UWAGA!

Urodziny Hrabala pod specjalnym nadzorem

 Elbląg, Urodziny Hrabala pod specjalnym nadzorem
(fot. Anna Kaniewska)

Mówił, że najbardziej ludzkim uczuciem dla drugiego człowieka jest cisza. Siedemnaście lat temu zamilkł na zawsze. Dziś pozostaje nam lektura jego nietuzinkowych powieści. W Bibliotece Elbląskiej obchodziliśmy setną rocznicę urodzin czeskiego pisarza Bohumila Hrabala.

Trzech przyjaciół artysty przygotowało wystawę pt. „Bohumil Hrabal, to już 100 lat...”. Intrygujące fotografie i kolaże pisarza, rękopisy, a także ilustracje książek i plakaty filmowe, to wszystko można można zobaczyć w Elblągu. Zorganizowano również spotkanie z poetą Maciejem Robertem, autorem książki „Skowronki i perełki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”. Rozmowę poprowadził Jakub Łyskakowski, który uważa, że praca Roberta „przełamuje schemat typowej książki o filmie”. Jej autor opowiadał o kinie czeskim lat 60., które swoją wyjątkowość zawdzięczało literaturze.
       - Hrabal był moim ulubionym pisarzem. Doskonale znam te książki, są bardzo popularne – mówi Maciej Robert. – Dużo pisano o jego literaturze, a o ekranizacjach jego powieści nic. Oczywiście recenzowano „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, ponieważ ten film otrzymał nagrodę Oskara. O innych pozycjach było cicho. Książka jest moim udoskonalonym doktoratem. Napisałem ją „od serca”. Dbałem o to, aby czasem pojawiło się w niej jakieś trudne słowo (śmiech). Napisanie jej zajęło mi 12 lat.
Anna Kaniewska

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama