UWAGA!

Zabawki od Pana Lengninga (Historia jednego przedmiotu cz. 160)

 
Elbląg, Sklep Roberta Lengninga mieścił się przy ul. Kowalskiej
Sklep Roberta Lengninga mieścił się przy ul. Kowalskiej (fot. nadesłana)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o towarach sklepowych.

Jednym z bardziej znanych elbląskich sklepów mieszczących się na Starym Mieście w Elblągu był sklep Roberta Lengninga. Na prezentowanym zdjęciu, znajdującym się w zbiorach Muzeum Archeologiczno-Historycznego, widnieje witryna sklepowa z lat 30-tych XX wieku w ostatniej lokalizacji, czyli na ulicy Kowalskiej 13/14.
       Firma Roberta Lengninga, zamieszkałego na Bismarckstrasse 6, powstała w roku 1886 i była kontynuacją zakładu działającego wcześniej pod szyldem F. Böger’a. Istniała do końca niemieckiego Elbląga, czyli ponad 50 lat.
       Pierwotną lokalizacją zakładu tokarskiego, wytwórni parasolek, oraz sklepu była ulica Mauerstrasse 14. W księdze adresowej z 1897 roku znajduje się również informacja o prowadzeniu handlu zabawkami przez R. Lengninga. Trzy lata później, w roku 1890, do listy oferowanych towarów dołączają laski, zabawki oraz fajki i cygarniczki. Dwa lata później pan Lengning rozszerza swój asortyment o artykuły skórzane oraz zmienia adres firmy na Fischerstrasse 20/21, pod którym adresem pozostanie do zakończenia I Wojny Światowej. Jeszcze w roku 1919 podaje adres podwójny, czyli zarówno Fischerstrasse 20/21 oraz Schmiedestrasse 13/14. Zamknięcie lokalu przy Fischerstrasse musiało nastąpić między latami 1919/1920 a 1925, kiedy w reklamach prasowych zostaje już tylko adres Schmiedestrasse, czyli ulica Kowalska.
       Sklep posiadał też swój numer telefoniczny: w 1919 roku był to numer 436, w 1925 1070 , a od 1927 w książkach telefonicznych znaleźlibyśmy numer 3065.
       W 1894 roku Lengning rozszerzył swoją ofertę dla najmłodszych. W jego reklamach zaczęły pojawiać się nawet wskazania konkretnej zabawki. I tak, we wzmiankowanym 1894 roku, reklamuje sprzedaż lalek oraz części i akcesoriów do nich. Będą też sprzedawane koniki bujane czy klocki (patrz artykuł dotyczący klocków Richtera). Poza zabawkami będą to szelki, grzebienie, portmonetki… W październiku 1896 do w sprzedaży pojawiają się przedmioty z bursztynu oraz oferta ich naprawy na miejscu. Pod koniec wieku, w roku 1899, Lengning w reklamie pyta i jednocześnie odpowiada, dlaczego właśnie u niego warto kupować parasolki: otóż oferuje je po przystępnych niskich cenach bez pośredników, bo są to wyroby własne jego firmy.
       Z ówczesnych reklam możemy się też dowiedzieć sporo o rodzajach akcesoriów do lalek czy w ogóle o rodzajach samych lalek. 9 grudnia 1899 roku w reklamie prasowej w Altpreussische Zeitung znajdziemy informacje, m. in. o: główkach dla lalek (blaszanych, porcelanowych, celuloidowych), podstawkach dla lalek, ubrankach, kapeluszach, butach, parasolkach etc., etc. 21 grudnia tegoż roku, w przepięknej, graficznej reklamie informuje o oferowanych blaszanych żołnierzykach, konikach bujanych, grach, narzynkach zabawkowych, drewnianych klockach.
       Popularność i zapewne jakość oferowanych towarów pozwalają na rozszerzane oferty i otwieranie nowych działów usługowych – takich jak wzmiankowany punkt naprawy biżuterii bursztynowej czy działająca od 1900 roku Klinika dla Lalek (Puppenklinik), gdzie można było oddać do naprawy swoje lalki, a zapewne też i niektóre inne zabawki. W 1900 roku w świątecznej ofercie znalazły się również żołnierzyki cynowe i Laterna Magica, miniaturowe maszyny parowe, szable i flinty, hełmy, trąbki, harmonijki… Dział dla chłopców się rozrastał. A w 1929 roku w ofercie pojawiły się hitowe, drewniane klocki konstrukcyjne „Matador”, z których można było - łącząc je za pomocą śrub, kołków i innych akcesoriów - budować ruchome pojazdy czy maszyny.
       Zakończenie I Wojny Światowej zbiega się z informacją o trzech głównych działach firmy: producent zabawek, producent parasolek i wyrobów skórzanych. Od 1925 roku pojawiają się coraz częściej informacje o artykułach sportowych, zarówno do sportów letnich jak i zimowych. Zupełnie sezonowe rzeczy, takie jak stroje czy maski karnawałowe, można było również zakupić u Lengninga, tak samo jak w latach 30. skórzane torby czy plecaki.
       Dodatkowe informacje o artykułach oferowanych w sklepie na ulicy Kowalskiej przynosi samo prezentowane zdjęcie. Jedna z trzech widocznych witryn zawiera artykuły militarne, przeznaczone dla oficerów i żołnierzy: są tam szable oficerskie, pagony, naszywki. Druga z witryn zawiera stroje sportowe i różne akcesoria, jak np. rakiety tenisowe. Trzecia wystawa oraz dwie zewnętrzne szklane gabloty to zabawki i gry planszowe oraz akcesoria do gier zewnętrznych (np. kije do krykieta itp.). Z gier planszowych znajdują się na wystawie warcaby/szachownice zwykłe 64-polowe, młynek 9 oraz warcaby 100-polowe, pudełka z grami. Poza tym kolorowe obrazki, zabawki takie jak samochody, konie, klocki.
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Piotr Adamczyk, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama