UWAGA!

Wczoraj w centrum byli oni

 Elbląg, Wiktoria Łopatto, laureatka pierwszego miejsca,
Wiktoria Łopatto, laureatka pierwszego miejsca, fot. Michał Skroboszewski

To było wyjątkowe wydarzenie dla Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Wczoraj (14 listopada) w nowym budynku szkoły po raz pierwszy odbył się wernisaż prac zaprezentowanych w konkursie II Ogólnopolskiego Biennale Inspiracji Centrum. Motywem przewodnim prac miało być właśnie centrum. Zobacz zdjęcia.

Mamy bardzo zdolną młodzież. Przekonała się o tym jurorka konkursu, prof. Maria Targońska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Gdy w tym roku spojrzałam na prace, które zostały nadesłane na to Biennale, razem profesorem Maciejem Świeszewskim z ASP w Gdańsku i prof. Tomaszem Milanowskim z ASP w Warszawie, byliśmy pod wielkim wrażeniem – opowiada. - Uczestniczę w wielu konkursach ogólnopolskich jako jurorka, więc mam duży obraz tak zdolnej młodzieży. Brawo wszystkim, którzy uzyskują przy pomocy prowadzących takie efekty i rezultaty! Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w konkursie o tak wysokim poziomie.

  Elbląg, Michał Widerski, zdobywca Grand Prix,
Michał Widerski, zdobywca Grand Prix, fot. Michał Skroboszewski

Bardzo ogólne pojęcie centrum znalazło wiele interpretacji. Pępek, dziewczyna robiąca sobie selfie, kosz na śmieci, wnętrze katedry, jajko na środku ogromnego talerza, starsza pani czytająca gazetę na ławce to tylko niektóre z pomysłów ukazanych przez młodzież. Wśród nagrodzonych znalazły się elblążanki. – Na konkurs nadesłałam swoją pracę dyplomową – mówi Wiktoria Łopatto, absolwentka LSP w Gronowie Górnym, obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureatka pierwszego miejsca w konkursie. - Fajne jest to, że mimo skończenia szkoły mogłam nadesłać tę pracę, że może ona żyć dalej swoim życiem.

Paulina Dziąba, uczennica trzeciej klasy LSP w Gronowie Górnym w centrum swojej pracy ukazała kosz do grania w koszykówkę. – Obraz powstał w czasie jednego z plenerów, które organizowała szkoła. Powstał, o dziwo, bardzo szybko i myślę, że jest to mój pierwszy naprawdę udany obraz – mówi laureatka trzeciego miejsca w konkursie.

Największe laury zdobył Michał Widerski, uczeń trzeciej klasy Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Inspiracją do powstania jego pracy stała się wizyta w poznańskiej katedrze. – Malarstwem olejnym interesuję się od jakiegoś czasu i rozwijam się w tym kierunku indywidualnie – mówi zdobywca Grand Prix. - O konkursie dowiedziałem się od nauczycielki i postanowiłem wziąć w nim udział. Pewnego dnia koledzy zachęcili mnie do udziału w dramacie liturgicznym wystawianym w naszej katedrze. To była świetna okazja, by porobić zdjęcia i poszukać inspiracji – dodaje. - Warunki były bardzo dobre, wszystkie światła były zgaszone, jedynym źródłem światła było zachodzące słońce z zewnątrz i świeczki zapalone w katedrze. Tak dostrzegłem pewne kadry, które potem klorystycznie i kompozycyjne sam zinterpretowałem.

 

Nagrodzeni:

Nagrodę Grand Prix w kategorii malarstwo - Michał Widerski z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu.

pierwsze miejsce: Wiktoria Łopatto i Kateryna Iermolaieva z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym,

drugie miejsce - Małgorzata Szymańska z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu

trzecie miejsce - Paulina Dziąba z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.

dk

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Super !!! Czy mozna te prace kupic? Czy tylko uzyte do wernisazu?
  • Wiktoria, Gratulacje! Jakoś tak wiedziałam po pierwszym zdjęciu, że ta praca to właśnie Twoja. Pozdrawiamy F6,Słoneczna no i Pimpuś. Powodzenia i jeszcze raz gratulujemy.
  • W tak dużym mieście nie ma gdzie kupić profesjonalnej sztuki. Nie ma punktu, sklepu - galerii do której można by się udać. Była galeria ZUM, ale właścicielka się wyprowadziła. Miasto powinno zadbać, by artyści i młodzież z tego liceum mieli swoją bazę.
  • Jest licem plastuczne a murali na scianach budynków nie ma. Zazdroscimy gdanszczanom ich budynki są wesołe i ciekawe bo są murale.
  • nie gadaj, kogo stac w biedragu na obraz, jest galeria zaraz obok Misia szklarza. Widzialem obraz wysoki na poltora metra zaglowiec na tle chmur i morza, szalu nie robilo ale patrze cene cos kolo 8000 zl o ile dobrze pamietam z 4a temu, szok. Za taka cene to sam sobie namaluje 20 takich a za dwudziestym razem to bedzie juz arcydzielo a nie amatorka). Zreszta elblag nie jest miejscem handlu sztuka, od tego sa targi i internet. Bogaty znajdzie sobie obraz stac go. Otworz galerie zobaczymy po jakim czasie splajtujesz. Tu kroluje jedyna sluszna opcja brutalizm na zewnatrz w formach przestrzennych. Juz czekam na artykul na portelu, czego to w elblagu nie ma, ze nie ma sztuki, ze ulica nie bedzie jedno-kierunkowa ze nie bedzie spotkania ze nie bedzie. Pustkę wypelniaja pustką. bo nie ma o czym pisac
  • Właśnie,zatrudnić tych młodych artystów niech coś w mieście zrobią w przestrzeni publicznej
Reklama