy zajmujący się dziejami Elbląga, dobrze rokują na przyszłą współpracę z Biblioteką Elbląską. Odpowiadając na propozycję współpracy, rektor prof. Klemieszow zwrócił uwagę na symetrię zainteresowań humanistycznych środowisk naukowych obu miast.
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania
W formularzu stwierdzono błędy!
Ok
Dodawanie opinii
A moim zdaniem...
Te wszystkie samochody ktore sa zaparkowane na chodniku ti tylko go niszcza. Ale panowie hrabiowie musza stawiac na chodniku. Trudno jest postawic samochod na parkingu np kolo muzeum? No tak wtedy to trzeba isc nie?