UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... przebywali japońscy goście

 Elbląg, Plac Fryderyka Wilhelma, dziś Plac Słowiański
Plac Fryderyka Wilhelma, dziś Plac Słowiański

Dzisiaj rano rozpoczęto prace nad trotuarem wokół ronda Fryderyka Wilhelma. Trotuar powstanie z cementu firmy P. Jantzen (AZ, piątek, 02.05.1890 r.).

Jubileusz firmy Haarbrueckerów
       Z okazji przypadającego dzisiaj jubileuszu 75-lecia firmy J.F. Haarbruecker mistrz cechu tkackiego, grabarz Olszewski przyozdobił swój dom piękną niebieską flagą z insygniami cechu tkackiego. Także prywatne domostwa firmy zostały udekorowane flagami (AZ, piątek, 02.05.1890 r.).
      
       Mikroskopowy pokaz w Resursie Mieszczańskiej

       Wczorajszy pokaz z mikroskopem pana Schroedera, który odbył się w sali Resursy Mieszczańskiej, cieszył się sporą widownią. Spotkanie odbyło się nie o 20.30 a o godz. 20 […]. Mikroskop słoneczny, który wcale nie jest nowym wynalazkiem, działał z małymi wyjątkami, wspaniale. Niektóre preparaty były niewyraźne na płótnie, związane było to jednak z tym, że były bezbarwne. Większość była bardzo intensywna i klarowna. Publiczność była bardzo zadowolona z pokazu, co okazała częstymi oklaskami. Mniej z kolei podobał się wykład naukowca (AZ, sobota, 03.05.1890 r.).
      
       Kalendarz polowań w miesiącu maju

       W myśl ustawy o polowaniach z dnia 26 lutego 1870 roku w miesiącu maju można polować na: kozły, głuszce, cietrzewie i bażanty (AZ, sobota, 03.05.1890 r.).
      
       Japońscy goście w Elblągu
       Dzisiaj przed południem przybyli do Elbląga kapitanowie japońskiej marynarki T. Sone i S. Jiuguje, którzy jako pełnomocnicy swojego rządu stacjonują obecnie w Berlinie. Japońscy goście przybyli z Berlina do Elbląga i wysiedli w „Królewskim Dworze” (niem. Koeniglicher Hof). Ich wizyta związana jest z budową torpedowców w stoczni Schichaua zamówionych tutaj przez japoński rząd (AZ, niedziela, 04.05.1890 r.).
      
       25-lecie służby dla synagogi

       Jubileusz 25-lecia służby w tutejszej synagodze świętuje jutro drugi kantor [urząd duchowny w kapitułach, którego obowiązkiem było przewodzenie w śpiewie liturgicznym - Wikipedia] parafii, pan Benjamin Itzig (AZ, niedziela, 04.05.1890 r.).
      
       Uroczystości rodzinne
       Jutro w jednej z tutejszych rodzin zbiegły się dwie uroczystości. Podczas gdy 15-letni chłopiec w kościele Najświętszej Marii Panny będzie konfirmowany, jego sześcioletnia siostrzyczka, która już chodzi do szkoły, przyjmie chrzest św. (AZ, niedziela, 04.05.1890 r.).
      
       Bójki
       Wczoraj kilku chłopców biło się nad brzegiem rzeki Elbląg, na terenie Schiffsholmu. Pewien znajdujący się w pobliżu marynarz zobaczył bójkę, wmieszał się w nią i gdy jedenastolatek bez przerwy okładał kolegę kijem, mężczyzna ugodził chłopaka nożem kieszonkowym i zranił dość poważnie w prawą rękę, powalając chłopaka na ziemię. Przeciwko mężczyźnie zostało już złożone doniesienie w sprawie popełnienia tego grubiańskiego czynu. Z kolei po południu podczas bójki małżeńskiej na ulicy Bożego Ciała, mąż tak mocno uderzył garnkiem żonę, że ta potrzebowała pomocy medycznej (AZ, niedziela, 04.05.1890 r.).
      
       Fontanna w ogrodzie mleczarni robi furorę

       W ogrodzie nowej mleczarni przy ulicy Traugutta (niem. Muehlendamm) zamontowano nową fontannę, którą już przedwczoraj próbnie wprawiono w ruch, a wczoraj po południu przez dłuższy czas tryskała, przyciągając rzeszę ciekawskich. Strumień wznosi się na około 3 metry. Gustowna fontanna [...] będzie z pewnością ozdobą ulicy Traugutta (AZ, niedziela, 04.05.1890 r.).
      
       Wypadek na ulicy Czerniakowskiej

       Wczoraj po południu na ulicy Czerniakowskiej pewna wiejska furmanka przejechała małą dziewczynkę. Koło wozu najechało na plecy dziecka. Mimo to, dziecko doznało tylko niewielkich obrażeń (AZ, wtorek, 06.05.1890 r.).
      
       Para żebraków niepokoiła przechodniów
       W drodze powrotnej z wczorajszego koncertu, który odbył się w Bellevue (willa znajdująca się przy ulicy Bema), goście byli zaczepiani przez dziwną parę żebraków. Starszy mężczyzna w stanie alkoholowego upojenia niósł kilka tobołków na plecach, wałęsając się po prawej stronie ulicy, podczas gdy jego żona, trzymając na ręku dziecko, niepokoiła przechodniów po lewej stronie ulicy. Oboje byli bardzo natarczywi i uciążliwi (AZ, wtorek, 06.05.1890 r.).
      
tłum. Dominika Kiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Przepraszam ale chyba zdarzyła sie literówka "Z okazji przypadającego dzisiaj jubileuszu 75-lecia firmy J. F. Haarbruecker mistrz cechu tkackiego, grabarz Olszewski przyozdobił swój dom piękną niebieską flagą z insygniami cechu tkackiego. Także prywatne domostwa firmy zostały udekorowane flagami" sądzę że zamiast grabarz powinno być garbarz
Reklama