UWAGA!

Wystawa w Galerii Zum

Elbląg, Wystawa w Galerii Zum

Mieszcząca się przy ul. Kowalskiej Galeria Zum zaprasza 8 sierpnia (w środę) o godz. 18 na wernisaż wystawy malarstwa i grafiki przedwojennych artystów elbląskich.

Na wystawę składają się grafiki i malarstwo Harrego Schultza, Bertholda Hellingratha, Stanisława Chlebowskiego, Paula Emila Gabla, Ericha Scholtisa oraz mapy Okolic Gdańska i Elbląga z XVII - XIX w. Prace w większości pochodzą ze zbiorów Sopockiego Domu Aukcyjnego i mogą być sprzedawane.
      
       Wystawa będzie czynna do 10 września od poniedziałku do czwartku w godz. 12 – 17.
      
       Berthold Hellingrath
       Urodził się w Elblągu 27 października 1877. Malarstwa uczył się w Gdańsku w Królewskiej Akademii Sztuki a następnie studiował w Dreźnie. Wczesne obrazy olejne i rysunki Hellingrath’a wykazują wpływy secesji, naturalistycznego malarstwa rodzajowego i ekspresjonizmu. W Monachium nauczył się z techniki rytowniczej, która stała się jednym z jego ulubionych i najczęściej używanych środków wyrazu. Jego ryciny i rysunki piórkiem ukazują widoki takich miast jak Gdańsk, Elbląg, Toruń, Grudziądz, Malbork, Królewiec, a także Londyn i Amsterdam. Ryciny Hellingrath’a uważane były za jedne z najlepszych prac tego rodzaju w jego czasach. Od 1925 r. pracował jako nauczyciel w Wyższej Szkole Technicznej w Hanowerze, gdzie w 1928 uzyskał tytuł profesora honorowego.
       Oprócz rycin Berthold Hellingrath tworzył też obrazy olejne, akwarele i tempery. Znaleźć wśród nich można martwe natury, portrety, krajobrazy, motywy architektoniczne. Zmarł w 1954 r. w Hanowerze.
      
       Paul Emil Gabel
       Urodził się 29 marca 1875 roku w Elblągu, w rodzinie o tradycjach artystycznych. Studiował malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie. Malował postacie, krajobrazy i architekturę. Specjalizował się w technikach graficznych. Po studiach powrócił do rodzinnego Elbląga, skąd udawał się w podróże studyjne do północnej Holandii, na południe Niemiec, do Włoch, Egiptu i Maroka. To jemu przypisuje się wypowiedź, że po zjechaniu świata, nigdzie tam nie widział tak wspaniałych zachodów słońca, jak na Mierzei Wiślanej. Wsławił się również w 1930 roku realizacją zlecenia na portret założyciela znanej firmy Dr. Augusta Oetkera, za rekordowe honorarium 4000 RM. Zmarł w Hamburgu w 1938 roku.
      
       Harry Schultz
       Urodził się 14 marca 1874 w Elblągu, zmarł w 1958) - malarz niemiecki, grafik, ilustrator. Naukę malarstwa rozpoczął na Akademii w Królewcu, później studiował w Monachium. Malował przede wszystkim pejzaże, obrazy marynistyczne i portrety.
      
       Erich Scholtis
       (1892 Lubin – 1964 Akwizgran) Gdański malarz, pochodzenia niemieckiego mówiący po polsku. Dobrze wykształcony, po wrocławskiej Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego. Uczeń sławnego prof. Otto Mullera członka grup artystycznych „Die Elbier” i „Die Brücke”. Swoje wykształcenie artystyczne, Scholtis pogłębiał jeszcze w Szwajcarii. Malował akwarele, szkicował ołówkiem był wedutystą, tworzył akwaforty. Ostatnie dwa lata wojny spędził na Żuławach w powiecie nowodworskim, mieszkał we wsi Przemysław. Znany jest z cyklu szkiców zrobionych tuż po wojnie w Gdańsku a zatytułowanych „Gdańsk po zniszczeniu”.
      
       Fritz Heidingsfeld
       (1907 Sopot – 1972 Heroldsberg). Zaliczany do czołówki malarzy Wolnego Miasta Gdańska. Był studentem prof. Fritza Augusta Pfuhle na Wydziale Architektury Gdańskiej Technologische Hochschule. Malarstwo studiował również w Akademii Drezdeńskiej. Często wyjeżdżał na plenery malarskie. Malował na szkle oraz projektował gobeliny. Należał do stowarzyszenia malarzy gdańskich „Die Kogge”. Jego szkic gobelinu „ Winobranie” zaprojektowanego dla wytwórni gobelinów, pokazywany był w 1942 roku jako obraz na Wielkiej Wystawie Sztuki Niemieckiej w Monachium.
      
Zespół Galerii Zum
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama