UWAGA!

Becikowe do wzięcia

Rodzice, którzy z narodzin swojego maleństwa cieszyli się dokładnie 9 listopada ubiegłego roku, najpóźniej w czwartek muszą złożyć wniosek o wypłatę „becikowego”. Jeżeli z wizytą w urzędzie spóźnią się choć jeden dzień, należnego im tysiąca złotych nie dostaną – informuje „Dziennika Elbląski”.

O „becikowe” mogą się ubiegać wszyscy rodzice, bez względu na zasobność ich portfeli. Ważna jest tylko data narodzin ich dziecka: maleństwo musiało przyjść na świat najwcześniej 9 listopada ubiegłego roku. - Czyli trzy miesiące przed wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych - wyjaśnia Maria Piór, naczelnik Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Elblągu.
     To oznacza, że na dziecko urodzone przykładowo 8 listopada „becikowe” się nie należy.
     
     Czas nagli
     Po „becikowe” można się zgłaszać tylko przez trzy miesiące od urodzenia dziecka. To oznacza, że rodzice maleństwa, które 9 lutego kończy trzy miesiące, mają dokładnie jeden dzień na złożenie wniosku. Rodzice maluchów urodzonych 10 listopada na wizytę w urzędzie mają 2 dni, urodzonych 11 listopada - 3 dni itd.
     - Ustawa wchodzi w życie 9 lutego i od tego dnia możemy już rozpatrywać wnioski - mówi Maria Piór.
     Wnioski można składać już od dzisiaj. To ważna informacja dla rodziców maluchów urodzonych właśnie 9, 10, 11 i w kolejne listopadowe dni. Oni nie mogą zwlekać z wystąpieniem o należne im tysiąc złotych. Nie dotyczy to dużej grupy osób.
     - 9 i 10 listopada na świat przyszło po troje nowych elblążan, 11 listopada urodziło się dwoje dzieci - informuje Artur Zieliński, naczelnik miejskiego Wydziału Spraw Obywatelskich. Rodzice tych maleństw zostali wczoraj telefonicznie poinformowani o konieczności szybkiego złożenia wniosku o „becikowe”.
     
     Nie wszyscy wiedzieli
     - Obawialiśmy się, że niektórzy z nich mogą nie wiedzieć, jak ważny w ich przypadku jest termin złożenia wniosku - mówi Agnieszka Staszewska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Okazało się, że mieliśmy rację. Wszyscy wiedzieli, że „becikowe” im się należy, ale nie wszyscy planowali złożenie wniosku jeszcze w tym tygodniu.
     Od dzisiaj urzędniczki z Urzędu Stanu Cywilnego odwiedzające młode mamy w szpitalach i informujące je o zasadach rejestracji dziecka będą im też podpowiadały, jak najszybciej otrzymać „becikowe”.
     - Okazuje się, że niektórzy rodzice nie wiedzą nawet, gdzie złożyć wniosek - mówi Agnieszka Staszewska. - Ludzie dzwonią i do sekretariatu prezydenta, i do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej... Panie z USC będą miały ze sobą druki wniosków. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, pomogą też w ich wypełnieniu.
     - Bezpośrednio do nas dzwoniło ponad 60 osób - mówi Maria Piór. - Nie wiem, ile osób przyjdzie do nas w czwartek czy w piątek, ale jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie.
     
     Jeszcze w lutym
     Według danych USC, w elbląskich szpitalach w listopadzie urodziło się 86 elblążan, w grudniu - 77 i w styczniu 106 dzieci potem zameldowanych w Elblągu.
     Maria Piór przyznaje, że kierowany przez nią wydział mógłby znacznie wcześniej rozpocząć przyjmowanie wniosków, ale nie było rozporządzeń wykonawczych do znowelizowanej ustawy. - I nie ma ich do dnia dzisiejszego - podkreśla Maria Piór. - W tej sytuacji sami przygotowaliśmy wzór wniosku. Jeżeli z wniosku będzie wynikało, że rodzice są zameldowani w Elblągu, a przebywają w innych gminach, będziemy sprawdzali, czy przypadkiem w obu miejscach nie starają się o wypłatę zasiłku.
     Jeżeli komuś z uprawnionych do otrzymania „becikowego” zależy na otrzymaniu pieniędzy jeszcze w lutym, wniosek muszą złożyć najpóźniej 10 lutego.
     - Osoby, które złożą wniosek później, dostaną „becikowe” do końca marca - informuje pani naczelnik.
     
     
Grażyna Gosk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • dlaczego po becikowe można zgłaszać się tylko do trzeciego miesiąca po urodzeniu się dziecka?
 • to właściwie gdzie należy składać wnioski o becikowe???
 • A co z dzieckiem które urodziło sie 08.11.2005 o godz 22.10 i zabraklo mu 1godz 50 min jest jakies gorsze
 • Nagadali się w tym artykule dużo ale konkretu żadnego nie podali!! I albo ja jestem jakaś niekumata (przeczytałam go 2 razy) albo w nim nie jest napisane gdzie w końcu ten wniosek złożyć!! Mogliby napisać gdzie i co to by się mniej nachodziły po szpitalach :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Niekumata(2006-02-08)
 • usc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  totylkoja(2006-02-11)
 • w polsce są problemy w słuzbie zdrowia a u góry wymyslili becikowe
 • No to wszyscy rodzice wiedzą już gdzie się zgłaszać... a jedna Pani słusznie zauważyła w artykule, że WIELU rodziców nie wie do kiedy i GDZIE składać wnioski. No ale z taką pomocą jaką są te artykuły to się wcale nie dziwie, ż4e nikt o niczym nie wie... Brawo dla osoby, która napisała ten jakże pouczający artykuł ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkanka(2006-02-11)
Reklama