UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rady radnych dla Zawady

 
Elbląg, Radni podkreślają, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców na Zawadzie udaje się zdziałać coraz więcej
Radni podkreślają, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców na Zawadzie udaje się zdziałać coraz więcej (fot. Michał Skroboszewski)

To ludzie "stąd" oddali na nich swój głos i liczą na swoich reprezentantów w Radzie Miejskiej. Liczą, że ich osiedle będzie ładniejsze, bardziej bezpieczne, z ofertą kulturalno-rozrywkową dla mieszkańców w różnym wieku. Zapytaliśmy radnych z Zawady, co już udało się zmienić na plus, a jakie sprawy czekają na rozwiązanie.

Robert Turlej, radny PO
       Dzięki staraniom radnych, Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo” a także samych mieszkańców wiele zmieniło się na Zawadzie przez ostatnie lata. Powróciła Biblioteka, która stała się małym centrum kulturalnym osiedla. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego wyremontowane zostały chodniki czy place zabaw. Zmienia się również Park Modrzewie, który stanowi miejsce odpoczynku mieszkańców Zawady. Organizowane są liczne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, a już wkrótce na mieszkańców czeka Sjesta w Parku Modrzewie oraz Święto Czekolady.
       Przed osiedlem trudny czas, bowiem w tym roku rozpoczyna się termomodernizacja niskich budynków. Osiedle Zawada zamieni się w gigantyczny plac budowy, ale po zakończeniu prac wygląd bloków będzie cieszył oko mieszkańców.
       Niestety, główną bolączką jest zwiększająca się liczba samochodów, przez co liczba miejsc postojowych nie jest wystarczająca. Warto zastanowić się i podjąć kroki w celu dokonania zmian w ładzie przestrzennym osiedla.
      
       Wojciech Rudnicki, radny SLD

       Na to, co się udało zrobić dobrego na Osiedlu Zawada moim zdaniem wpływ mieli zarówno sami mieszkańcy tego osiedla, Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zakrzewo", placówki oświatowe, działające na tym terenie organizacje i stowarzyszenia m.in.: Stowarzyszenie „Przyjaciół Zawada" – którego jestem prezesem, Stowarzyszenie „Kobiet Aktywnych Fantazja",  Stowarzyszenie Klub Seniora „Zakrzewo", a także radni reprezentujący to największe osiedle w naszym mieście.
       Co udało się zrobić:
       1. W dużym stopniu zintegrować mieszkańców Zawady poprzez organizacje wielu inicjatyw takich jak:  Festyn „Bezpieczna Zawada" (jedyny taki w mieście), organizacja Wigilii dla mieszkańców Zawady (jedyna taka na elbląskich dzielnicach), Kino letnie, wspólny wysiew kwiatów, w okresie zimowym lodowisko i wiele innych. Należy nadmienić bardzo duży udział wymienionych wyżej podmiotów i szczególnie należy zaznaczyć udział uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Rodziny Nalazków.
       2. Uruchomić ponownie na terenie Spółdzielni Zakrzewo punkt w którym dyżurują dzielnicowi.
       3. Dzięki staraniom prezydenta miasta oraz radnych w niedługim czasie dojdzie do termomodernizacji Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Rodziny Nalazków.
       4. Zwrócić uwagę Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo" na problem osób niepełnosprawnych mieszkających na Zawadzie, głównie tych poruszających się na wózkach inwalidzkich, którzy mają utrudniony dostęp do swoich mieszkań z uwagi na brak podjazdów na swoich klatkach schodowych).
       5. Dzięki działaniom Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo" rozpocznie się tak oczekiwana termomodernizacja budynków mieszkaniowych, których koszt może wynieść ok. 70 mil. zł. Z czego połowa ma pochodzić z funduszy unijnych.
       6. Polepszyć estetykę wielu klatek poprzez walkę z wszechobecnymi reklamami.
       7. Wyremontować chodniki, dzięki zaangażowaniu radnych i mieszkańców w Budżet Obywatelski (np. Al. Odrodzenia).
       8. Wybudować kilka ogólnodostępnych placów zabaw dla dzieci oraz miejsc rekreacji dla osób starszych (np. przy ZS nr 3, w parku Modrzewia, koło Kościoła św. Rodziny).
       Co należałoby zrobić:
       1. Opracować i wdrożyć w życie program  pomocy osobom niepełnosprawnych mieszkającym na terenie Osiedla (szczególnie tym, którzy poruszają się na wózkach).
       2. Wybudować większą ilość miejsc parkingowych zarówno tych ogólnodostępnych, jak i tych dla osób niepełnosprawnych,
       3.Zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców poprzez stworzenie systemu monitoringu osiedlowego, skoordynowanego z miejskim systemem. Opracować mapę zagrożeń, która posłużyłaby do wprowadzenia działań mających na celu zapewnienia większego bezpieczeństwa mieszkańców.
       4. Rozwiązać problem zanieczyszczania placów zabaw, terenów zielonych oraz chodników przez psy, po których nie sprzątaną ich właściciele.
       5. Zintensyfikować zazielenianie terenu wokół budynków mieszkaniowych w oparciu m. innymi o propozycje w tej kwestii samych mieszkańców.
        
       Rafał Traks, radny PiS
       Osiedle Zawada, Kępa Północna oraz Na stoku to osiedla, które wchodzą w obszar okręgu nr 1, z którego zostałem wybrany radnym głosami mieszkańców całego miasta. Okręg pierwszy to swojego rodzaju "sypialnia" Elbląga, prawie cały okręg to przede wszystkim wieżowce oraz bloki z płyty żelbetonowej. Naszym zadaniem, jako radnych, jest zadbanie o to aby smutny krajobraz blokowisk trochę pokolorować. W czasie prezydentury Nowaczyka i Wilka powstały boisko wieloużytkowe przy szkołach
       znajdujących się na ul. Robotniczej oraz ul. Rodziny Nalazków. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług przy ul. Obrońców Pokoju 44 oraz Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Daszyńskiego 1 w 2010 roku, a Gimnazjum nr 2 przy ul. Robotniczej w 2014 przeszły termomodernizację oraz remont. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców powstało wiele placów zabaw, niestety, to jeszcze za mało, by zaspokoić potrzeby wszystkich małych mieszkańców okręgu nr 1. Kolejnym etapem modernizacji oraz remontu winny być nasze
       żłobki i przedszkola. Dane urodzeń pokazują jasno, ze rodzi się nas coraz więcej i musimy być przygotowani na przyjęcie najmłodszych elblążan.
       Bardzo pilna jest również modernizacja dróg znajdujących się w obszarze okręgu nr 1. W opłakanym stanie znajdują się takie ulice, jak: Pokorna, Topolowa, Jana Matejki, Krakusa, Lubraniecka, Poprzeczna czy Szarych Szeregów. Jeżeli chodzi o remonty dróg to dobrze by było aby powstawały jednocześnie miejsca parkingowe. Niestety, jeszcze wiele ulic ma tylko i wyłącznie tzw. dzikie miejsca postojowe. Nie możemy również zapomnieć o remoncie chodników, po których poruszamy się na co dzień.
      
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • 700 zł czynszu za 2 osoby w mieszkaniu 60m2, przecież chodniki na tym osiedlu powinny być ze złota a jakie są każdy wie... Ktoś tu kogoś d y m a i to na nie małą kasę. Dobrze ze się wyprowadziłem i płace połowę tego co na ZWD. Pozdrawiam
 • zaorac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  fhfdjh(2017-05-14)
 • Panie Rudnicki, nie mieszka Pana na Zawadzie, to po pierwsze i zapewniam Pana, że powinien być Pan ostatnią osobą wypowiadającą się na temat tego osiedla. A usilnie Pan to robi. Festyn, bezpieczna Zawada z Panam Bocianem, Nowakiem i Panem był. .. bardzo ale to bardzo 'zabarwiony" wyborami samorządowymi jednej opcji. bo jak nazwać konkurs ' Kto rozpozna i znajdzie Pana J. Nowaka ten dostanie nagrodę " ??. Dwa, RAZ. .. Pańskiemu stowarzyszeniu udał się zrobić osiedlową wigilię ze SM, bez pomocy SM już nie daliście rady, jak i wiele innych rzeczy. Inne uwagi, pozostawię na czas wyborów do Rady Miejskiej, gdyby Pan startował z Okręgu 1.Zapewniam Pana, że rozdawanie jabłek przed wyborami, jak już to miało miejsce. .. na nie wiele się zda. Nie zrealizuje Pan swoich obietnic przedwyborczych, co do tego osiedla, jako radny, gdzie parkingi i Centrum Rehabilitacji na Zawadzie, zapowiadane przez Pana ? Dieta wice RM. .. .to tylko, przeszło 2000 netto, to tak na marginesie. Pozdrawiam.
 • 700zł za dwie osoby to chyba wody nie zakrecales a na dziko mieszało 5 osob. Mam 61m/2 dwie osoby i czynsz 540zł. Mity na temat astronomicznych opłatach na Zawadzie proszę postawić na półce obok czasapism typu "Skandale" Pozdrawiam wszystkich mieszańców Elbląga. Mamy piękną pogodę więc cieszmy się i korzystajmy z uroków naszego miasta i okolic
 • Mieszkałem. Wanna zamiast prysznica. Wodomierze zamontowane. Jak ty się kąpiesz w wodzie po żonie i jeszcze w tym naczynia umyjesz to spoko wolny kraj. Ja cebulakiem nie mam zamiaru być i z wody korzystałem normalnie. No ale nic oszczędzaj dalej jutro zapowiadają deszcz!
 • A konkretnie to co p. Rudnicki zrobił ze swoich zapowiedzi? Bo te wyliczanki to są w gestii Spółdzielni, więc staruj pan na Prezesa Zawady, ale czy wybiorą? Kto się jedynie naprzykrza ten jest pomijany?
 • kilk. .. Panu Rudnickiemu chodzi po głowie bycie Prezydentem miasta ale. .. dokładnie kiedy, to ON nie wie. Taki, czytałem artykuł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  Niedlahejtu.(2017-05-14)
 • Wszyscy opowiadają o bezpieczeństwie, a nikt z bezradnych nie wspomnial o konieczności powstania komisariatu POLICJI w polnocnym Elblągu, najbardziej zaludnionej i rozwijajacej się cżęści miasta. Z komendy na Tysiaclecia tu trochę za daleko.
 • ' to największe osiedle w naszym mieście ' Rudnicki jesteś radnym i nawet nie wiesz, które osiedle jest największe w Elblągu. I po takich gapach. .poznasz człowieka, ale co zrobić, jak się ma parcie. .. .. - SM ' SIELANKA ' !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  mieszkaniec(2017-05-14)
 • " 2.Wybudować większą ilość miejsc parkingowych. .. " no przecież w klipie wyborczym Pan to obiecał ?? " Skuteczną " ich realizację, to gdzie one są ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  ??????(2017-05-14)
 • " Liczą, że ich osiedle będzie ładniejsze, bardziej bezpieczne, z ofertą kulturalno-rozrywkową dla mieszkańców w różnym wieku. Zapytaliśmy radnych z Zawady, co już udało się zmienić na plus, a jakie sprawy czekają na rozwiązanie " Hmmm. .to które interpelacje udało się zrealizować i czy takie w ogóle były odnośnie osiedla ?? Bo, to jest w ich gestii. : )
 • Kiedy doczekamy się że tramwaj pojedzie przez Zawade od ul. Browarna i Mazurska, przeciez to jest chore by duża dzielnica była omijana przez tramwaje.
Reklama