UWAGA!

Zapomniane symbole Elbląga

 
Elbląg, Konferencja w Galerii El
Konferencja w Galerii El (fot. Michał Skroboszewski)

Dokładnie 50 lat temu powstały rzeźby, które dziś są symbolem Elbląga. Na I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965r. artyści i pracownicy ówczesnego Zamechu stworzyli kilkadziesiąt form przestrzennych, które do teraz upiększają Elbląg i jego okolice. Właśnie tej rocznicy poświęcona była konferencja, która odbyła się w Galerii El. Zobacz więcej zdjęć. 

- Fajne są te głośniki w parku – zauważyła pani Ania, która spędza w Elblągu wakacje.
       - To nie są głośniki, to jest sztuka – pani Basia jest z Elbląga i wie, co ozdabia elbląski park Kajki.
       Pięćdziesiąt lat temu artyści polsci zagraniczni przyjechali do Elbląga, aby spróbować nowej formy sztuki – tworzenia form przestrzennych ze złomu żelaznego we współpracy z „klasą robotniczą” zatrudnioną w Zamechu. Trzeba zauważyć, że inżynierowie i pracownicy Zamechu są współautorami form obok „zawodowych” artystów. Efekty do tej pory urozmaicają krajobraz miasta.
       - Mamy w przewodniku opisaną trasę turystyczną śladem form przestrzennych w Elblągu – mówłi Jarosław Denisiuk, dyrektor galerii El.
       Jednym z ciekawszych akcentów konferencji były wspomnienia. Jednym z uczestników elbląskiego Biennale był Maciej Szańkowski, dziś już profesor.
       - Wybrałem lokalizację w Bażantarni, gdyż chciałem stworzyć formę, która nie będzie formą samą w sobie, ale nawiąże dialog z otoczeniem i przestrzenią – wspomina profesor Szańkowski i pokazuje zdjęcia swojej pracy.
       - Podobno tu coś prostowano liną i wykorzystano moją formę jako punkt oparcia. Traktor tak ładnie przygiął to prawe skrzydło z czego się cieszę. – profesor komentował pojawiające się na ekranie kolejne zdjęcia swojej elbląskiej pracy.
       Wczorajsza (22 lipca) konferencja była lekcją historii naszego miasta. Formami przestrzennymi możemy się pochwalić zarówno w Polsce, jak i w świecie. Tymczasem ich obecność w mieście stała się tak oczywista dla mieszkańców naszego miasta, że nie zwracają już na nie uwagi.
MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • te formy przestrzenne powinny byc wpisane na liste zabytków kultury i objete renowacja. .przeciez to jest chluba naszego miasta tak samo jak kanał elblaski. .to tzeba podkreslac i stawiac na piedestale. .dobrze by było aby elblaskie firmy te współczesne obieły patronatem po jednej z form i tam mogły umieszczac swoje logo. .połaczenie piekna i współczesnej reklamy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  lokalnypatriota(2015-07-23)
 • Symbol komuny, a nie miasta. Ale co się dziwić, skoro przytłaczająca większość mieszkańców tego miasta uważa, że "za komuny było lepiej" (i w sumie trudno się temu dziwić, skoro w gospodarce centralnie planowanej miasto to prosperowało o wiele lepiej) i z rozrzewnieniem wspominają te "wspaniałe" czasy. Te formy mogą się podobać tylko komuś, kto uważa, że największym osiągnięciem architektury i estetyki są bloki M6.Ale ech. .. o gustach się ponoć nie dyskutuje. .. ale z drugiej strony, są gusta i guściki - w tym mieście wyraźnie przeważają te drugie. Ale co się dziwić, skoro wszystko co piękne w tym mieście przestało istnieć w 1945 roku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  17
  patafjan(2015-07-23)
 • I jeszcze jedno - w tym kraju podobno nielegalna jest gloryfikacja ustrojów totalitarnych. Tak więc, dlaczego w tym mieście promowana jest i wychwalana pod niebiosa "sztuka" socrealistyczna, nierozłącznie związana ze zbrodniczym komunizmem?
 • Popiepszyło się tym, ,walczącym, ,z komuną??? Geobelsowskie metody mediów zrobiły okropne spustoszenie w tyc kapuścianych łbach. .. .prosze wybaczyć to zdenerwowanie, ale to przekracza moje możliwości tolerancji.
 • Do powyższego - hahahahahaha, "Geobelsowskie metody mediów", dobre sobie. Powiedział ten, któremu mózg już dawno wyżarła stalinowska propaganda. Jak ci tęskno za tymi pięknymi czasami, "telewizor, meble, mały fiat", to Kaliningrad czeka - to musi być miasto twoich marzeń, homo sovieticusie. Szkoda tylko, że takie same homo sovieticusy w wieku 70+ decydują też o wyglądzie tego miasta i zamiast nawiązywać do chwały dawnych czasów, wolą celebrować stalinowską miernotę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  patafjan(2015-07-23)
 • Wielce wysublimowany patafianie - niestety urodziłem się w latach pięćdziesiątych i okres przewodniej roli klasy robotniczej nie był moim ulubionym serialem, musiałem jednak, tak jak wielu artystów tamtych czasów znaleźć się w nim i pozbierać tworząc swą rzeczywistość jak i sztukę (mówimy tu o artystach, do których na pewno się nie zaliczam tak jak do towarzyszy z komitetu jak i kruchty kościelnej). Nie bardzo jednak widzę związek komuchowa z Formami Przestrzennymi powstałymi w tamtym okresie zwłaszcza, że wśród twórców tych dzieł pojawiali się także artyści zza żelaznej kurtyny. Ponadto - socrealizm prymitywny przekaz skierowany do lumpenproletariatu nie jest w żaden sposób reprezentowany w tych dziełach a oglądacze i podziwiacze tych form nie pochodzą z tego jakżeż popularnego klany w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  AMalejużniekoniecznie(2015-07-23)
 • rzeczywście, ,cały, ,patafian, może nawet jeszcze pół. .. ..
 • Szacun dla portelu za dzisiejszą winietę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  czytacz(2015-07-23)
 • W artykule została wspomniana Galeria EL i w związku z tym mam pytanko (zdaje się że jak zwykle bez odpowiedzi i zainteresowania) do załogi "Portelu". Czy wiadomo coś w sprawie remontu tejże Galerii? Jak pamiętam kilka miesięcy temu rozpisywano się o bardzo złym stanie tego obiektu, no i o olbrzymiej kwocie potrzebnej do ratowania tego zabytku. Czy i tym razem przemilczycie ten temat? A może jednak pociągniecie za język Wróblewskiego i jego drużynę?
 • patafian to patafian
 • elbląg z czego jest znany? kiedyś zamech i galeria el, teraz?. .. mi sie podobają te formy przestrzenne
 • To NIE SĄ dzieła socrealizmu, patafianie. Planowanymi odbiorcami socrealizmu byli patafianie, dla których koń to koń a rybka to rybka. Formalnie. Za to treść była IDEOLOGICZNA. Patafianie do dziś nie mogą odróżnić realizmu od socrealizmu a komunizmu od antykomunizmu. Efekty Biennali daleko wybiegają w przyszłość, są raczej słabo osadzone w realnym świecie i chyba nie nawiązują treścią do żadnej ideologii. Raczej są profetyczną zapowiedzią zmierzchu epoki industrialnej niż zachwytem nad metalem i maszyną. Taka różnica jest.
Reklama