UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kiedy zniknie rudera przy Żeglarskiej? (aktualizacja)

 
Elbląg, Kiedy zniknie rudera przy Żeglarskiej?  (aktualizacja)
(fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Mieszkańcy ul. Żeglarskiej od lat nie mogą nic wskórać w sprawie ruiny budynku, która może zagrażać bezpieczeństwu przechodniów. - Czy musi tutaj dojść do tragedii, by wreszcie ktoś się opamiętał? – pytają. Po kilkudniowej wymianie korespondecji z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego udało nam się uzyskać odpowiedzi na interesujące nas i mieszkańców kwestie. 

- Występowaliśmy do wielu instytucji w tej sprawie. A jedynym efektem było to, że zostałem zobowiązany przez inspektora nadzoru budowlanego do sporządzenia ekspertyzy o stanie technicznym mojego lokalu, przylegającego do tej ruiny, co kosztowało mnie ok. 2 tysięcy złotych. A ruina jak stała, tak stoi. Co roku muszę odświeżać ściany w lokalu, bo wszędzie dostaje się wilgoć – mówi nam właściciel sąsiedniej nieruchomości.
       Do dzisiaj z budynku pozostała frontowa ściana, w 2017 roku strażacy rozebrali jej część, bo spadające cegły zagrażały bezpieczeństwu przechodniów. Od tego czasu, jak twierdzą okoliczni mieszkańcy, nic się w tej sprawie nie zmieniło.
       Jak ustaliliśmy w Urzędzie Miejskim, właściciel nieruchomości wystąpił już dwukrotnie o decyzje o warunkach zabudowy, ostatnia została wydana w październiku 2018 roku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego twierdzi, że właściciel nieruchomości opracował projekt budowlany odbudowy budynku mieszkalnego i złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. „Ponadto zobowiązał się do wykonania nowego ogrodzenia w/w nieruchomości, celem jej zabezpieczenia przed dostępem osób trzecich” - informuje w mailu do naszej redakcji Jerzy Kołodziejski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

  Elbląg, Kiedy zniknie rudera przy Żeglarskiej?  (aktualizacja)
(fot. Michał Skroboszewski)


       Tymczasem urzędnicy miejscy twierdzą, że wniosku o pozwolenie na budowę w ratuszu nie złożono. - Dla przedmiotowej nieruchomości została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej. Do dnia dzisiejszego właściciel przedmiotowej nieruchomości nie wystąpił do tutejszego organu z wnioskiem o pozwolenie na budowę, jak również o rozbiórkę istniejącej ściany frontowej budynku. Tutejszy organ nie ma możliwości prawnych ingerencji w prywatną nieruchomość. W przypadku, gdy istniejąca zabudowa stwarza zagrożenie życia i bezpieczeństwa ludzi organem właściwym do podjęcia stosownych działań jest organ nadzoru budowlanego. Zgłoszenia do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Elbląga może dokonać każdy kto zauważy zagrożenie” - napisała do nas Maria Torłop, kierownik referatu administracji architektoniczno-budowlanej w Departamencie Urbanistyki i Architektury UM.
       Zapytaliśmy więc ponownie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, czy w jakikolwiek sposób ukarał właściciela nieruchomości za stan tego budynku? Jakie środki prawne wykorzystał, by zmobilizować właściciela do działania? Czy powiadomił prokuraturę o możliwym zagrożeniu bezpieczeństwa w tym miejscu? 
      
       Aktualizacja: Kilka dni trwała wymiana korespondencji mailowej z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego na temat ruiny przy ul. Żeglarskiej. W końcu otrzymaliśmy pełną odpowiedź na postawione przez nas pytania. - Po przeanalizowaniu aktualnego stanu formalno-prawnego organ nadzoru budowlanego informuje w sprawie budynku przy ul. Żeglarskiej 65 w Elblągu , że inwestorzy uzyskali dnia 21.07.2017 r. pozwolenie wydane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na rozbiórkę ściany frontowej , ścian i stropu podpiwniczenia. Aktualnie na podstawie pozwolenia na budowę, zgodnie z opracowanym projektem budowlanym, planują realizacje robót budowlanych - informuje Jerzy Kołodziejski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Elblągu. 
       I dodał: -  W analizowanej sprawie brak podstaw do ukarania właścicieli budynku przy ul. Żeglarskiej 65 w Elblągu. Teren nieruchomości jest zabezpieczony przed dostępem osób trzecich. Ponadto do tut. organu nie wpłynęły informacje od mieszkańców o zagrożeniu bezpieczeństwa.  
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama