UWAGA!

Zamykaj drzwi - nie kuś złodzieja

Tylko w tym tygodniu doszło do kilku kradzieży z otwartych mieszkań. Złodzieje wykorzystali beztroskę lokatorów. Policjanci apelują o zamykanie drzwi. To może uchronić nas przed nieproszonymi gośćmi.

W środę (3 września) z mieszkania przy ul. Topolowej złodziej wyniósł telefon komórkowy i 1 200 złotych. Dzień później przestępca skorzystał z otwartych drzwi do mieszkania przy ul. Nowowiejskiej. Ukradł portfel z dokumentami, pieniędzmi i kartą bankomatową.
     Elbląscy policjanci apelują do mieszkańców, aby nie zostawiali otwartych mieszkań, domów.
     - Nawet, kiedy jesteśmy w domu, ktoś może wejść i nas okraść – zwraca uwagę Justyna Grzeczka z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pomoże nam ustrzec się przed złodziejami.
     Włamywacz najczęściej wchodzi drzwiami - próba wejścia do mieszkania przez
     okno, balkon, okienko w piwnicy będzie przez przypadkowego obserwatora natychmiast zakwalifikowana jako działanie przestępcze. Włamywacz wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i cicho.
     Włamywacza mogą odstraszyć i zniechęcić: wygląd solidnie wykonanych drzwi - dobry skutek dają drzwi podwójne; solidne, atestowane zamki; dobry system alarmowy; wzmocnienia, takie jak blokady przeciwwłamaniowe, drzwi obite blachą, łańcuch umożliwiający uchylenie i blokowanie drzwi, wizjer.
     Warto zwrócić uwagę na nieznane osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórzu czy ulicy. Wówczas należy zapytać kogo szukają, dobrze im się przyjrzeć, aby zachować w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Te spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
     
     Policyjne rady:
     1. współdziałaj z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek;
     2. podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej, kto puka do ich drzwi, ustal przyczynę szczekania psa;
     3. nie toleruj w swoim bloku istnienia melin pijackich - tam rodzą się przestępcze pomysły zdobycia łatwych pieniędzy;
     4. wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność np. nie zostawiaj ulotek reklamowych na wycieraczce;
     5. gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż zaufanemu sąsiadowi klucze, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.
     6. sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę;
     7. unikaj zawierania przypadkowych znajomości;
     8. zainstaluj domofon, jeśli jest to możliwe;
     9. jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji;
     10. niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić policję - prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy, od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania policji;
     11. dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, masz prawo zachować anonimowość.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama