UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy zmiana dostawcy prądu się opłaca?

 
Elbląg, Czy zmiana dostawcy prądu się opłaca?
fot. Anna Dembińska

Od początku 2014 roku zostały uwolnione ceny energii, a wraz z nimi nastąpił wysyp ofert i akwizytorów - pukających do naszych drzwi, namawiających na zmianę dostawcy przez telefon i wypełniających nasze skrzynki pocztowe ulotkami. Wybór należy do nas, dlatego warto sprawdzić czy zmiana nam się rzeczywiście opłaca.

Sposoby są różne
       Przedstawicieli różnych firm zachęcających nas do zmiany dotychczasowego dostawcy energii charakteryzuje jedna przynajmniej cecha wspólna – każdy przekonany jest, że to właśnie jego oferta jest najlepsza i dlatego to właśnie z nim powinniśmy podpisać nową umowę, za co on otrzyma oczywiście odpowiednie wynagrodzenie. Nie możemy o tym zapominać, aby nie ulec urokowi niekiedy fałszywej życzliwości, na którą niestety daje się nabrać wielu zwłaszcza starszych ludzi. Dlatego rozmowy w sprawie zmian dostawcy najlepiej jest prowadzić w towarzystwie kogoś z rodziny.
       Krążący w ostatnich dniach po Elblągu akwizytorzy przyjęli też jako praktykę, wymuszanie od potencjalnych klientów okazywania im dotychczasowych faktur, czego robić nikt nie musi, chyba, że sam zechce. W każdym razie obowiązku takiego nie ma, a akwizytorzy nie są osobami upoważnionymi do tego, by się przed nimi „legitymować”.
      
       Żeby nie było drożej…
       W naszym kraju jest pięć największych firm, do których sieci przyłączeni są prawie wszyscy odbiorcy prądu - Enea Operator, Energa Operator, RWE Stoen Operator, PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja. Zgodnie z dostępnym kalkulatorem ofert URE klienci mogą zmienić sprzedawcę także na: Duon, PGNiG, Green, Centrum Energetyczne, Ergo Energy lub Novum. Trzeba jednak pamiętać, że swoboda wyboru sprzedawcy stwarza jedno podstawowe zagrożenie – możemy nieświadomie zgodzić się na warunki gorsze niż dotychczas. Dlatego przed zmianą sprzedawcy należy:
       - dokładnie zbadać ofertę nowego sprzedawcy – przede wszystkim ceny;
       - sprawdzić opcje płatności;
       - ustalić okres obowiązywania kontraktu i warunki wypowiedzenia (czy kontrakt jest przedłużany automatycznie)
       - sprawdzić, czy nie ma ukrytych opłat (typu kary za kolejną zmianę, które w przypadku pojawienia się w umowie byłyby praktykami niedozwolonymi).
       W celu ułatwienia dokonania wyboru Urząd Regulacji Energetyki (URE) przygotował specjalną porównywarkę cen - kalkulator energii elektrycznej.
      
       10 dni na wypowiedzenie umowy
       Czasem zmiana dostawcy prądu się opłaca, a czasem nie. W przypadku akwizycji bezpośredniej i telefonicznej trzeba uważać, co się podpisuje. Warto pamiętać, że odbiorca ma 10 dni na odstąpienie od umowy na zakup energii elektrycznej, zawartej poza lokalem przedsiębiorcy. W tym celu informację o odstąpieniu od zawartej umowy należy wysłać pocztą - koniecznie za potwierdzeniem odbioru. Odstąpienia można dokonać także osobiście: w siedzibie przedsiębiorstwa. Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa i odstąpienia od umowy zawartej na odległość znaleźć można tutaj.
      
       Jeśli poszczególne zapisy umowy budzą wątpliwości, przed podpisaniem warto zapytać specjalistów, np. miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów:
       – Miejski Rzecznik Konsumentów – ul. Łączności 1, tel. 55 239 34 56
       – Powiatowy Rzecznik Konsumentów – ul. Saperów 14a, tel. 55 239 49
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Wczoraj łazili po dwóch koło szpitala. Mówili, że mają upoważnienie, żeby sprawdzać umowy. Pogoniłem.
 • Ludzie nie podpisujcie zadnuch umow na prąd w domu ni przez iternet. 100% pewnosci, że taniej nie bedzie. A pod taką umowe po cichu podpieta jest. .. unowa ubepieczeniowa, ktorej NIE ZAMAWIALISCIE. #Natomiast ja dostałem niedawno FAŁSZYWY rachnek za prąd od firmy-krzak ppdszywajacej sie pod Energa. Było to wezwanie przedsądowe do zapłaty przysłane listem poleconym. .. wrzuconym do skrzynki na listy. Po otwarciu okazałosie, ze był sfałszowany rachuneg do wpłaty i falszywy nr klienta. Rachunek byl na kwote 97zł. Problem w tym, ze ja ie dostaje fsktur pocztą a przez itrnet. Totez zdziwił mnie fakt rachunku w formie papierowej. Ktoś w Elblągu wieraaludziom ze skrzynek na listy rachunki i je falszuje. Zanim zapłacisz, sprawdz czy dsne na rachunku są Twoje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  Uwaga!OSZUSTWELBLĄGU!(2014-03-25)
 • Zawsze można powiedzieć że dodatkowo podpiszemy umową z osoba która przyszła że jeżeli wyjdzie drożej to pokryje tą sumę z własnej kieszeni, ja tak powiedziałem akwizytor podziękował i poszedł dalej:)
 • tak właśnie - jeżdżą samochodem opisanym Energa Novum
 • A to ciekawe >>> jak ktoś zmieni sprzedawcę prądu to max może zyskać 1 gr / kWh czyli przy zużyciu np 2500 kWh na rok zyska... 25 zł !!!! to się nie opłaca. Najwięcej można zyskać (11 gr / kWh)... przeprowadzając się z Gdańska do Katowic, czyli ok. 275 zł
 • Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem " na swoje" , ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny
 • Jestem mocno w tym temacie bo kilka tygodni temu zmieniłem dostawcę energii elektrycznej i nie wszystko tak ładnie wygląda jak w reklamie. .. ostatecznie w ostatnim momencie zmieniłem mój wybór i zdecydowałem się na mało znaną w Polsce firmę AXPO. Nie wiem jak będzie później ale aktualnie widać u mnie przyzwoitą różnicę w rachunkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rrer312(2014-12-31)
 • Moim zdaniem kazdy powinien matwic sie o wlasne interesy i samemu szukac alternatywnych dostawcow. ja znalazem firme Axpo i musze powiedziec, ze jestem bardzo zadowolony. Zero naciagactwa - rachunki nizsze od pierwszego miesiaca, zero przerw w dostawie pradu i ogolnie wszystok tak jak ma byc.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kamilkwasniak(2016-06-14)
 • Ja korzystam z oferty firmy Axpo. B. podoba mi się fakt, że cała energia, którą sprzedają pochpodzi ze źródeł odnawialnych. Cenowo też jest bardzo fajnie, bo rachunki są niższe już od pierwszego miesiąca:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wiki55(2016-07-28)
Reklama