UWAGA!

Umowa o współpracy Biblioteki z Uniwersytetem

Elbląg, Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki
Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki (fot. PS)

W czwartek 6 marca w Bibliotece Elbląskiej zostanie podpisane porozumienie o współpracy naukowej między Rosyjskim Państwowym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta a Biblioteką Elbląską im. Cypriana Norwida. Rosyjskie delegacji będzie przewodniczyć rektor Uniwersytetu im. I. Kanta prof. Andriej Klemieszow.

Porozumienie dotyczy wspólnych działań w dziedzinie historii i nauk społecznych, w tym badań tożsamości mieszkańców, antropologii codzienności i uczestnictwa w kulturze mieszkańców współczesnego Elbląga i Kaliningradu; rewitalizacji obszarów miejskich i postindustrialnych w ujęciu zarówno urbanistycznym, architektonicznym jak i społecznym; realizacji wspólnych przedsięwzięć wydawniczych, w tym w periodykach naukowych; opracowywania wspólnych projektów składanych do organizacji udzielających wsparcia finansowego; organizacji konferencji i sesji naukowych; dokumentowania i publikowania wydawnictw pokonferencyjnych; wykonywania ekspertyz i analiz na potrzeby instytucji i organizacji Elbląga i Kaliningradu; prowadzenia działalności na rzecz promocji miast Elbląga i Kaliningradu z wykorzystaniem m.in. różnorodnych technik informatycznych;
     wymiany materiałów bibliotecznych; współpracy w dziedzinie konserwacji zbiorów regionalnych i zabytkowych; tworzenia zasobów cyfrowych zbiorów o wysokiej wartości naukowej.
     Podpisane porozumienie jest efektem wielomiesięcznych przygotowań i spotkań przedstawicieli samorządu, organizacji trzeciego sektora i instytucji kulturalnych Elbląga. Pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu ubiegłego roku i dotyczyło wspólnego przygotowania transgranicznych projektów w nowym okresie programowania Unii Europejskiej na lata 2007-2013 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISiP). Inicjatorem spotkania był prezydent Elbląga Henryk Słonina. Strona elbląska przedstawiła informacje dotyczące edukacji, turystyki, sportu, edukacji kulturalnej. Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej przedstawił propozycje obszarów współpracy Biblioteki Elbląskiej i środowisk naukowych Kaliningradu obejmujące: digitalizację zbiorów bibliotecznych, prowadzenie badań socjologicznych na temat tożsamości mieszkańców Elbląga i Kaliningradu oraz integracji społeczeństw obu krajów.
     Podczas listopadowej wizyty studyjnej w Kaliningradzie omówione zostały płaszczyzny współpracy elbląskich instytucji kultury.
     Również w listopadzie miała miejsce kolejna wizyta, w której uczestniczyli między innymi prezydent Henryk Słonina, prof. dr hab. Andrzej Groth - redaktor naukowy „Rocznika Elbląskiego” i Jacek Nowiński. Spotkanie miało na celu przedstawienie propozycji treści porozumienia o współpracy Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu im. I. Kanta i Biblioteki Elbląskiej. W ramach współpracy strona Polska zaproponowała zorganizowanie międzynarodowej konferencji naukowej „Kaliningrad, Obwód Kaliningradzki i Elbląg w powojennej literaturze naukowej, polskiej i rosyjskiej”, podczas której przedstawione zostałyby wyniki prac badawczych historyków, socjologów i antropologów dotyczących powojennych dziejów obu miast. Elbląską delegację podjął rektor kaliningradzkiego Uniwersytetu prof. Andriej Klemieszow, który przedstawił gościom strukturę uczelni: na 14 wydziałach studiuje około 15 tysięcy studentów.
     Prof. Klemieszow odwołał się do bliskiej współpracy obu miast oraz podkreślił współpracę naukową i dydaktyczną z olsztyńskim Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Rozliczne kontakty w sferze nauk humanistycznych z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, z których pochodzą naukowcy zajmujący się dziejami Elbląga, dobrze rokują na przyszłą współpracę z Biblioteką Elbląską. Odpowiadając na propozycję współpracy, rektor prof. Klemieszow zwrócił uwagę na symetrię zainteresowań humanistycznych środowisk naukowych obu miast.
     

 


     
     Biblioteka Elbląska

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama