UWAGA!

Alfabet studencki (cz. II)

Kolejna porcja alfabetu przyda się zapewnie tym, którzy już za miesiąc zmierzą sie z egzaminami na wyższe uczelnie, nie zaszkodzi także studentom (zwlaszcza hasło indeks)...

Immatrykulacja - uroczystość, w czasie której w poczet studentów są przyjmowani nowe osoby; wtedy to też otrzymują oni indeksy uczelni wyższych.
     
     Indeks - studencki ,,dzienniczek ucznia". Książeczka ta służy do wpisywania zaliczeń z wszystkich przedmiotów i wszystkich ocen uzyskanych z egzaminów. Po zebraniu wszystkich wpisów student ma obowiązek przedstawić indeks dziekanatowi, który dokonuje zaliczenia semestru lub roku akademickiego, uprawniając studenta do kontynuowania nauki.
     
     Inżynier - tytuł ten otrzymuje absolwent studiów magisterskich, które odbywał na politechnice, bądź absolwent wyższych zawodowych studiów inżynierskich. Tytuł inżyniera świadczy o posiadaniu wykształcenia wyższego zawodowego.
     
     Kolokwium ("koło") - forma sprawdzenia wiedzy przyswojonej na danych wykładach i ćwiczeniach. W odróżnieniu od egzaminów odbywają się one kilka razy w semestrze i obejmują węższy zakres materiału. Zazwyczaj mają formę pisemną.
     
     Laboratorium ("laborka") - zajęcia dydaktyczne, zadaniem których jest praktyczne sprawdzenie wiedzy nabytej przez studentów w trakcie wykładów i ćwiczeń. Ich trzon stanowią otwarte dyskusje oraz różnego rodzaju eksperymenty.
     
     Licencjat - jest to tytuł zawodowy, przyznawany absolwentom trzyletnich wyższych studiów zawodowych. Jego posiadanie uprawnia do podjęcia magisterskich studiów uzupełniajacych. Tytuł licencjata świadczy o posiadaniu wykształcenia wyższego zawodowego.
     
     Magister - jest to tytuł zawodowy, który zostaje nadany absolwentom wyższych studiów magisterskich. Absolwent otrzymuje ten tytuł po obronie pracy magisterskiej. Tytuł magistra świadczy o posiadaniu wykształcenia wyższego.
RN

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Inzynier i licencjat sa tytułami zawodowymi to fakt, ale magister jest juz tytułem naukowym, tak jak np. doktor czy profesor.
  • Kolokwium "koło" o którym pisze autor artykułu, to zaliczenie tylko i wyłącznie w formie ustnej odpowiedzi. Zaliczenie pisemne to po prostu sprawdzian pisemny. Sprawdź to w słowniku!!
  • No i widzę specjaliści się odezwali - magister naukowiec i koło ustne. Gratulacje dla wszystkich studentów z BWSH, EUEH czy jak ten czort się nazywa.
  • Widzieli KWaśniewskiego w TV i myślą, że to magister. A tak naprawdę jedynego magristra i inżyniera widzieli na filmie "Dziewczyny do wzięcia" Kondratiuka.
  • Dzięki za polemikę. Magister nie jest traktowany jako tytuł naukowy, dopiero doktorat jest pracę naukową. Zaś co do "koła" formę ustala prowadzący zajęcia i nikt inny, ja preferuję formę pisemną i jest to standard na uczelniach o uprawnieniach magisterskich.
  • co do magistra : wiec moj profesor od prawa morskiego ktory wyklada na uniwersytetach w angli francji stanach , czlowiek znajacy 5 jezyko oklamal mnie ze tytul magistra jaki otrzymalem nie jest tytulem naukowym ??? dziwne , no ale moze na baltyckiej tak jest
  • Panie autorze, Kopaliński też sie myli? "magister (mgr) stopień nadawany absolwentom po ukończeniu studiów wyższych, złożeniu egzaminów i napisaniu pracy naukowej (magisterskiej); " Natomiast za encyklopedią PWN podaję coś, co zainteresuje licencjatów: "LICENCJAT [łac.], stopień nauk.; w wielu krajach, w tym także w Polsce, niższy od stopnia magistra, uzyskiwany po ukończeniu kolegium; w niektórych krajach rom. niższy od stopnia doktora, niższy lub równy stopniowi magistra, nadawany na niektórych wydziałach uniw. jeszcze przed ukończeniem studiów; na uczelniach kośc., gł. papieskich wydziałach teol., pośredni między stopniem magistra a doktora." Oj autorze, doktorze zawsze twierdziłem, że dwie literki przed nazwiskiem niczego nie gwarantują :-)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    prosty magister(2004-06-03)
  • Kiedyś był nawet zespół, który się nazywał "Magister z wyciętą przesadką mózgową".
  • Proszś Państwa. Trochę otrzeźwienia - magister to tytuł , który nadaje się "świeżo upieczonym" absolwentom uczelni. Proszę nie powoływać się na profesorów i encyklopedie. Mamy chyba manię nazewnictwa. W świecie naukowym tytuł mgr nie funkcjonuje - bo jakiż z magistra naukowiec. Praca naukowa zaczyna się od doktoratu (badania, przewód dok., itp). Ja mówię o praktyce a nie teorii. Polacy mają manię tytułowania się i w świecie wygląda to śmiesznie, nikt bowiem nie pisze na wizytówkach np. mgr A. Kowalski (zdarza się to tylko w krajach postkomunistycznych).
  • no tak kopalinski to cymbał nie wie co pisze , słownik jest do dupy, bo my tu rozmawiamy o praktyce , [...] , moze magister na UG jest rowny licencjatowi na baltyckiej czy jak ja tam dalej nazywaja ( skoro mowimy o praktyce )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    arek (tez magister )(2004-06-03)
  • wyslalem przedchwila text niezgodny z opinia redakcji , ciekawe czy go zawierdza :))?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    arek (tez magister )(2004-06-03)
  • To ja jezdziłem, robiłem badania, zbierałem dane, analizowałem wyniki i co w końcu napisałem ? Referat czy prace naukową, która rzekomo po to leży w bibliotece, żeby ją mozna było cytować.
Reklama