UWAGA!

Wspomnienie o Gerardzie Kwiatkowskim

 Elbląg, Gerard Kwiatkowski
Gerard Kwiatkowski (fot. Nina Wojewska)

Dzisiaj mija 5. rocznica śmierci Gerarda Kwiatkowskiego, współzałożyciela Galerii El, honorowego obywatela Elbląga, artysty odznaczonego Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Był pomysłodawcą Biennale Form Przestrzennych, które do dzisiaj obecne są w miejskim krajobrazie. 

Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się 22 października 1930 r. w Faulen (dzisiejsze Ulnowo - przed II wojną światową miejscowość przygraniczna w dawnych Prusach Wschodnich). Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galerii EL w latach 1961-74.

Inicjator i kurator pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973, będących przeglądami i sympozjami sztuki poszukującej (neokonstruktywizm, konceptualizm, kino rozszerzone, performance). 
              W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie realizował ideę "stacjonizmu" w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Huenfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsassen i innych). Od 1975 roku prowadził Wolną Akademię Sztuki w Huenfeld, a w 1990 roku otworzył Museum of Modern Art - z kolekcją o profilu międzynarodowym, skupiającą prace twórców o rodowodzie konstruktywistycznym.
              W 2011 roku odebrał tytuł honorowego obywatela Elbląga. W ostatnich latach przed śmiercią przekazał ponad trzysta prac z tej kolekcji Galerii EL. Zmarł 11 sierpnia 2015 roku w wieku 84 lat.

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama