UWAGA!

Zabytki z Truso w British Museum

 
Elbląg, Zabytki z Truso w British Museum
(fot. nadesłana)

Londyńskie British Museum otworzy 6 marca wystawę „Wikingowie: życie i legenda”. W największej od dziesięcioleci prezentacji dawnego świata wikińskiego pokazane zostaną również liczne zabytki z muzeum w Elblągu, które gromadzi i bada spuściznę dawnej osady Truso.

Wystawa została przygotowana jako efekt współdziałania muzeów narodowych z Wielkiej Brytanii, Danii i Niemiec. Skupia się na okresie epoki wikingów od końca wieku VIII do początku XI wieku. Niezwykła ekspansja wikingów skandynawskich podczas tej epoki stworzyła sieć kulturalnych i gospodarczych kontaktów od Morza Kaspijskiego do północnego Atlantyku i od koła podbiegunowego do Morza Śródziemnego. Jednym z elementów systemu handlowego była osada w Truso, zlokalizowana przez archeologów w okolicach dzisiejszego Janowa Pomorskiego pod Elblągiem.
       - Z naszych zbiorów twórcy wystawy wybrali kilkadziesiąt zabytków, ale też sporo surowca bursztynowego, który mieszkańcy Truso obrabiali i handlowali nim. To z bursztynu słynęły nadmorskie tereny na styku Słowian i Prusów - wyjaśnia dr Marek Jagodziński, odkrywca i wieloletni badacz Truso.
       Jest to pierwsza tak duża wystawa dotycząca wikińskiego świata, jaka w British Museum nie gościła od ponad 30 lat. Jej głównym elementem są pozostałości 37-metrowej łodzi, najdłuższej, jaka została dotychczas znaleziona. Podstawowym założeniem prezentacji jest natomiast pokazanie nowych odkryć archeologicznych i obiektów nigdy wcześniej razem nie widzianych. Mają one pomóc w zrozumieniu kulturowych i społecznych zasady, kształtujących nadmorskie ludy Skandynawii – ich tożsamość, wierzenia, walkę, pracę i handel.
       Wystawa „Wikingowie: życie i legenda” będzie czynna od 6 marca do 22 czerwca w Sainsbury Exhibitions Gallery, British Museum, przy Great Russell Street w Londynie. Na przełomie lat 2014/2015 zostanie przeniesiona i zaprezentowana w Berlinie.
      
       Trailer wystawy
      
      
Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama