UWAGA!

Warsztaty „Dźwiękograjki”

 Elbląg, Warsztaty „Dźwiękograjki”
fot. nadesłana

Już 12 czerwca odbędzie się kolejne działanie w ramach projektu „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej”, tym razem w Szkole Podstawowej im. 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Pogrodziu. Podczas warsztatów „Dźwiękograjki” dzieci i młodzież wykonają instrumenty w glinie.

Podczas warsztatów,  tematem przewodnim będzie dźwięk, który można  wydobyć z kawałka odpowiednio uformowanej gliny. Glina doskonale sprawdza się w tworzeniu instrumentów ponieważ  lepiąc z niej kształt okaryny lub gwizdka, cały czas poszukuje się odpowiedniego dźwięku. Tworząc  muzyczną serię  okaryn, gwizdków i grzechotek ceramicznych, uczestnicy nauczą się odpowiedniego konstruowania ogólnego kształtu instrumentu oraz formy ustnika. Okaryna ceramiczna to instrument zakorzeniony w polskiej kulturze ludowej. Kojarzy się z naturą, ponieważ wiernie oddaje  dźwięki głosów ptaków.
       Projekt w ramach, którego odbędą się warsztaty w Pogrodziu i innych miejscowościach naszego regionu pn. „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu. Organizatorami są Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
       Pogrodzie jest wioską o bogatej historii, jest jedną z najstarszych miejscowości Wysoczyzny Elbląskiej. Obecnie stała się wioską dzieci, od lat odbywają się tam spotkania rodzinne i zajęcia muzyczne z klekotkami dla dzieci. Seria ceramicznych, autorskich instrumentów stanie się dodatkową atrakcją muzyczną i  propozycją edukacyjną na kolejne lata.
      
Paula Załuska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama