UWAGA!

Wieś, jej historia i dziedzictwo

Co w naszym regionie pozostało z bogatego dziedzictwa kultury ludowej? W jaki sposób chroni się to dziedzictwo, a jak być powinno? Jak promować kulturę ludową Warmii i Mazur i współczesnych twórców? Na te i wiele innych pytań będą szukać odpowiedzi uczestnicy konferencji szkoleniowej, jaka odbędzie się 19 listopada w Światowidzie.

Konferencja kończąca realizowany od marca projekt „Ostatni mistrzowie kultury ludowej” jest adresowana do nauczycieli, animatorów kultury, pracowników ośrodków kultury, samych twórców, studentów, a także do wszystkich osób zainteresowanych wsią, jej historią i tradycyjną kulturą ludową. Organizatorom – Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszeniu „Jantar” – szczególnie zależy na obecności osób z mniejszych miejscowości z całego regionu.
       Wystąpi m.in. etnograf Jadwiga Wieczerzak, która – od wielu lat związana z Muzeum Budownictwa Ludowego Parkiem Etnograficznym w Olsztynku – mówić będzie o problemie ochrony dziedzictwa kultury ludowej. Na spotkaniu będzie można się dowiedzieć, co zachowało się do naszych czasów i jakie jest dziedzictwo kultury ludowej Warmii, Mazur oraz jej współczesnych mieszkańców, którzy w wielu wypadkach są przybyszami z innych regionów lub potomkami ludzi, którzy osiedlili się tu w wyniku II wojny światowej.
       – Będziemy zastanawiać się, czy obecnie można mówić o czymś takim, jak kultura ludowa Warmii i Mazur, kim są dzisiejsi twórcy, jak funkcjonują w rzeczywistości rynkowej i do jakich tradycji nawiązują – zapowiada autorka i realizatorka projektu Agnieszka Jarzębska-Grzegorzewska, redaktor naczelna wydawanego przez Światowid Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur.
      

 


       Jadwiga Wieczerzak będzie też mówić o tym, jak ważne i potrzebne jest umożliwienie dzieciom i dorosłym kontaktu z kulturą ludową – często będącą częścią ich własnej, choć nieznanej czy nie do końca uświadomionej historii.
       Elbląska dziennikarka, a także specjalistka w zakresie public relations Marta Hajkowicz będzie zachęcać do refleksji na temat promocji kultury ludowej, jej dziedzictwa i promocji samych twórców. Opowie, w jaki sposób informować o tych zagadnieniach oraz czy – i jak można promować (także promować siebie), by dotrzeć do możliwie największej liczby osób.
       Z kolei historyk i politolog Edyta Jasiukiewicz, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przypomni historię wsi, w tym przemiany, jakie na terenach wiejskich miały miejsce w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat.
       – Każdy uczestnik otrzyma też katalog wydany dzięki programowi „Ostatni mistrzowie kultury ludowej” oraz płytę DVD z materiałami filmowymi prezentującymi sylwetki wybranych twórców – dodaje Magdalena Czarnocka ze Stowarzyszenia „Jantar”.
       Konferencja odbędzie się w czwartek, 19 listopada w godzinach 10-16 w sali kameralnej kina „Światowid”. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłaszanie chęci uczestnictwa. Zapisywać się można do 22 października pod numerem telefonu 0 55 611 20 84, lub mailowo, pisząc na adres a.jarzebska@swiatowid.elblag.pl.
       - Zapraszamy wszystkich, a szczególnie te osoby, które w jakiś sposób są związane ze wsią, jej kulturą i pielęgnowaniem jej dziedzictwa, w tym mieszkańców wsi i niewielkich miejscowości oraz pracowników ośrodków kultury i nauczycieli – zachęca Agnieszka Jarzębska-Grzegorzewska. – W wielu miejscach regionu odbywają się ciekawe wydarzenia pokazujące kulturę ludową, są grupy miłośników kultywujących swoje tradycje oraz twórcy, którzy chcą lepiej promować siebie i swoją sztukę.
      
       Projekt objął patronatem honorowym marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, organizatorem jest Światowid, współorganizatorem - Stowarzyszenie „Jantar”. Współorganizatorami i partnerami przedsięwzięcia są: Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum w Kwidzynie – Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Iławskie Centrum Kultury. Pomocy udzielił też Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
       Projekt otrzymał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
      
      

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Na pewno będę na tym spotkaniu. Uwielbiam spędzać czas w pięknych wsiach zarówno u nas na Warmii jak i w innych krańcach Polski. Może w końcu ktoś dostrzeże potencjał w naszej Romantycznej Wysoczynie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Turystka- miłośniczka przyrody(2009-10-11)
Reklama