UWAGA!

Musimy wziąć odpowiedzialność za naszą pracę

 Elbląg, Ojciec dr Michał Chaberek, dominikanin,
Ojciec dr Michał Chaberek, dominikanin, fot. Michał Skroboszewski

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wykonujesz swoją pracę? Jak traktujesz swoich współpracowników i podwładnych? Czy czujesz się odpowiedzialny za owoce swojej pracy? W Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej odbyła się dziś (6 czerwca) Międzyuczelniana Konferencja Naukowa, podczas której dyskutowano o etyce i odpowiedzialności zawodowej.

Zawód jako powołanie, Etyka zawodowa pielęgniarek i położnych, Tajemnica zawodowa psychologa jako podstawa wykonywanej profesji to tylko niektóre z podejmowanych podczas konferencji tematów. - Zgodnie z głównym założeniem konferencji pochylamy się nad ważnymi zagadnieniami, które mają miejsce we współczesnym świecie – mówi dr Piotr Kulikowski, prodziekan wydziału Administracji i Nauk Społecznych w EUHE. - W tym roku jest to etyka, temat poruszany w różnych dziedzinach naukowych, obecny w różnych dyskusjach i środowiskach.
       - W kontekście etyki zawodowej praca jest relacją. Relacją, do której trzeba się przygotować – mówi prof. dr hab. Krzysztof Kalka, który poruszył temat relacji osobowych będących warunkiem odpowiedzialności zawodowej. - Człowiek potrzebuje przede wszystkim wiedzy i sprawności i za tę wiedzę i sprawność odpowiada. Gdy pracuje, też bierze odpowiedzialność za to, co robi. Czy to w relacji z drugim człowiekiem, czy w relacji do przedmiotu, który wytwarza. Dobrze wykonana praca jest warunkiem dobrych relacji. Gdy mechanik samochodowy źle naprawi samochód, ponosi odpowiedzialność za życie drugiego człowieka. Musimy uczyć młodzież odpowiedzialności za ich pracę. Nie możemy też unikać odpowiedzialności za własne błędy i zwalać je na innych.

  Elbląg, Musimy wziąć odpowiedzialność za naszą pracę
fot. Michał Skroboszewski


       O niebezpieczeństwach czyhających na współczesnego człowieka opowiadał ojciec dr Michał Chaberek, dominikanin, doktor teologii fundamentalnej. - W naszym myśleniu o człowieku i postrzeganiu człowieka dostrzec można dziś dwie wielkie redukcje – mówi. - Pierwsza to redukcja człowieka do maszyny, do komputera. Mózg człowieka działa jak komputer, często sprowadza się więc człowieka tylko do roli takiego komputera, a nie osoby. Druga redukcja to zrównanie człowieka ze zwierzęciem, z małpą – dodaje prelegent. - Mówi się, że człowiek to jest taka lepiej wychowana małpa. Oba te redukcjonizmy sprowadzają człowieka do czegoś innego niż jest nim w istocie. Oba podważają wyjątkowe miejsce człowieka w kosmosie, godność człowieka, jego niepowtarzalną unikalność.
       Nie zabrakło dziś też odniesień do osoby i nauki Jana Pawła II, który dokładnie 20 lat temu, 6 czerwca 1999 roku na terenie elbląskiego lotniska tłumnie zgromadził elblążan. - Jan Paweł II wyczuł ten problem już dawno temu i zaproponował coś, co nazwał antropologią adekwatną, czyli antropologią, która adekwatnie – właściwie opisuje fenomen człowieka – kontynuuje dominikanin. - Osią myślenia Jana Pawła II jest to, że człowiek jest unikalny, niepowtarzalny, że ma wielką godność, że nie da się go zredukować do ciała i materii, że ma duszę. Zatem człowiek wykracza ponad świat przyrody. Jan Paweł II odpowiedział na te problemy, zanim one się pojawiły w kulturze. To był prorok, który wiedział, w jakim kierunku pójdzie cywilizacja i jak chrześcijanie muszą na pewne problemy zareagować.
       XIV Międzyuczelniana Konferencja Naukowa – inspiracje św. Jana Pawła II dla współczesności – „Czy etyka zawodowa jest potrzebna - Refleksje wokół kondycji etycznej i odpowiedzialności zawodowej” odbyła się w Elbląskiej Uczelni-Humanistyczno-Ekonomicznej.
      


       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
dk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama