UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Cenne znalezisko pod Fromborkiem

Ceramikę pochodzącą najprawdopodobniej sprzed 5 tysięcy lat odkryli archeolodzy w grodzie Bogdany koło Fromborka - informuje Państwowa Agencja Prasowa.

Gród w Bogdanach jest obiektem wielokulturowym, zamieszkały we wczesnym średniowieczu przez Prusów stał się potem siedzibą proboszcza kapituły we Fromborku.
       - Gdy uda się potwierdzić wstępne datowanie odkrytej ceramiki, to będzie ciekawe znalezisko - poinformował kierownik archeologicznej misji Pomezańsko-Batckiej, prowadzącej wykopaliska w Bogdanach Daniel Gazda. Podkreślił, że naukowcy znaleźli w grodzisku także ślady osadnictwa z XII i XIII w. Chodzi tu o paleniska.
       Gród Bogdany położony jest trzy kilometry od Fromborka. Z tym warownym obiektem związana jest Diabelska Góra, która była miejscem kultu Prusów. Czcili oni siły natury: zjawiska atmosferyczne, rośliny i zwierzęta. Miejscami kultu były dla nich święte gaje, w których składali ofiary swoim bogom. Prusowie wyginęli podczas kolonizacji obecnych ziem Warmii przez Zakon Krzyżacki. Byli łatwym celem, ponieważ pozostali narodem plemiennym i nigdy nie stworzyli struktur państwowych. W XIII wieku wraz z podziałem terytorium Państwa Krzyżackiego na diecezje; powstała Diecezja Warmińska. Wówczas gród w pobliżu Fromborka stał się siedzibą proboszcza kapituły warmińskiej.
       Według naukowców, odkryta ceramika datowana na 5 tysięcy lat świadczy o tym, iż osadnictwo w Bogdanach rozpoczęło się dużo wcześniej niż do tej pory przypuszczano.
      
wp.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pewnie ta wieś Olsztyn zabierze sobie to znalezisko tak jak brali sobie szczątki Kopernika i robili z nich objazdową atrakcję
 • W Elblągu jest dużo poniemieckich bunkrów do dziś nie spenetrowanych, tylko są zasypane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Amator-Penetrator(2011-08-28)
 • Putin zawitał do Fromborka ??
 • Jeszcze wizy sobie nie wykupił.
 • Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje podziel się nimi na odkrywcu.
 • Ceramika sprzed 5 tyś lat?To jeszcze sprzed czasów potopu i zlodowacenia! Ciekawe jak się zachowała?Albo inaczej -gdzie owi naukowcy dyplomy robili.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dociekliwy(2011-09-01)
 • Z obszaru Polski lądolód ustąpił około 12 tys. lat temu, czyli 10 tys. lat p. n. e. Licząc podobnie wykopaliska mogą być z 3 tys. lat p. n. e. Na przykład: okres w dziejach Starożytnego Egiptu obejmujący lata ok. 2675-2170 p. n. e. , przypadający na rządy III-VI dynastii.
 • Trzeba pojechać do Jasła i zobaczyć, jak się z takich znalezisk robi sensację, miejsce "pielgrzymek" i dobry interes. Bilet 18 zł i tłumy ludzi! Przy okazji do skansenu w Bóbrce. www.karpackatroja.pl www.bobrka.pl Tutaj mamy całkowicie zmarnowane perełki: Weklice, grodziska pruskie, a Truso ( co prawda mocno naciągana sprawa) też w krzakach. Kolekcje z muzeum elbląskiego powinny pójść w teren i zarabiać na siebie,tworząc miejsca pracy, a w w przewodnikach żelazne pozycje do zwiedzania (Truso, ceramika kadyńska, Goci i tp)!. Znaleziska mają być tam, gdzie je znaleziono, to przyciąga turystów. Jedynie pochylnie jako tako wykorzystane (goście szwajcarscy z wycieczkowca zachwyceni). jw
Reklama