UWAGA!

"Wrócił na swoje miejsce"

 Elbląg, Halina Różewicz-Książkiewicz,
Halina Różewicz-Książkiewicz, fot. Anna Dembińska

Siedem prac autorstwa Zbigniewa Książkiewicza przekazała Stowarzyszeniu Historyczno-Poszukiwawczemu Denar z Elbląga w środę (20.10) żona nieżyjącego artysty plastyka, pani Halina Różewicz-Książkiewicz. Wśród nich są szkice portretów przywódców powstania listopadowego. Zdjęcia.

- Uważam, że to dobrze, iż te prace mojego męża znajdą swoje miejsce w wojsku. Cieszę się, że tak serdecznie i z zadowoleniem został przyjęty mój pomysł, by je tutaj przekazać. To była tematyka bardzo bliska mojemu mężowi, tuż przed studiami odsłużył dwa lata w "łączności" w Bydgoszczy. O ile pamiętam z opowiadań, to w tym miejscu, również miał wystawy. To tak, jakby wrócił teraz na swoje miejsce. Są to rysunki malowanych potem na zamówienie portretów. One zawsze były bardzo pracowicie, dokładnie i odpowiedzialnie wykonywane i chociaż są projektami, to również dziełami sztuki – mówiła Halina Różewicz-Książkiewicz, podczas uroczystego przekazania obrazów, które odbyło się w Klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu.

Oprócz portretów przywódców powstania listopadowego, przekazane Denarowi zostały szkice obrazujące forsowanie Nysy oraz zaślubiny z morzem. - Oba te obrazy pokazują tereny takie, jak Elbląg, które do Polski doszły w 1945 roku. Dzisiaj jest ważny moment, ponieważ, ktoś z pamiątek rodzinnych postanowił podzielić się z nami, z wojskiem, ze społeczeństwem, z Elblągiem, właśnie tymi pracami. Moim zdaniem tak to powinno wyglądać. Koledzy z Denara wiele razy już udowodnili, że są godną grupą, by takie rzeczy im przekazać – mówi dr Tomasz Gliniecki, który uczestniczył w przekazaniu prac Zbigniewa Książkiewicza.

Zbigniew Książkiewicz urodził się w 1929 r. w Warszawie. Z Elblągiem, do którego przyjechał z rodzicami, był związany od 1946 r. Studiował na Wydziale Malarstwa w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Uprawiał malarstwo olejne, akwarelowe, rysunek, grafikę warsztatową i użytkową oraz wzornictwo przemysłowe. Pracował, jako projektant form przemysłowych w Elbląskiej Spółdzielni „Plastyk”. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, zaś od powołania ZPAP w Elblągu, działał w jego zarządzie (w 1983 r. pełnił funkcję prezesa oddziału).

Brał udział w konkursach artystycznych organizowanych przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, m.in. przeglądach pt. „Pejzaż Elbląga i Ziemi Elbląskiej” oraz „Propozycje kwartału”, jak też w III Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku; w zbiorach Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Wojska Polskiego oraz u kolekcjonerów prywatnych w kraju i zagranicą. Był również projektantem form przestrzennych - jedną z nich umiejscowiono przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Dąbka w Elblągu. Kompozycja rzeźbiarska „Ikar”, zaprojektowana przez niego w 1969 roku i zrealizowana podczas III Biennale Form Przestrzennych – stała się jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych prac tego artysty. Zbigniew Książkiewicz znany był z tego, że stronił od indywidualnych prezentacji swoich dokonań. Za życia zrealizował jedynie dwie indywidualne wystawy: w Łańcucie i Rzeszowie. Pośmiertnie, retrospektywną wystawę jego twórczości zaprezentowała Galeria EL (1997 roku) a ostatnio prace, zmarłego 11 października 1996 r. artysty, można było oglądać w Galerii El, na wystawie zatytułowanej „Feerie Zbigniewa Książkiewicza”.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Przepiękne prace !
 • Posadzili mundurowych aby salę wypełnić.
 • a Wróblewski to tyłka nie mógł ruszyć? jak śmietniki otwierać albo automat do książek to lata jak tak to siedzi w ratuszu a i tak g robi
 • Brawa dla Pani Haliny Różewicz-Książkiewicz! I PODZIĘKOWANIE.
 • Ludzie czytajcie ze zrozumieniem. Napisano, że prace zmarłego artysty przekazano wojsku i cała impreza odbyła się w pomieszczeniach jednostki wojskowej. Stąd na uroczystości są głównie przedstawiciele armii. Rozumiem, że wiele osób, mówiąc delikatnie, nie darzy sympatią Prezydenta Wróblewskiego, ale to nie powód, aby krytykować jego nieobecność na tym spotkaniu. Może po prostu nikt go tam nie zaprosił, a może nie mógł ze względów zawodowych tam być. Taka namolna krytyka i ciągłe dyskredytowanie tej osoby nawet wtedy, gdy nie jest to odpowiednie miejsce wzbudza irytację i niesmak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  Wenda A.(2021-10-21)
Reklama