UWAGA!

W tym tygodniu portEl poleca

 Elbląg, W tym tygodniu portEl poleca

Od kultury przez duże K po popkulturę: konferencje i festiwale, wernisaże i wystawy, koncerty i spektakle, imprezy oraz festyny - w poniedziałki specjalnie dla naszych Czytelników prezentujemy wydarzenia kulturalne i rozrywkowe nadchodzącego tygodnia w Elblągu i okolicy.

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na międzynarodowy festiwal sztuki dźwięku Wydźwięki/Resonances, który odbywa się w Galerii EL do 20 września. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty dźwiękowe i performance z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli soundartu na świecie m.in. Fennesza i Lillevana. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, lecz ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązywać będą wcześniejsze zapisy.
      
       „Małe stłuczki”, „Obietnica”, „Hardkor disko”, „Jeziorak” i „Miasto 44”. Młode polskie kino to temat przewodni tegorocznych Elbląskich Replik 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Filmy młodych reżyserów od 15 do 19 września o godz. 19 można oglądać w Kinie Światowid. Ceny biletów na „Miasto 44”: 14 i 12 złotych (ulgowy). Na pozostałe filmy 10 zł.
      
       Osoby rozpoczynające swoją przygodę z komunikacją rowerową mogą zainteresować bezpłatne warsztaty miejskiej jazdy na rowerze. Każdy przybywa na swoim rowerze w dniach 15-18 września o godz. 17, a w sobotę 20 września o godz. 15. Udział bezpłatny.
      
       Dziś (poniedziałek, 15 września) o godz. 17 w sali kameralnej Kina Światowid odbędzie się forum pn. ”Wirtualny świat dziecka”. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Obowiązują rezerwacje.
      
       W dniach 16-22 września trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - kampania, której celem jest zmiana zachowań kierowców dotyczących racjonalnego korzystania z samochodów osobowych, a także zachęcenie do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, jeżdżenia na rowerze i chodzenia pieszo. Sprawdź elbląskie działania podczas ETZT 2014.
      
       We wtorek (16 września) o godz. 20 Klub Środowisk Twórczych "Krypta" zaprasza na jam session jazzową. Za tydzień bywalców czeka wyjątkowa sesja, bo połączona z wystawą fotograficzną, dokumentującą wieczory jazzowe od kwietnia tego roku.
      
       W środę 17 września o godz. 18.15 w ramach projekcji czeskiego kina pokażemy czechosłowacki film w reż. Elmara Klosa i Jana Kedara pt. „Sklep przy głównej ulicy”, który w roku 1966 zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Pokaz filmu odbędzie się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7. Wstęp wolny.
      
       Filia nr 5 Biblioteki Elbląskiej na Osiedlu Zawada zaprasza w czwartek 18 września o godz. 17.00 rodziców lub opiekunów z dziećmi w wieku 4-6 lat na spotkanie z cyklu „Bajkowa wyspa”. Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin fińskiej pisarki – Tove Jansson, bohaterami spotkania będą stworzone przez nią Muminki. Udział bezpłatny.
       W tym samym dniu w godz. 9-13 zatrzyma się w IV Liceum Ogólnokształcącym "Atomowy Autobus". Jest to okazja dla mieszkańców, uczniów i osób zainteresowanych na porozmawianie o energii jądrowej, przyjrzenie się ciekawym doświadczeniom.
      
       W piątek, 19 września odbędzie się kolejna edycja Elbląskiego Alleycata, czyli jazdy na orientację po Elblągu. Start na trasę o godz. 17 z Placu Słowiańskiego. Udział bezpłatny.
       Natomiast 19 i 20 września od godz. 9 do 13 Stare Miasto za sprawą miejskiej gry zmieni się w prawdziwy plac zadań. Pierwszego dnia (w piątek) swoją wiedzę o Elblągu sprawdzą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W sobotę zabawa otwarta dla elblążan i turystów. Udział w grze miejskiej jest bezpłatny.
      
       PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu w sobotę, 20 września zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w biurze oddziału PTTK.
       W sobotę w Bażantarni odbędą się I Mistrzostwa Elbląga w Nordic Walking oraz Finał Pucharu Pomorza 2014 Nordic Walking. Puchar w Elblągu jest zwieńczeniem sześciu trudnych edycji tych zawodów. Uczestnictwo w imprezie jest odpłatne.
       Natomiast Towarzystwo tenisowe Score zaprasza 20 września na Turniej singlowy dla dorosłych, wpisowe 40 zł.
       Z kolei w Markusach odbędzie się tegoroczne powiatowe święto plonów. Oprócz tradycyjnych elementów dożynkowego festynu, organizatorzy przygotowali moc atrakcji w postaci konkursów, rozgrywek, występów artystycznych. Całość zakończy wieczorna zabawa taneczna.
      
       Stowarzyszenie "Alternatywni" oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka 20 września o godz. 16 zapraszają na pierwszą po wakacjach odsłonę Elbląskiej Sceny Literackiej i spotkanie z Jagodą Falarz - autorką "Czytanek Piekarczyka". Tym razem szczególnie namawiamy do udziału najmłodszych czytelników (słuchaczy) wraz z rodzicami, dziadkami oraz oczywiście wszystkich lubiących wartościową poezję. Wstęp wolny.
      
       W niedzielę (21 września) proponujemy Miejska wycieczkę Rowerową. Tym razem celem podróży będzie zabytkowy dwór w miejscowości Dawidy położonej na Wysoczyźnie Elbląskiej. Start z Ronda Kaliningrad   o godz. 10.
       Biegacze wybiorą zapewne Półmaraton (21,1 km) Bażant, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku do niedzielnego biegu zgłosiło się już 250 osób. O godz. 11 na dużej polanie w Bażantarni rozpoczną się zawody. Jako pierwsze wystartują dzieci, które będą rywalizowały na dystansie 500 m, o godz. 11.15 rozpocznie się półmaraton
       Wieczorem o godz. 20.15. w Mjazzdze zagrają The Shipyard - uczestnicy tegorocznej trasy "Męskie Granie", po wydaniu debiutanckiej płyty okrzyknięci mianem "nadziei polskiej muzyki alternatywnej". Bilety w cenie 20 przed i 25 w dniu koncertu.
      
       Jeśli jeszcze coś wartego polecenia wydarzy się w Elblągu lub okolicy, informację o tym znajdziecie w dziale IMPREZY. Możecie też liczyć na relacje i fotoreportaże z imprez przygotowane przez naszych dziennikarzy.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama