UWAGA!

Bezpieczne wakacje na wsi

Elbląg, Bezpieczne wakacje na wsi
Fot. Woytass (z Fotki miesiąca).

Większość gospodarstw rolnych w naszym kraju to gospodarstwa rodzinne, w których zwyczajem jest praca wszystkich domowników, w tym niestety także dzieci. A o wypadek nietrudno.

Dorośli bardzo często powierzają dzieciom prace ponad ich siły fizyczne, zdolności manualne, umiejętności, szczególnie w okresie wytężonych prac polowych, gdy każda para rąk do pracy jest potrzebna. Liczba wypadków z udziałem dzieci jest przerażająca, corocznie około półtora tysiąca dzieci ulega wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym, część z nich w wyniku poniesionych urazów staje się inwalidami, kilkanaście ginie. Gwałtowny wzrost wypadków notuje się latem (wakacje - czas żniw), dlatego właśnie w tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci. Dorośli zapominają, że teren gospodarstwa to nie tylko budynki inwentarskie (obory, chlewnie, stodoły), ale także miejsce dorastania i zabawy dzieci.
      
       ZAGROŻENIA DLA DZIECI NA WSI ORAZ SPOSOBY ICH ELIMINACJI
       Ogromna liczba niebezpieczeństw czyhających na najmłodszych mieszkańców wsi wynika ze znacznej liczby zagrożeń występujących na terenie gospodarstwa rolnego, są to przede wszystkim: maszyny, narzędzia, zwierzęta, chemikalia. Istnieje wiele sposobów ograniczania możliwości wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, co ważne nie wymaga to znaczących nakładów finansowych tylko chęci i staranności gospodarza.
       Dzieci bardzo często do zabawy wynajdują sobie miejsca niebezpieczne, grożące upadkiem (silosy, strychy), przejechaniem (plac manewrowy). Aby nie dochodziło do takich tragedii, dobrze jest stworzyć w gospodarstwie miejsce przeznaczone do zabawy dla dzieci tzw. plac zabaw, ogrodzony i zlokalizowany w zacisznym miejscu gospodarstwa.
       Znaczący odsetek wypadków dzieci związany jest z maszynami i narzędziami stosowanymi w gospodarstwie rolnym. Ważne jest aby każdy rolnik stale nadzorował stan techniczny maszyn i narzędzi stosowanych w swoim gospodarstwie, szczególnie stan osłon! Brakujące osłony należy zastąpić nowymi, wszelkie usterki, awarie powinny być na bieżąco usuwane.
       Prace manewrowe należą do prac bardzo niebezpiecznych, wymagają dużej uwagi kierującego, dlatego też park maszynowy powinien być ogrodzony tak, aby uniemożliwić wejście i przebywanie w nim dzieci. Każdorazowo przed ruszeniem ciągnikiem z miejsca należy upewnić się czy w pobliżu nie znajdują się osoby postronne, zwłaszcza dzieci, oraz zasygnalizować sygnałem dźwiękowym zamiar ruszenia z miejsca. Szczególnej uwagi operatora wymagają prace wykonywane rozrzutnikiem obornika i kosiarką rotacyjną.
       Pracę bezwzględnie należy przerwać, gdy dziecko lub osoba postronna zbliży się na odległość mniejszą niż 50 metrów. Uszkodzone elementy robocze maszyn czy pochwycone kamienie mogą razić jak pociski.
       Nadmierny rozwój chemizacji stwarza niebezpieczeństwo zatrucia pestycydami, dlatego środki ochrony roślin należy przechowywać w oryginalnych, szczelnych opakowaniach, zawierających etykietę-instrukcję stosowania. Niedopuszczalne jest stosowanie opakowań zastępczych - po środkach spożywczych np. soku dziecka, może to doprowadzić do fatalnej w skutkach pomyłki. Środki ochrony roślin należy składować w pomieszczeniu niedostępnym (zamykanym) dla osób postronnych, szczególnie dzieci.
       Znaczącą grupę wypadków dzieci w gospodarstwach rolnych stanowią upadki (na tym samym poziomie i z wysokości). Ich główną przyczyną jest brak dbałości o porządek w obrębie gospodarstwa - brak prawidłowego zabezpieczenia kanałów, studzienek, zbiorników, otworów do zrzucania siana lub słomy, brak poręczy schodów. Istnieje wiele sposobów zmniejszających ryzyko niebezpiecznego upadku we własnym obejściu: wyrównanie, utwardzenie nawierzchni placów i przejść, usunięcie przedmiotów pozostawionych w przejściach, oświetlenie podwórzy, chodników, przykrycie studzienek, kanałów odpowiednimi pokrywami.
       Otwory zrzutowe i włazy stropowe powinny być zabezpieczone solidnymi barierkami na wysokości 110 cm oraz przypodłogowymi listwami zaporowymi o szerokości 15 cm.
       Wszystkie schody występujące w gospodarstwie rolnym należy wyposażyć w solidne poręcze, oświetlić oraz nie zastawiać. Znaczna liczba urządzeń (śrutowniki, przenośniki ślimakowe) napędzanych energią elektryczną stanowi zagrożenie dla dzieci (porażenie prądem elektrycznym, pochwycenie przez ruchome elementy robocze), dlatego należy zabronić przebywanie dzieciom w pobliżu urządzeń będących pod napięciem. Wszystkie gniazda wtyczkowe, z których się nie korzysta, należy zaślepić odpowiednimi zatyczkami. Podłączanie urządzeń za pośrednictwem przedłużaczy leżących na ziemi jest niedopuszczalne. Leżące przedłużacze, zwłaszcza na drogach komunikacyjnych, chodnikach są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, powstałe wskutek ciągłego przejeżdżania, co może doprowadzić do porażenia prądem. Dla uniknięcia wypadku wszystkie przewody powinny być przeprowadzone „górą".
      
KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama