UWAGA!

W Kawiarence Historycznej o dawnych grach

Elbląg, Pionki do gier planszowych ze zbiorów Muzeum w Elblągu
Pionki do gier planszowych ze zbiorów Muzeum w Elblągu (fot. Piotr Adamczyk).

Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Elbląg zapraszają w najbliższy wtorek 13 maja o godz.17.30 na spotkanie w Kawiarence Historycznej Klio. Gościem spotkania, którego tytuł brzmi „Alea iacta est”, będzie pracownik elbląskiego Muzeum, miłośnik i znawca historycznych gier planszowych Piotr Adamczyk.

Kawiarniane spotkanie poświęcone będzie niezbyt znanej sferze życia codziennego naszych przodków jaką są gry planszowe. Ten rodzaj rozrywki towarzyszy ludziom już od tysięcy lat, chociaż niezwykle trudno jest wskazać konkretnego wynalazcę danej gry. Naukowcy wielokrotnie napotykają na trudności w rekonstrukcji dawnych gier. I nie chodzi tu o plansze i pionki, bo takich znalezisk dostarcza nam w dużej ilości archeologia. Trudność polega na rekonstrukcji zasad, bo nie zawsze mamy źródła pisane, mówiące o konkretnej grze. Aby dokonać rekonstrukcji, czasami nawet hipotetycznej, trzeba przekopać się przez wiele różnorodnych źródeł, od malowideł, po ceramikę, znaleziska archeologiczne, zapiski, fragmenty poematów bądź powieści.
     Wiele gier, znanych również dzisiaj, ma bardzo stary rodowód, sięgający czasem setek lub tysięcy lat. Wiele spośród nich jest znana do dzisiaj - chociażby młynek, warcaby, szachy, backgammon, wilk i owca. Wiele zostało jednak zupełnie zapomnianych. Kto dzisiaj potrafi grać w mancalę, pachisi, go, ludus duodecim scriptorum czy ard di.
     Gość Kawiarnki opowie o grach planszowych na przestrzeni dziejów, posiadanych przez elbląskie muzeum pionkach do gier (niektórych dosyć unikatowych), międzynarodowej konferencji poświęconej grom planszowym w Lizbonie, projekcie edukacyjnym finansowanym przez Ministerstwo Kultury oraz o tym, co mają wspólnego gry ze szkołą.
     Podczas spotkania będzie możliwość spróbowania własnych sił w niektórych z omawianych gier. Odbędzie się ono tradycyjnie w gmachu elbląskiego Muzeum przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11.
     Wstęp na spotkanie w Kawiarence Historycznej jest wolny.
     
     O historycznych grach planszowych z Piotrem Adamczykiem rozmawia Marta Hajkowicz:
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama