UWAGA!

Wieczór pod dobrą gwiazdą

2008-04-22
Aktualizowany 2008-04-28 10:52
Elbląg, Bartek Kalinowski.
Bartek Kalinowski. Fot. P. Serocki

W poniedziałek 28 kwietnia o godz. 18 w Sali „U św. Ducha” w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu „Wieczory pod dobrą gwiazdą”. Tym razem wystąpią Grzegorz Tomczak i Bartek Kalinowski.

W cyklu czterech „Wieczorów” publiczność będzie mogła zapoznać się z twórczością uznanych gwiazd piosenki autorskiej oraz młodych przedstawicieli tego nurtu, którzy osiągnęli już sukcesy na ogólnopolskich festiwalach, lecz nie posiadają jeszcze znacznego dorobku artystycznego.
     - Przygotowaliśmy ten cykl z myślą o osobach, dla których poezja wyrażana piosenką jest źródłem niezwykłych doznań duchowych, refleksji i inspiracji, miłośników nastrojowych piosenek w duchu „krainy łagodności”, wszystkich, którzy doceniają piosenkę wartościową z przesłaniem – twierdzą organizatorzy.
     Koncerty odbywają się w formule spotkania artysty z dorobkiem oraz młodego wykonawcy. Na kolejnym, wrześniowym koncercie zaśpiewają Szymon Zychowicz i Mateusz Rulski, a na ostatnim, listopadowym koncercie, posłuchamy Jarosława Wasika i Michała Rogackiego.
     Bilety na najbliższy „Wieczór pod dobrą gwiazdą” w cenie 8 zł są do nabycia na portierni głównej Biblioteki Elbląskiej.
     
     ***
     Grzegorz Tomczak - poeta, kompozytor, bard, autor tekstów piosenek. To jedna z bardziej znanych postaci polskiej piosenki literackiej. W 1979 roku zdobył główną nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 1981 wystąpił na legendarnym Festiwalu Piosenki Prawdziwej Zakazane piosenki w Gdańsku. Od połowy lat osiemdziesiątych współpracował z wielkimi postaciami polskiej estrady - jego piosenki śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, Mr Zoob, Pod Budą. Pisał teksty do muzyki Z. Górnego, J. Grzywacza, W. Nahornego, J. Strobla. W 1992 roku, w wydawnictwie C&T ukazał się tomik jego wierszy i piosenek.
     W 1999 roku, na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA, artysta otrzymał nagrodę publiczności za piosenkę Idąc, zawsze idź. Dwa lata później ukazała się, długo oczekiwana, pierwsza autorska płyta Grzegorza Tomczaka pt. Ja to mam szczęście.W sezonach 2003/04 i 2004/05 Grzegorz Tomczak występował w spektaklach Platformy Artystycznej O.B.O.R.A.
     Bartek Kalinowski - autor i wykonawca, poeta i satyryk, a także dziennikarz. Jego magnesem jest niesamowita energia i charyzma, niepowtarzalny, lekko zachrypnięty głos, ale przede wszystkim teksty piosenek będące zjadliwymi komentarzami do otaczającej nas rzeczywistości. W tekstach ułożonych na śpiewną, melodyjną nutę, autor dostrzega absurdalność i groteskowość naszych czasów. Autor od dwóch lat znany jest nie tylko w Trójmieście, ale został już także laureatem wielu festiwali piosenki autorskiej, satyrycznej i turystycznej. Począwszy od Gołdapi, poprzez Bazunę, znany jest również z występów na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
     
     Cykl „Wieczory pod dobrą gwiazdą” otrzymał dofinansowanie ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama