UWAGA!

W tym tygodniu polecam

Elbląg, Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie „Franciszkańskim okiem”
Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie „Franciszkańskim okiem”

Koncerty, wystawy, spektakle, spotkania i wszystkie inne godne uwagi imprezy – co tydzień o tej samej porze w jednym tekście. Specjalnie dla naszych Czytelników wszelkie elbląskie wydarzenia skrupulatnie notuję, wybieram i z góry oceniam ja, Olga Kaszubska.

Zauważone i zatrzymane przez artystyczną duszę kwiaty, chmury, muszelki. Kolorowe łąki, zimowe pejzaże. Liście żywe i umarłe. Ludzie, zwierzęta. Stworzenia małe i duże. Przedmioty codziennego użytku i symbole religijne – cały świat widziany okiem franciszkanina Mateusza Stachowskiego oglądać można w każdą niedzielę na wstawie w elbląskim klasztorze.
       Są to zdjęcia pełne optymizmu i zadumy jednocześnie. Robione amatorsko, acz z wielką pasją. Z jednej strony proste, kryją w sobie głębokie tajemnice.
       Wystawa „Franciszkańskim okiem” to podróż przez najskrytsze zakątki ziemi – naszej elbląskiej, polskiej i tej bardziej odległej.
       Prace ojca Mateusza pokazują, że można się zachwycać każdym szczegółem. Nawet tym najdrobniejszym.
       Wydaje mi się, że to właśnie radość czerpana z każdej najmniejszej choćby cząstki życia, z najkrótszej chwili, z każdej maleńkiej rzeczy jest sensem naszego istnienia. Bez tej zdolności ciężko jest wlec wór, zwany ciałem, przez życie, które jak wiemy bajką nie jest. Jestem szczęściarą. Potrafię cieszyć się drobiazgami. Potrafię dostrzec piękno i zachwycać się życiem. Potrafię napawać się fotografią. 
       Co tydzień do wystawy dodawane są nowe zdjęcia. Tak więc polecam nie tylko w tym tygodniu, ale i w kolejnych... I tak do końca wakacji.
       Od kilku dniu w galerii Biblioteki Elbląskiej oglądać można nową wystawę zatytułowaną „Poruszenie”. Oko ucieszą także różnego rodzaju dzieła eksponowane aktualnie w Galerii El, Muzeum, Światowidzie i Bibliotece Pedagogicznej.
       Przypominam, że trwa Elbląskie lato kulturalne. W najbliższych dniach, w ramach tejże imprezy, czekają nas dwie atrakcje: koncert jazzowej grupy Marcin Wasilewski Trio w Galerii El oraz festyn historyczny „Spotkania z przeszłością. Dawne gry i zabawy”, który odbędzie się w sobotę na dziedzińcu muzeum.
       W czwartek osoby poszukujące pracy będą uczyć się, jak promować samych siebie.
      
      
       Więcej informacji o elbląskich wydarzeniach znajdziesz w dziale IMPREZY.
       ***
       Jeśli chcesz polecić swoją imprezę napisz do mnie: olga@portEl.pl. Może podzielę się tym z innymi...
      
Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama