UWAGA!

Sprzedaż artykułów przeterminowanych

Zdarzają się sytuacje, iż konsumenci spotykają w sklepach w specjalnych miejscach bądź w wózkach na zakupy towary żywnościowe, które są przecenione. Głównym powodem obniżenia ceny najczęściej jest upływający termin przydatności do spożycia bądź minimalnej trwałości.

Jeżeli przekroczenie tej daty bądź terminu jeszcze nie nastąpiło, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby taki towar znajdował się w sklepie. Od konsumenta zależy, czy chce zakupić towar, którego cena jest obniżona właśnie z tego powodu.
       Co natomiast, gdy towar jest oferowany po obniżonej cenie, jednakże jego data minimalnej trwałości bądź data przydatności została przekroczona? Czy wytłumaczeniem dla sprzedawcy może być to, że czasami oddaje takie towary przecenione nawet o kilkadziesiąt procent? Otóż nie.
       Zgodnie z ustawą z 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia, „środki spożywcze oznakowane datą minimalnej trwałości lub terminem przydatności do spożycia mogą znajdować się w obrocie do tej daty lub terminu”. W takiej sytuacji konsument, znajdując taki towar, może oczywiście zwrócić uwagę personelowi sklepu i czasami jest to wskazane, ponieważ jeden produkt z przekroczoną datą minimalnej trwałości bądź przydatności do spożycia wśród kilkudziesięciu z tej samej partii może być wynikiem zwykłego, niezawinionego przeoczenia pracownika sklepu. Problem pojawia się wtedy, gdy poszczególnych partii towaru jest wiele, albo jeżeli sprzedawca nie reaguje na uwagi konsumenta. W takiej sytuacji należy ten fakt Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu terenowo właściwemu ze względu na lokalizację sklepu.
       Należy pamiętać, iż obowiązek znakowania towarów żywnościowych wynika z wyżej cytowanej ustawy, jak również z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 lipca 2007 roku w sprawie znakowania środków spożywczych. Wśród obowiązkowych elementów oznakowania znajdują się także informacje wskazujące na datę minimalnej trwałości albo termin przydatności do spożycia.
      
      
Jacek Błaszczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama