UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poradnik wakacyjny

Wybierając się na urlop, zwłaszcza za granicę, warto zadbać o bezpieczeństwo własne i najbliższych. Można to zrobić we własnym zakresie wnioskując o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, sprawdzając firmę oferującą nam wypoczynek lub wykupując ubezpieczenie indywidualne. Warto też wpisać do pamięci telefonu kilka numerów.

Dziś (4 lipca) wniosek o upadłość zgłosił touroperator Sky Club, który oferował urlopowiczom wypoczynek pod markami Triada oraz Sky Club. Na skutek ogłoszonego bankructwa przeszło sześć tysięcy osób poza granicami kraju zostało pozbawionych możliwości dalszego wypoczynku lub powrotu do domu.
       Szczęściem w nieszczęściu całej tej sytuacji jest fakt, że dzięki obowiązującej ustawie o usługach turystycznych, w przypadku upadłości biura podróży do uruchomienia specjalnej procedury zapewniającej ochronę turystom zobowiązany jest Marszałek Województwa właściwego dla siedziby organizatora wycieczek. W tym przypadku jest to Marszałek Województwa Mazowieckiego. Osoby poszkodowane w wyniku upadłości biura Sky Club powinny zgłaszać się z roszczeniami do urzędu, który uruchomił specjalny numer telefonu 22 59 79 544.
      
       Na co mogą liczyć poszkodowani w takich przypadkach
       Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, każdy organizator wypoczynku nawet w sytuacji bankructwa jest zobowiązany zapewnić klientom: pokrycie kosztów powrotu z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu, zwrot wpłat wniesionych za imprezę turystyczną jeśli nie została ona zrealizowana oraz zwrócić część zapłaconej kwoty za imprezę, która nie została zrealizowana zgodnie z umową. Środki na takie gwarancje pochodzą z obowiązkowych ubezpieczeń. Toteż jeszcze przed wykupieniem wycieczki warto sprawdzić gwarancje danego pośrednika. Można to zrobić za pośrednictwem portalu www.turystyka.gov.pl
      
       Mądry wczasowicz przed szkodą

       Aby mieć gwarancję udanych wakacji warto też przed podpisaniem umowy w biurze turystycznym sprawdzić ofertę, jak i samą firmę, która ją nam proponuje za pośrednictwem „weryfikatora” zamieszczonego na stronie Polskiej Izby Turystyki http://pit.org.pl
       Informacje tam zawarte są wiarygodne, gdyż Izba zrzesza największe biura podróży, agencje turystyczne, towarzystwa ubezpieczeniowe, przewoźników, korporacje targowe oraz przedstawicieli bazy noclegowej i kulturalnej.
      
       Postaraj się o EKUZ
       Wniosek o wydanie EKUZ (europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego) w związku z pobytem czasowym (wyjazd turystyczny) w innym państwie można wypełnić w Internecie.
      
       Zapisz w telefonie

       Wybierając się na wypoczynek poza granice naszego kraju, warto zapoznać się i mieć zanotowane ważniejsze adresy stron internetowych oraz numery telefonów, które ułatwią funkcjonowanie, jeśli coś pójdzie nie tak.
       W razie problemów (np. gdy zostanie skradziony nam paszport) przyda się na pewno numer telefonu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych 22 523 90 00 (www.msz.gov.pl) i do Polskiej Izby Turystyki – szczególnie, jeśli jesteśmy na urlopie wraz z Biurem Podróży, które nie wywiązuje się z umowy (0-22) 826 55 36.
       Informacje o opłatach drogowych i sprzedaży winiet on-line udzielą nam na stronie www.pzm.pl.
       Przed wyjazdem do krajów tropikalnych, gdzie łatwo zarazić się malarią, warto się zaszczepić. Szczegółowe informacje na temat chorób występujących w określonych regionach globu oraz szczepień profilaktycznych uzyskać można na stronie w zakładce „szczepienia podróżujących” lub pod numerem tel. 0 801 109 509.
       Aktualne informacje o bezpieczeństwie nad wodą oraz wykaz bezpiecznych kąpielisk i plaż, znajdziemy pod adresem www.wopr.pl.  W razie sytuacji alarmowej pamiętajmy o numerze ratunkowym WOPR 601 100 100 lub jeśli posiadamy telefon z dostępem do Internetu, korzystajmy ze strony www.601100100.pl, gdzie znajduje się też serwis pogodowy dla osób korzystających z wypoczynku nad wodą.
       Wybierając się natomiast w góry, dobrze jest mieć zapisany w pamięci telefonu ratunkowy numer TOPR i GOP: 601 100 300.
       Z powodzeniem działa też portal Bezpiecznie w górach, z którego warto skorzystać, wybierając się na szlaki.
       Pomoc drogową na terenie kraju uzyskamy pod numerem 19 637.
      
      
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama