UWAGA!

VI Bałtycki Festiwal Nauki także w Elblągu

W czwartek 29 maja odbędzie się piknik naukowy dla wszystkich mieszkańców Elbląga i okolic. Piknik organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu w ramach VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Powinni go odwiedzić nie tylko uczniowie, bo można się tam będzie dowiedzieć wielu rzeczy przydatnych każdemu na co dzień.

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularno-naukową organizowaną od 2003 roku przez wyższe uczelnie regionu pomorskiego oraz instytucje naukowe. Festiwal jest adresowany do szerokiego grona mieszkańców Wybrzeża i regionu niezależnie od wykształcenia, począwszy od szkół podstawowych. Celem Festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania.
     Imprezy festiwalowe w Elblągu zaplanowano na dzień 29 maja (czwartek) na placu przed budynkiem i w salach wykładowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy ul. Grunwaldzkiej 137, w godzinach 10-17. Na 18 specjalnie przygotowanych stoiskach odwiedzający będą uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach, doświadczeniach, warsztatach i wykładach.
     W programie przewidziano m.in. pokaz niezwykłych reakcji chemicznych oraz magiczne doświadczenia z fizyki. Będzie można dowiedzieć się, jak się kieruje szybowcem i zasiąść za jego sterem. Ciekawi będą mogli zobaczyć wnętrze metalu oraz obserwować pod mikroskopem cyjanobakterie z Zalewu Wiślanego. Atrakcją będzie możliwość własnoręcznego wybicia medalu okolicznościowego.
     Koordynatorem Festiwalu w Elblągu jest dr Katarzyna Jarosińska-Buriak.
     A oto, co zobaczymy i usłyszymy:
     
     Pikniik naukowy w Elblągu - VI Bałtycki Festiwal Nauki
     29 maja, godz. 10-17
     
     Biologia
     Dzieciaki malują morskie zwierzaki: warsztaty plastyczne dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, konkursy.
     Sinice - zagadkowe organizmy: warsztaty: „zielona woda”, cyjanobakterie w mikroskopie, zdjęcia w „sinicowej fryzurze”.
     
     Budowa i eksploatacja maszyn
     Bicie monet - obróbka plastyczna w praktyce: pokaz bicia monet oraz samodzielne wybijanie medali pamiątkowych.
     Modelowanie 3D części maszyn: warsztaty projektowanie części maszyn, modelowanie oraz pokaz modeli wykonanych przez studentów.
     
     Chemia
     Pokaz niezwykłych reakcji chemicznych (godz. 12-13): w programie chemiczne „powtórki”, „optyczny zegarek”, „kieszonkowy wulkan”, „przepis na tęczę” oraz „elazowy kameleon”.
     
     Elektrotechnika
     Ciekawostki ze świata elektrotechniki: tematyka pokazu - Jak działa tel. komórkowy? Jak zbudować ładowarkę? Jak elektrycy oglądają prąd?
     
     Fizyka
     Fizyka i magia (godz. 9-16): prezentacja interesujących doświadczeń z fizyki i techniki, przeplatanych pokazami iluzjonistycznymi.
     Futbol i loty: Dlaczego można strzelać „zakrzywione” gole? Co łączy futbol z lotem szybowca? Dlaczego szybowiec może utrzymywać się w powietrzu przez wiele godzin? Atrakcją pokazu będzie prawdziwy szybowiec.
     
     Geologia
     Skarby Ziemi - wystawa skał i minerałów: wszystko o minerałach i skałach - pokaz i konkursy z nagrodami.
     
     Informatyka
     Warsztaty grafiki komputerowej i multimediów: grafika komputerowa dwuwymiarowa i trójwymiarowa z oprogramowaniem do animacji, wizualizacji, obróbki oraz montażu video.
     Wystawa grafiki komputerowej i pokaz programowania układów sterowania: grafika komputerowa pt. „Potrawy świata”, animacje komputerowe; pokaz sterowania robotami, ponadto warsztaty fotografia cyfrowa, turniej gier 3D.
     
     Inżynieria i ochrona środowiska
     Ryzyko powodziowe w Delcie Wisły, w tym dla Elbląga i Żuław Elbląskich: prezentacja zorganizowana we współpracy z Instytutem Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach - Żuławskim Ośrodkiem Badawczym w Elblągu.
     Skąd się bierze woda w kranie i co się z nią dalej dzieje?: warsztaty - zanieczyszczenia i metody oczyszczania wody, samodzielne obserwacje preparatów mikroskopowych.
     Woda to nie tylko H2O (godz. 10-13): badanie czystości wody - przynieś swoja próbkę!
     
     Inżynieria materiałowa
     Jak zobaczyć wnętrze metalu?: pokaz i warsztaty - wnikniemy w budowę metali za pomocą specjalistycznych mikroskopów.
     
     Nauki historyczne
     Historia lotnictwa w Elblągu: wykład i pokaz - historia powstania i funkcjonowania Aeroklubu Elbląskiego oraz elbląskiego lotniska.
     
     Nauki o sztukach pięknych
     Związki nauki ze sztuką - „Mona Lisa - faktura, tekstura i światło” (godz. 10-14.30): pokaz i warsztaty - nierozerwalny związek nauki ze sztuką, wartości wizualne, problem widzenia oraz rola światła w odbiorze.
     
     Psychologia
     Osoba czy sytuacja, co decyduje o naszym zachowaniu? (godz. 10-15): wykład i warsztaty - Jaka jest nasza struktura osobowości? Jak poradzić sobie w trudnej sytuacji?
     
     Organizatorzy imprezy dziękują: Aeroklubowi Elbląskiemu, Instytutowi Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach - Żuławskiemu Ośrodkowi Badawczemu w Elblągu, firmie VAMOS, Tramwajom Elbląskim S.A. i PKS Elbląg.
     
     Mówi koordynator Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Elblągu Katarzyna Jarosińska-Burjak z elbląskiej PWSZ:
MB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pikniki w Elblągu są mizerne. Darujcie sobie takie propozycje. Pieniędzy brakuje na inne rzeczy. Za piwko i kiełbaskę - dziękujemy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  studentka PWSZ(2008-05-19)
 • Podpinacie się pod Gdańsk!!!!! Bądźcie oryginalni. Propozycja jest małomaisteczkowa. Jak zwykle na miarę dziury elbląskiej. Chyba wyjadę stąd. Widoczna w mieście stagnacja nie daje szans. Do widzenia!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dezerter(2008-05-19)
 • Dezerter, zamiast pakowac manatki przeczytaj sobie na stronach UG, ze zalozeniem calej imprezy jest wlasnie rozszerzenie powstalej w Gdansku idei na caly region. .. .Elblag sie pod nic nie podczepia, tylko jest jednym z wielu wspolorganizatorow przedsiewziecia.
 • Jezeli ma to byc impreza popularyzujaca nauke wsrod mieszkancow regionu, to dlaczego odbywa sie w czwartek? i to od 10 rano. Potencjalni zainteresowani sa albo w szkole albo pracuja. Chyba ze chodzi o popularyzacje nauki wsrod studentow PWSZ :D
 • Pierdu Pierdu - zobaczcie na zdjeciach ile radochy miały dzieciaki na tym pikniku Maruderzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  RypsWyps(2008-05-30)
 • Do przedmowcy - dokladnie tak:-) W Elblagu jest cala masa malkontentow, krytykujacych wszystko, co sie tu dzieje. A jesli nie dzieje sie nic, to krytykuja, ze nic sie nie dzieje:-) Brawa dla pracownikow PWSZ-u - impreza naprawde byla przednia!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rodzic(2008-05-31)
 • Rejestrujcie się na www. spreadfirefox. com/pl/worldrecord :) -pokażmy światu wzorową postawę open-source'ową :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  firefox & open-source fan!(2008-06-02)
Reklama