UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W Kawiarence Historycznej o dawnych grach

2008-05-08
Aktualizowany 2008-05-12 23:11
Elbląg, Pionki do gier planszowych ze zbiorów Muzeum w Elblągu
Pionki do gier planszowych ze zbiorów Muzeum w Elblągu (fot. Piotr Adamczyk).

Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Elbląg zapraszają w najbliższy wtorek 13 maja o godz.17.30 na spotkanie w Kawiarence Historycznej Klio. Gościem spotkania, którego tytuł brzmi „Alea iacta est”, będzie pracownik elbląskiego Muzeum, miłośnik i znawca historycznych gier planszowych Piotr Adamczyk.

Kawiarniane spotkanie poświęcone będzie niezbyt znanej sferze życia codziennego naszych przodków jaką są gry planszowe. Ten rodzaj rozrywki towarzyszy ludziom już od tysięcy lat, chociaż niezwykle trudno jest wskazać konkretnego wynalazcę danej gry. Naukowcy wielokrotnie napotykają na trudności w rekonstrukcji dawnych gier. I nie chodzi tu o plansze i pionki, bo takich znalezisk dostarcza nam w dużej ilości archeologia. Trudność polega na rekonstrukcji zasad, bo nie zawsze mamy źródła pisane, mówiące o konkretnej grze. Aby dokonać rekonstrukcji, czasami nawet hipotetycznej, trzeba przekopać się przez wiele różnorodnych źródeł, od malowideł, po ceramikę, znaleziska archeologiczne, zapiski, fragmenty poematów bądź powieści.
     Wiele gier, znanych również dzisiaj, ma bardzo stary rodowód, sięgający czasem setek lub tysięcy lat. Wiele spośród nich jest znana do dzisiaj - chociażby młynek, warcaby, szachy, backgammon, wilk i owca. Wiele zostało jednak zupełnie zapomnianych. Kto dzisiaj potrafi grać w mancalę, pachisi, go, ludus duodecim scriptorum czy ard di.
     Gość Kawiarnki opowie o grach planszowych na przestrzeni dziejów, posiadanych przez elbląskie muzeum pionkach do gier (niektórych dosyć unikatowych), międzynarodowej konferencji poświęconej grom planszowym w Lizbonie, projekcie edukacyjnym finansowanym przez Ministerstwo Kultury oraz o tym, co mają wspólnego gry ze szkołą.
     Podczas spotkania będzie możliwość spróbowania własnych sił w niektórych z omawianych gier. Odbędzie się ono tradycyjnie w gmachu elbląskiego Muzeum przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11.
     Wstęp na spotkanie w Kawiarence Historycznej jest wolny.
     
     O historycznych grach planszowych z Piotrem Adamczykiem rozmawia Marta Hajkowicz:
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama