UWAGA!

Dowiedz się, jak działają systemy dozowania płynów montażowych

 Dowiedz się, jak działają systemy dozowania płynów montażowych

W dobie miniaturyzacji elementów elektronicznych napotykamy na pewne ciekawe zjawisko, które jej towarzyszy. Miniaturyzacja sama w sobie umożliwia stosowanie coraz większej ilości funkcjonalności, mocy obliczeniowej w określonej przestrzeni. Jednocześnie urządzenia takie wymagają coraz większej precyzji przy montażu. Do najbardziej precyzyjnych prac montażowych elektroniki stosuje się płyny montażowe.

Wybór odpowiedniej metody

Elementy elektroniczne mają swoje wymagania, zwłaszcza w zakresie efektywnego odprowadzania ciepła, ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także przed udarami, czy wibracjami. Temu wszystkiemu naprzeciw musi wyjść odpowiedni sposób montażu - system dozowania płynów montażowych. W zależności od tego, jak skomplikowany jest proces, trzeba rozróżnić dwie warstwy:

- warstwa automatyzacyjna,

- warstwa reologiczna.

W warstwie automatyzacyjnej należy rozważyć:

- dokładność pozycjonowania,

- prędkość pozycjonowania,

- transport detalu do i od urządzenia,

- realizacja ruchów postępowych w czasie.

Natomiast w obszarze reologicznym powinniśmy rozważyć następujące aspekty:

- dostosowanie systemu do płynu montażowego zarówno pod względem kompatybilności chemicznej, jak i mechanicznej,

- uzyskanie powtarzalności dozowania dawki,

- panowanie nad sedymentacją wypełniaczy,

- panowanie nad zmianami lepkości płynu montażowego,

- zdefiniowanie możliwości dozowania bezkontaktowego,

- stabilizacja temperatury podłoża,

- kontrola rozpływu po nałożeniu,

- sposób oraz metoda utwardzania,

- raportowanie i logi produkcyjne,

- kontrola jakości, założenie sprzężeń zwrotnych,

- informowanie systemu zarządzania produkcją (np. FIS).

Trzy ostatnie punkty zostały ujęte w zestawieniu reologicznym, choć należą do aspektów automatycznych. Do wdrożenia systemów raportowania niezbędnie są odpowiednie elementy wykonawcze.

Dyspensery ręczne i zawory na statywach

W dyspenserach i zaworach na statywach pozycjonowanie dawki oraz detalu odbywa się ręcznie. W przypadku mniej wymagających operacji wydajność produkcyjna może wynieść nawet 10-20 tysięcy dawek płynu. W przypadku bardzo precyzyjnych operacji wykonywanych na kilku sztukach zwiększają się możliwości pozycjonowania dawek przy użyciu mikroskopów lub kamer.

Roboty stolikowe i stacje robocze

W sytuacji, gdy wzrasta produkcja, bardzo korzystnym okazuje się zastosowanie robota - manipulatora trój- lub czteroosiowego, który pracuje poza linią (off-line). Takie rozwiązanie ogranicza czas potrzebny do pozycjonowania końcówki dozującej oraz umożliwia wykonanie operacji nakładania dużo bardziej precyzyjnych linii w trybie mokro-na-sucho(TM) - tak w AMB Technic nazywamy operacje, w których stabilność wymiarowa złącza lub jego estetyka oczekiwana jest po usieciowieniu płynu.

Stacja in-line do mniejszych wymagań

W sytuacji, gdy istnieje konieczność wbudowania procesu nakładania płynu w linię lub gdy przekraczamy pewne wymagania ilościowe, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie platformy pozwalającej na integrację z linią (in-line). Posiadają one kamery służące do programowania i korekty pozycjonowania głowicy według fiduciali.

Zaawansowane procesy dozowania in-line

Najbardziej zaawansowane systemy dozowania in-line łączą automatykę procesu na najwyższym stopniu zaawansowania z zachowaniem sterowania procesem nakładania płynu. Stosuje się je m.in. do precyzyjnego i wysokowydajnego nakładania klejów SMA, czy wzmacniania układów BGA bezkontaktową technologią underfill. Umożliwiają także pozycjonowanie dynamiczne w technologii fids-on-the-fly(TM), skracającej kilkukrotnie nieprodukcyjny czas pozycjonowania.

 

-----  materiał płatny ----


Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie