UWAGA!

Aby podróż była bezpieczna

Elbląg, Podczas kontroli policjanci sprawdzają stan techniczny autobusu oraz trzeźwość kierowcy
Podczas kontroli policjanci sprawdzają stan techniczny autobusu oraz trzeźwość kierowcy (fot. KMP Elbląg)

Zbliżają się wakacje. To czas, kiedy organizowanych jest mnóstwo wycieczek. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, opiekunów i organizatorów wypoczynku, jak również mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz innych pasażerów przewożonych autokarami, policjanci kontrolują stan techniczny autobusów oraz trzeźwość kierowców.

W związku ze zwiększoną ilością wyjazdów na wycieczki szkolne, przypominamy organizatorom i rodzicom o wcześniejszym zgłaszaniu informacji o planowanym wyjeździe autobusów. Zgłoszenia przyjmuje Wydział Ruchu Drogowego (telefon 055 230-15-99) oraz oficer dyżurny pod numerem telefonu 055 230-15-55. Zgłoszenie takie należy składać najlepiej na kilka dni przed planowanym terminem wyjazdu, podając miejsce i godzinę zbiórki. Kontrole autobusów przeprowadzane będą również podczas rozpoczynających się już za kilka tygodni wakacji.
     - Policjanci podczas takiej kontroli drogowej sprawdzą trzeźwość kierowcy, wymagane dokumenty oraz stan techniczny i wyposażenie pojazdu – mówi Justyna Grzeczka z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Policjantów należy wezwać w każdym przypadku szczególnie, jeżeli mamy zastrzeżenia, co do stanu trzeźwości kierowcy, lub mamy zastrzeżenia do stanu technicznego pojazdu.
     - Rodzice lub inne osoby, pod których pieczą pozostają dzieci, powinni pamiętać o tym, aby przed podróżą opiekunom wycieczki przekazać informację o ewentualnych kłopotach zdrowotnych lub chorobach dziecka oraz poinformować o lekarstwach, jakie przyjmują dzieci – kontynuuje Justyna Grzeczka. - Dzieciom nie należy przekazywać lekarstw, aby same je zażywały bez wiedzy opiekunów. Jeżeli w autokarze są pasy bezpieczeństwa, należy pamiętać o ich zapięciu, zarówno przez opiekunów, jak i przez dzieci.
     Podczas wycieczki opiekunowie powinni zadbać o to, aby w czasie jazdy dzieci nie chodziły pomiędzy siedzeniami. Bagaże powinny zostać umieszczone w bagażniku autokaru lub na półkach wewnątrz.
     W trakcie jazdy należy pamiętać o przerwach w podróży. Po każdej takiej przerwie, przed dalszą jazdą, należy sprawdzić liczbę dzieci. Jeżeli są one poza autokarem, podczas manewrowania autobusu lub innych pojazdów na parkingu, opiekunowie muszą pamiętać, aby dzieci przebywały z daleka od takich pojazdów i nie pozostawiać ich bez opieki.
     - Pojazd przewożony zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy białej z symbolem dzieci barwy czarnej – przypomina Justyna Grzeczka. - W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinni być oświetlone chyba, że są wykonane z materiału odblaskowego.
     - Kierujący takim autobusem obowiązany jest włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży – dodaje. - Inni kierujący omijając autobus, kiedy widzą wsiadających lub wysiadających z niego dzieci lub młodzieży, powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i w razie potrzeby zatrzymać się.
     Na miejsca postoju w trakcie podróży należy wybierać parkingi usytuowane poza jednią. Opiekunowie powinni pamiętać, aby dzieci nie przechodziły na drugą stronę jedni i nie wychodziły bezpośrednio na jezdnię zza autobusu.
     Dla bezpieczeństwa podróżnych bardzo duże znaczenie ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowców. Normą jest, że dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 9 godzin.
     Dopuszcza się przedłużenie tego czasu do 10 godzin 2 razy w tygodniu. Łącznie w ciągu tygodnia czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 56 godzin, a w ciągu kolejnych 2 tygodni 90 godzin. Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy nie może przekraczać 4 godzin i 30 minut. Przerwa w prowadzeniu pojazdu powinna wynosić nie mniej niż 45 minut lub może być podzielona i wtedy powinna trwać, co najmniej 15 minut i następna przerwa co najmniej 30 minut. Jeżeli przewidywany czas podróży jest dłuższy od dziennego dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdu, w autobusie powinno być dwóch kierowców, który będą kierować pojazdem na zmianę.
     Kierowcy autobusów tak, jak inni kierujący obowiązani są poruszać się z dopuszczalną prędkością. Na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej, co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu, prędkość ta wynosi 80 km na godzinę. Na pozostałych drogach, poza obszarem zabudowanym, dopuszczalna prędkość autobusu wynosi 70 km na godzinę. Ponadto, na autostradzie i drodze ekspresowej dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w Prawie o ruchu drogowym wynosi 100 kilometrów na godzinę.
     Jeżeli na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość jest podniesiona za pomocą znaków drogowych powyżej 50 kilometrów na godzinę, to nie dotyczy ona m.in. kierujących autobusami (dotyczy tylko kierujących samochodami osobowymi, motocyklami i samochodami ciężarowego o dmc do 3,5 tony).
     Przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają kierującemu w trakcie przewożenia osób palenia tytoniu lub spożywania pokarmów (nie dotyczy kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, za wyjątkiem taksówki).
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama