UWAGA!

Ukraińsko-polski sojusz naukowy

Elbląg, Uroczystość podpisania umowy
Uroczystość podpisania umowy (fot. AD)

W piątek (15 stycznia) Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna zawarła porozumienie o współpracy z Galickim Instytutem im. Wiaczesława Czornowała w Tarnopolu na Ukrainie reprezentowanym przez prorektora Nazara Kruckiewicza. Podpisana umowa jest już dziewiętnastym w dorobku EUH-E dokumentem zapewniającym partnerstwo elbląskiej uczelni z zagranicznymi ośrodkami naukowymi.

– Współpraca międzynarodowa należy do kluczowych zadań rozwoju Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Umów międzynarodowych mamy już kilkanaście, ta będzie dziewiętnasta. Z wieloma ośrodkami prowadzimy bardzo twórczą i owocną współpracę. Obejmuje ona współuczestnictwo w konferencjach naukowych, seminariach, programach badawczych, a także wspólne publikacje i tworzenie dorobku naukowego – mówiła wczoraj dr Magdalena Dubiella-Polakowska, rektor EUH-E.
       Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna sukcesywnie poszerza zakres współpracy z uczelniami z Rosji, Ukrainy, Niemiec, Bułgarii, Finlandii, Anglii oraz Kanady. Międzynarodowe umowy o współpracy prowadzą do dzielenia się doświadczeniami w metodyce nauczania, a także do wymiany studentów i kadry naukowej.
       Nowy partner elbląskiej uczelni jest dość młody, powstał bowiem w 2004 roku. Galicki Instytut kształci studentów w dwunastu specjalnościach. Część z nich, tj. finanse i ekonomia, informatyka, prawoznawstwo, jest zbieżna z programem EUH-E. Ponadto ukraińska uczelnia prowadzi zajęcia z zakresu organizacji usług hotelarskich i żywieniowych, usług wydawniczo-redakcyjnych i kosmetycznych. Obecnie w instytucie naukę pobiera ponad dwa tysiące studentów. Kadra liczy 236 wysokokwalifikowanych wykładowców.
       – Tarnopol posiada jeszcze kilka uczelni, m.in. uniwersytet pedagogiczny i medyczny. W związku z tym, że ministerstwo zwiększyło limit pozwalający zatrudniać dwóch obcokrajowców na każdym kierunku, jesteśmy zainteresowani pozyskaniem kadry. Od prorektora Galickiego Instytutu wiemy, że część kadry dobrze włada językiem polskim – dodał dr Zdzisław Dubiella, prorektor ds. rozwoju EUH-E. – Chodzi nam o kierunki medyczne, pedagogiczne, administrację lub ekonomię. Jesteśmy otwarci. Tym bardziej, że taka wymiana umacnia współpracę. Osoba pracująca u nas jest naturalnym łącznikiem między naszą uczelnią, a tą z którą mamy zamiar współpracować.
       Równie ważna jest wymiana studentów i możliwość odbywania przez nich praktyk zawodowych w krajach partnerskich.
       EUH-E stale się rozwija, uczelnia stara się o uruchomienie trzeciego stopnia kształcenia. Badania naukowe z partnerem zagranicznym są wysoko punktowane w procesie nadania takich uprawnień. Jednak jak zapewniają przedstawiciele elbląskiej szkoły wyżej, pomijając punktację, istotne jest też zdobywanie kolejnych doświadczeń.
      
      
Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama