UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W poszukiwaniu powojennych mieszkańców Elbląga

 
Elbląg, Stare Miasto – Porządkowanie Starego Miasta w czynie społecznym, ok. 1947 r.,
Stare Miasto – Porządkowanie Starego Miasta w czynie społecznym, ok. 1947 r., fot. archiwum MAH

Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid“ poszukują osób, które spędziły w Elblągu lata 1945 – 1955 i chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z obecnym pokoleniem oraz pozostawić je dla przyszłych pokoleń mieszkańców.

Muzeum przystępuje obecnie do drugiego etapu projektu pn. Muzea ponad granicami, opartego na ścisłej współpracy z Muzeum „Brama Frydlandzka“ w Kaliningradzie i z CSE Światowid. Sukces pierwszej części przedsięwzięcia, dzięki któremu muzea nawiązały trwałe relacje i mogły zaprezentować wspólne dziedzictwo obu miast sprawił, że podjęto decyzję o kontynuacji współpracy i poszerzeniu jej o kolejnego partnera, którym jest CSE „Światowid”.

  Elbląg, Wigilijna – Ulica Wigilijna, ok. 1946 r., fot archiwum MAH
Wigilijna – Ulica Wigilijna, ok. 1946 r., fot archiwum MAH

W poprzednim etapie projektu powstała m.in. wystawa i film prezentujący losy osób narodowości niemieckiej, które swoje dzieciństwo spędziły w Elblągu, a pod koniec II wojny światowej musiały opuścić te tereny. Aktualnie planuje się przeprowadzenie wywiadów z powojennymi mieszkańcami naszego miasta. Nagrania zawierające ich wspomnienia zostaną następnie udostępnione na muzealnej wystawie, której sceneria nawiązywać będzie do realiów życia w Elblągu w pionierskich czasach, obejmujących pierwszą dekadę po 1945 r. Wszyscy chętni do współtworzenia wystawy i filmu o elbląskich pionierach mogą się kontaktować z elbląskim Muzeum (tel. 55 232 72 73) lub CSE Światowid (tel. 667 636 211). Pragniemy pozyskać zarówno dziedzictwo niematerialne w postaci wspomnień o tamtych czasach, jak i pamiątki materialne, które mogłyby stać się elementem ekspozycji.

Projekt Muzea ponad granicami obejmuje także działania poboczne, takie jak digitalizacja zbiorów MAH, produkcja filmu holograficznego czy podniesienie atrakcyjności terenu Muzeum.

Zakończenie przedsięwzięcia przewidziane jest na rok 2021. 90% kosztów projektu sfinansuje Unia Europejska w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Piotr Mazurowski, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama