UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wróżki, szeptuchy, egzorcyzmy– w co wierzą Polacy?

 
Elbląg, Tomasz Kwaśniewski (po lewej) i Jacek Nowiński podczas spotkania w Bibliotece Elbląskiej
Tomasz Kwaśniewski (po lewej) i Jacek Nowiński podczas spotkania w Bibliotece Elbląskiej (fot. Anna Dembińska)

Na początku swojego śledztwa dostał książkę, która przedstawia opowieści pochodzące prosto od duchów zmarłych osób. - Na okładce pojawiają się same znane nazwiska, John Lennon, Einstein, a także Mieszko I. Była taka pani, która miała taki dar: mówiły do niej duchy. Był też taki pan, który namówił ją, żeby ona to wszystko spisała, dzięki temu mają mnóstwo tych dyktowań od duchów – mówił Tomasz Kwaśniewski, dziennikarz, na co dzień reporter Dużego Formatu, który sprawdzał w co wierzą Polacy. W Bibliotece Elbląskiej opowiadał o swoich poszukiwaniach i pracy nad najnowszą książką.

"Co siódmy Polak odwiedził wróżkę, ponad połowa czyta horoskopy, jeden na sześciu jest przywiązany do magicznego amuletu" – takie statystyki znajdziemy na odwrocie książki "W co wierzą Polacy? Śledztwo w sprawie wróżek, jasnowidzów, szeptuch...". Jej autor – Tomasz Kwaśniewski – na co dzień jest reporterem Dużego Formatu, dziennikarzem prasowym i radiowym. W swojej najnowszej książce sprawdził, jak wygląda świat rytuałów magicznych, horoskopów, klątw, egzorcyzmów i innych. Pojawia się w niej m.in. opowieść o szeptuchach, czyli o uzdrowicielkach ludowych, które w Polsce kojarzone są głównie z Podlasiem.

- Jeśli szeptucha nie miała w rodzinie następczyni, to rozglądała się po okolicy, szukała kogoś, kto spełnia wszystkie wymagania, aby jej przekazać swoje modlitewki. Dopóty używa ich dana osoba, dopóki one działają w jej rękach, gdy je odda – traci ona swoją moc. Jest też taka opowieść, że szeptuchy nie mogą umrzeć dopóki nie przekażą modlitewek. Okazuje się, że coraz częściej przekazują je pielęgniarkom, tym w szpitalach i tym, które się nimi opiekują. To one stają się tymi osobami, którym przekazywana jest cała szeptuńska tradycja – mówił Tomasz Kwaśniewski podczas wtorkowego (24 września) spotkania w Bibliotece Elbląskiej.

Opowiedział również historię wróżki, która dopatrzyła się w dzieciach pewnej kobiety... nowotworów złośliwych.

  Elbląg, Wróżki, szeptuchy, egzorcyzmy– w co wierzą Polacy?
fot. Anna Dembińska

- Powiedziała, że jest temu rakowi w stanie przeciwdziałać i wydobyła od tej pani 500 tys. zł. Mąż zorientował się, że żona wyczyściła konto i poszedł na policję. Odbyła się rozprawa, tę wróżkę skazano. W relacjach prasowych można było przeczytać, że adwokat reprezentujący tę kobietę mówił, że "czasy, w których skazywano na czary się skończyły" – mówił Tomasz Kwaśniewski i wskazał, że istniej także druga strona medalu: - Trzeba również powiedzieć, że wróżki, jasnowidze spełniają także dobrą rolę. Miałem takie poczucie, że w Polsce i na świecie jest bardzo dużo ludzi, którzy są po prostu samotni. Nie mają z kim porozmawiać, nie mają fajnej koleżanki albo kolegi, a często jednak wróżki – te osoby, które ja spotkałem – to mądre, empatyczne, doświadczone kobiety, które znały problemy ludzi i potrafiły z nimi rozmawiać.

Podczas spotkania z czytelnikami poruszony został również wątek egzorcyzmów. Tomasz Kwaśniewski podał przykład warszawskiego kościoła, który do tego procesu angażuje także psychologów. To oni określają, czy komuś egzorcyzmy są potrzebne, czy wystarczy odpowiednie leczenie.

- Można być chorym, można być opętanym przez szatana, można być chorym i opętanym przez szatana. Albo inaczej. Ktoś słyszy głos. A zatem, czy ten głos, który słyszy oznacza, że jest chory? Czy jest chory, słyszy głos, a do tego gada do niego szatan? Czy też jest chory i gada do niego bóg? Czy też mówi do niego tylko bóg? Czy mówi do niego tylko szatan? - przedstawiał autor i dodał, że możliwości jest tak wiele, że postawienie diagnozy nie jest łatwe.

Opowiadał także o "dyktowaniach od duchów", czyli o relacjach przekazanych przez duchy zmarłych. Jedną z bardziej rewolucyjnych teorii było to, że Mieszko I...urodził się ponownie jako kobieta, ma około 20 – 30 lat i lada moment będzie o niej głośno.

Tomasz Kwaśniewski zastanawiał się również, gdzie leży pewna granica.

- Kolega mi opowiadał, że jego tata jest poważnym wyznawcą teorii spiskowych mówiących o tym, jak to naprawdę jest i kto rządzi światem. Jego starszy brat także. Sytuacja przy stole jest mniej więcej taka: opowiadają sobie, kto rządzi tym światem, zgadzają się, w pewnym momencie ktoś powiedział coś więcej i tu pada "No, teraz to już przesadziłeś" – opowiadał Tomasz Kwaśniewski. - Pytanie jest zatem takie: gdzie jest granica pomiędzy tym, co jest przesadą, a tym co nią nie jest? Do którego momentu wierzymy? Jeśli powiemy, że wróżki przepowiadają przyszłość to się mieści w ramach tych granic? A co się nie mieści w ramach tych granic? Gdzie jest ten moment, w którym mówimy "To już jest przesada"? Znalezienie w sobie czegoś takiego jest bardzo ciekawe.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Polacy wierzą we wszystko co się im wmówi, szczególnie jak to jest okraszone "darmowymi" pieniędzmi z budżetu.
 • II Tymoteusz 4:2-4Głoś słowo Boże, nalegaj w porę i nie w porę, upominaj, strofuj i zachęcaj ze wszelką cierpliwością i nauką. Przyjdzie bowiem czas, gdy zdrowej nauki nie zniosą, ale zgromadzą sobie nauczycieli według swoich pożądliwości, ponieważ ich uszy świerzbią. I odwrócą uszy od prawdy, a zwrócą się ku baśniom. I odwrócą uszy od prawdy, a zwrócą się ku baśniom. " Diabeł dział i zwodzi tych którzy odeszli od Boga i Chrystusa tego który umarł za wszystkich i wszystkie ludzkie grzechy. Jeszcze się przekonają co stracili, ale będzie za późno jeżeli nie odejdą od zwodniczych nauk demonicznych i idą na zatracenie. Okultyzm magia i wszelkie gusła są grzechem w oczach Boga otwieramy wtedy kanały energetyczne dla mocy ciemności na wyżynach Niebieskich to poważna sprawa i tacy ludzie potrzebują więcej i więcej wpadają w depresję lęki w paranoję szatan atakuje umysł i doprowadza w skrajnych przypadkach do samobójstw. To nie są żarty ludzie i jak najdalej od tego, bo demon nie da wam spokoju.
 • Jezus Chrystus jest odpowiedzią, Nie ma innego Boga jak Bóg Ojciec, Jazus Chrystus i Duch Święty. Reszta pochodzi od diabła
 • Nie we wszystko, bo Po twierdzi w kampanii, że okrasi Polakom więcej pieniędzy jak PiS,. Polacy i tak im nie wierzą.
 • Polacy wierzą w PIS :) Zwycięstwo jest bliskie. .. i 14 emerytura, hura!
 • ludzie sami nie wiedza w co wierza, w cos musza bo im odwala jak tym kolorowym srodowiskom
 • Szkoda że dyrektora biblioteki nie było na debacie o kulturze w ramach Festiwalu Wielorzecze.
 • Nietolerancja i zabobon zawsze były własnością głupich między pospólstwem i nigdy, jak mniemam, z gruntu wykorzenione nie będą, bo równie wieczne są jak sama głupota. Tam, gdzie dziś piętrzą się góry, będą kiedyś morza, tam, gdzie dziś wełnią się morza, będą kiedyś pustynie. A głupota pozostanie głupotą. (Andrzej Sapkowski z książki Krew elfów)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  szimurina(2019-09-25)
 • Pisz za siebie.
 • Religia jest w zasdadzie sfromalizowaną paniką przed śmiercią.
 • POwcy i cała elbląska komunistyczna smietanka wierzy, ze PO wróci jeszcze do władzy i dalej będą mogli kraść i upychac swoje tępe, nieudolne dzieci na super stanowiska.
 • Niech każdy sobie wierzy w co chce. Fanatyzm religijny to najgorsze co może nas spotkać. Przez to już zginęło zbyt wiele ludzi.
Reklama