UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zabawki od Pana Lengninga (Historia jednego przedmiotu cz. 160)

 
Elbląg, Sklep Roberta Lengninga mieścił się przy ul. Kowalskiej
Sklep Roberta Lengninga mieścił się przy ul. Kowalskiej (fot. nadesłana)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o towarach sklepowych.

Jednym z bardziej znanych elbląskich sklepów mieszczących się na Starym Mieście w Elblągu był sklep Roberta Lengninga. Na prezentowanym zdjęciu, znajdującym się w zbiorach Muzeum Archeologiczno-Historycznego, widnieje witryna sklepowa z lat 30-tych XX wieku w ostatniej lokalizacji, czyli na ulicy Kowalskiej 13/14.
       Firma Roberta Lengninga, zamieszkałego na Bismarckstrasse 6, powstała w roku 1886 i była kontynuacją zakładu działającego wcześniej pod szyldem F. Böger’a. Istniała do końca niemieckiego Elbląga, czyli ponad 50 lat.
       Pierwotną lokalizacją zakładu tokarskiego, wytwórni parasolek, oraz sklepu była ulica Mauerstrasse 14. W księdze adresowej z 1897 roku znajduje się również informacja o prowadzeniu handlu zabawkami przez R. Lengninga. Trzy lata później, w roku 1890, do listy oferowanych towarów dołączają laski, zabawki oraz fajki i cygarniczki. Dwa lata później pan Lengning rozszerza swój asortyment o artykuły skórzane oraz zmienia adres firmy na Fischerstrasse 20/21, pod którym adresem pozostanie do zakończenia I Wojny Światowej. Jeszcze w roku 1919 podaje adres podwójny, czyli zarówno Fischerstrasse 20/21 oraz Schmiedestrasse 13/14. Zamknięcie lokalu przy Fischerstrasse musiało nastąpić między latami 1919/1920 a 1925, kiedy w reklamach prasowych zostaje już tylko adres Schmiedestrasse, czyli ulica Kowalska.
       Sklep posiadał też swój numer telefoniczny: w 1919 roku był to numer 436, w 1925 1070 , a od 1927 w książkach telefonicznych znaleźlibyśmy numer 3065.
       W 1894 roku Lengning rozszerzył swoją ofertę dla najmłodszych. W jego reklamach zaczęły pojawiać się nawet wskazania konkretnej zabawki. I tak, we wzmiankowanym 1894 roku, reklamuje sprzedaż lalek oraz części i akcesoriów do nich. Będą też sprzedawane koniki bujane czy klocki (patrz artykuł dotyczący klocków Richtera). Poza zabawkami będą to szelki, grzebienie, portmonetki… W październiku 1896 do w sprzedaży pojawiają się przedmioty z bursztynu oraz oferta ich naprawy na miejscu. Pod koniec wieku, w roku 1899, Lengning w reklamie pyta i jednocześnie odpowiada, dlaczego właśnie u niego warto kupować parasolki: otóż oferuje je po przystępnych niskich cenach bez pośredników, bo są to wyroby własne jego firmy.
       Z ówczesnych reklam możemy się też dowiedzieć sporo o rodzajach akcesoriów do lalek czy w ogóle o rodzajach samych lalek. 9 grudnia 1899 roku w reklamie prasowej w Altpreussische Zeitung znajdziemy informacje, m. in. o: główkach dla lalek (blaszanych, porcelanowych, celuloidowych), podstawkach dla lalek, ubrankach, kapeluszach, butach, parasolkach etc., etc. 21 grudnia tegoż roku, w przepięknej, graficznej reklamie informuje o oferowanych blaszanych żołnierzykach, konikach bujanych, grach, narzynkach zabawkowych, drewnianych klockach.
       Popularność i zapewne jakość oferowanych towarów pozwalają na rozszerzane oferty i otwieranie nowych działów usługowych – takich jak wzmiankowany punkt naprawy biżuterii bursztynowej czy działająca od 1900 roku Klinika dla Lalek (Puppenklinik), gdzie można było oddać do naprawy swoje lalki, a zapewne też i niektóre inne zabawki. W 1900 roku w świątecznej ofercie znalazły się również żołnierzyki cynowe i Laterna Magica, miniaturowe maszyny parowe, szable i flinty, hełmy, trąbki, harmonijki… Dział dla chłopców się rozrastał. A w 1929 roku w ofercie pojawiły się hitowe, drewniane klocki konstrukcyjne „Matador”, z których można było - łącząc je za pomocą śrub, kołków i innych akcesoriów - budować ruchome pojazdy czy maszyny.
       Zakończenie I Wojny Światowej zbiega się z informacją o trzech głównych działach firmy: producent zabawek, producent parasolek i wyrobów skórzanych. Od 1925 roku pojawiają się coraz częściej informacje o artykułach sportowych, zarówno do sportów letnich jak i zimowych. Zupełnie sezonowe rzeczy, takie jak stroje czy maski karnawałowe, można było również zakupić u Lengninga, tak samo jak w latach 30. skórzane torby czy plecaki.
       Dodatkowe informacje o artykułach oferowanych w sklepie na ulicy Kowalskiej przynosi samo prezentowane zdjęcie. Jedna z trzech widocznych witryn zawiera artykuły militarne, przeznaczone dla oficerów i żołnierzy: są tam szable oficerskie, pagony, naszywki. Druga z witryn zawiera stroje sportowe i różne akcesoria, jak np. rakiety tenisowe. Trzecia wystawa oraz dwie zewnętrzne szklane gabloty to zabawki i gry planszowe oraz akcesoria do gier zewnętrznych (np. kije do krykieta itp.). Z gier planszowych znajdują się na wystawie warcaby/szachownice zwykłe 64-polowe, młynek 9 oraz warcaby 100-polowe, pudełka z grami. Poza tym kolorowe obrazki, zabawki takie jak samochody, konie, klocki.
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Piotr Adamczyk, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama