UWAGA!

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Czy można sprzedać mieszkanie, które zostało kupione na kredyt hipoteczny? W sytuacji, w której kupujący nie jest w stanie zapłacić gotówką, tylko jest zmuszony do wzięcia kredytu, czy może nabyć lokal wraz z przepisaniem kredytu? - pyta czytelnik.

Prawnik odpowiada:
     Oczywiście, jak najbardziej możliwa jest sprzedaż mieszkania, które zostało zakupione na kredyt i z tego tytułu obciążone jest hipoteką. Nie ma również przeszkód do sfinansowania transakcji następnym kredytem hipotecznym. Procedura realizacji takiej transakcji nie jest zbyt skomplikowana.
     Chcąc sprzedać mieszkanie zakupione ze środków uzyskanych z kredytu, należy udać się do banku kredytującego, czyli tego, na rzecz którego została wpisana hipoteka, i poinformować kredytodawcę o zamiarze sprzedaży mieszkania. Bank wystawi opinię o spłacanym kredycie, w której powinny być zawarte informacje o wysokości pozostałego do spłaty zadłużenia i numerze konta, na jakie mają trafić pieniądze od nabywcy. Jeżeli kupujący chce również finansować zakup z kredytu, to sprzedający powinien zadbać, żeby w opinii wydawanej przez bank, w którym jest spłacany kredyt, znalazło się oświadczenie, iż ten zgodzi się on na wykreślenie hipoteki po otrzymaniu środków na spłatę kredytu. Takie oświadczenie będzie wymagane przez bank kredytujący zakup przez nowego nabywcę. Wszystko załatwimy w jednym banku, jeżeli chcemy uzyskać kredyt na zakup mieszkania w tym samym banku, na rzecz którego wpisana jest obecna hipoteka.
     Nie ma jednak przeszkód, żeby uzyskać kredyt w zupełnie innym banku, który przyzna kredyt, a środki z niego przekaże w części odpowiadającej istniejącemu zadłużeniu na rzecz drugiego banku, natomiast ewentualną nadwyżkę na rzecz sprzedającego. Notariusz w umowie sprzedaży umieści odpowiednie zapisy, gwarantujące bezpieczne przeprowadzenie transakcji.
     Posługując się przykładem, załóżmy, że sprzedajemy mieszkanie za cenę 300 tys. zł, mieszkanie zostało zakupione na kredyt, którego wysokość do spłaty bank kredytujący określił na 200 tys. zł. W umowie sprzedaży znajdą się zapisy, że tytułem zapłaty ceny sprzedaży kwota 200 tys. zł zostanie przekazana na konto banku na spłatę kredytu zabezpieczonego na nieruchomości będącej przedmiotem transakcji, a kwota 100 tys. zł zostanie wpłacona na podany rachunek bankowy sprzedającego. Jeżeli zakup będzie finansowany z kredytu, w umowie sprzedaży znajdzie się również zgoda kupującego na wpisanie nowej hipoteki.
Lexnova - Kancelaria Prawna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • ===== *****fuck***** 3 raz to samo ;|, interesuje w tym przypadku jedno, co rozumieć przez pojęcie: którego wysokość do spłaty bank kredytujący określił na itd?? czy różnice pomiędzy spłaconą częścią kredytu przez kupującego, a pierwotną ceną mieszkania??czy może różnice pomiędzy spłaconą częścią kredytu przez kupującego, a ceną mieszkania jaka obowiązuje dziś?? xc
  • Różnice pomiędzy pierwotną kwotą kredytu i kwotą, która została spłacona, wartość mieszkania nie ma tu nic do rzeczy.
Reklama