UWAGA!

W kawiarence o archeologii

2008-02-08
Aktualizowany 2008-02-11 23:29
Elbląg, Fragment mapy z 1922 r. Szarym kolorem zaznaczono powierzchnie przebadane metodą geomagnetyczną. Źródło: „Archäologie in Deutschland”, nr 5, 2007.
Fragment mapy z 1922 r. Szarym kolorem zaznaczono powierzchnie przebadane metodą geomagnetyczną. Źródło: „Archäologie in Deutschland”, nr 5, 2007.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza we wtorek 12 lutego o godz.17.30 na spotkanie w Kawiarence Historycznej Klio. Gościem spotkania pt. „Emporium handlowe Kaup-Wiskiauten, konkurent Truso” będzie prof. Władimir Iwanowicz Kułakow, szef Bałtyckiej Ekspedycji Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie.

W rejonie bałtyckim okres VIII i XI w. nazywany jest najczęściej epoką Wikingów. W tym czasie Wikingowie wzdłuż południowych Wybrzeży Bałtyku stworzyli sieć ośrodków handlowo-portowych (emporia), które znacząco przyspieszyły ekonomiczny i kulturalny rozwój całego regionu. Korzyści odnosili nie tylko Skandynawowie, ale także Germanie, Słowianie i Prusowie. Jednym z takich emporiów było bliskie nam, elblążanom, Truso.
     W roku 1865 odkryto wielkie skandynawskie cmentarzysko na granicy Sambii i Mierzei Kurońskiej, w pobliżu współczesnego Zielonogradzka (niem. Cranz) i Mohowoje (niem. Wiskiauten). Długo szukano osady, która musiała znajdować się w pobliżu cmentarzyska. W roku 2005 niemiecko-rosyjska ekspedycja naukowa pod kierownictwem prof. Kułakowa i prof. Timo Ibsena, dzięki zastosowaniu badań geomagnetycznych, uchwyciła krawędź osady. Fascynujące badania osady dopiero się rozpoczęły i zapewne potrwają wiele lat. Nadal kontynuowane są prace na bogatym cmentarzysku, które od wielu lat prowadzi nasz Gość.
     Wstęp na spotkanie w Kawiarence Historycznej jest wolny.
     Spotkanie tradycyjnie odbędzie się w gmachu elbląskiego Muzeum przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11. Jego organizatorami są: Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Elbląg i Stowarzyszenie Miłośników Truso.
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nie kilo tylko " Clio"
  • WojŁawrynowicz Gorąco polecam wykład profesora Kułakowa, to barwna i bogata osobowość oparta o ogromną wiedze. Do tego temat bardzo ciekawy – bardzo bogate wykopaliska na nekropoli wikińsko-pruskiej i od niedawna grodzisku „ Kaup” . No i warto też dodać, że pan profesor mówi doskonale po polsku i naprawdę smacznie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WojŁawrynowicz(2008-02-11)
Reklama