UWAGA!

„Dziennik Elbląski” i „Gazeta Olsztyńska” zmieniły właściciela

 Elbląg, „Dziennik Elbląski” i „Gazeta Olsztyńska” zmieniły właściciela
(fot. RG)

Grupa WM, wydawca m.in. „Dziennika Elbląskiego” i „Gazety Olsztyńskiej” ma nowego właściciela. 95 procent udziałów w spółce kupił Andrzej Senkowski, przedsiębiorca z branży motoryzacyjnej. Zmienił się też prezes wydawnictwa.

Andrzej Senkowski jest założycielem firmy Polcar z Wólki Kosowskiej pod Warszawą, która – jak czytamy na jej stronie internetowej – jest "europejskim liderem rynku części nadwozia", importuje i dystrybuuje części samochodowe.

- Senkowski przejął 95 proc. udziałów Grupy WM od dotychczasowego właściciela "Gazety Olsztyńskiej" Jarosława Tokarczyka, który pozostaje współwłaścicielem w nowych strukturach spółki i - według nieoficjalnych informacji serwisu „Press” - wciąż ma być zaangażowany w działalność poligraficzną firmy. Nie ujawniono ceny transakcji.

Nowym prezesem Grupy WM został Maciej Matera, który, jak ustalił „Twój Kurier Olsztyński”, od 2015 roku (kiedy ministrem obrony był Antoni Macierewicz) zasiadał w spółkach związanych z Polską Grupą Zbrojeniową (Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, Energomontaż Północ Gdynia). Dodajmy, że Jarosław Tokarczyk był prezesem Grupy WM (znanej wcześniej pod nazwą Edytor) od 2000 r., a właścicielem spółki został w lutym 2021 roku (odkupił ją od niemieckiego inwestora Franza Xavera Hirtreitera, który zaiwestował w tę gazetę pod koniec lat 90).

Grupa WM wydaje m.in. „Gazetę Olsztyńską” i „Dziennik Elbląski”. Ma własna drukarnię w Olsztynie. Jak wynika ze sprawozdania finansowego złożonego w KRS, w 2020 roku firma odnotowała 11,1 mln zł przychodów (15,14 mln zł rok wcześniej) i 3,99 mln zł straty (rok wcześniej spółka wypracowała 355 tys. zł zysku). Przeciętne zatrudnienie w firmie spadło o 24 proc. - z 139 do 106.

Według Polskich Badań Czytelnictwa średnia sprzedaż "Gazety Olsztyńskiej/Dziennika Elbląskiego" wyniosła w lipcu br. 4240 egz. i była niższa o 17 proc. w porównaniu z lipcem 2020 roku.

 

Więcej w „Press”, na olsztyn.com.pl i w serwisie wirtualnemedia.pl

oprac. red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nareszcie nasze polskie media trafiają w polskie ręce i wreszcie artykułować będą nasze polskie rację i interesy a nie Niemiec i Unii Europejskiej.
 • @TeofilSkorupa - kiedy śpi, ,ta skorupa, ,?
 • @TeofilSkorupa - Czyli w Polskim interesie są bezczelne kłamstwa TVP o dobrobycie w Polsce i dobroczynnym działaniu wysokiej inflacji na zarobki? Ciekawe Skorupko. Mam nadzieję, że PIS zostanie za te kłamstwa pokazowo rozliczony i jego lizusy też!
 • Towarzyszu Skorupa, nie POdniecajcie się tak bardzo tą informacją o przepływie kapitału z rąk jednego kapitalucha w ręce kapitalucha drugiego, tylko poinformujcie lepiej społeczeństwo, iż dziennikarze zaPOmnieli chyba zapytać, ile to POdatkuf zapłacił senor businessman np. w ubiegłym roku, że dziś na zakup tych tytułów - za nieujawnioną kwotę - mu jeszcze starczyło. Bo ja tam zewsząd słyszę, że kapitalistom i wyzyskiwaczom źle się dzieje, rząd ich podatkiem i domiarem gnębi, lud nie szanuje i pensji uczciwych a na umowę i etat się domaga, a tu nagle tytuły zmieniają właścicieli za nieujawnione kwoty i teraz nie wiem - cieszyć się czy płakać, że milionery ostatnie zaskórniaki na kapitalistyczne media wydajo, czy może zrzutkę organizować i słać smsa o treści: POmagam; Hashtagi: #TaxTheRich, #PodatekProgresywny, #RasaPanow, #libki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  16
  tow. Koliński ciekawy(2021-09-15)
 • Znakiem tego Portel to ostatnia wolna wioska Galów w naszych okolicach. Trzymajcie się, trzymajmy się :).
 • To ktokolwiek czyta Dziennik Elbląski? Pół gazety zapełnione reklamami i do tego kilka artykułów sprzed tygodnia.
 • Dlaczego Polska nie jest w EURO? dlaczego marny złoty nadal środkiem płatniczym w tym biednym kraju? Ceny na zachodzie w Euro są o wiele niższe niż w Polsce. Po to weszliśmy do Unii, by wspierać się gospodarkami WSZYSTKICH, krajów i poprawić standard życia. To jakby w USA, jakiś biedny stan nie chciał Dolara i wypiął się na gospodarkę całego USA. Wprowadzić EURO!
 • No i już zlot pisolizusów tutaj. Ma wyglądać że naród ich popiera. Naiwny naród Was popiera, nic więcej!
 • towarzyszu skorupa pisowski podnóżku jak było na wczasach z brylantem?
 • Od dziś nie kupię już gadzinówki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  3
  ­­­­­­Np(2021-09-15)
 • @TeofilSkorupa - Poprzedni właściciel, Jarosław Tokarczyk to Kolumbijczyk był?! Na pewno nie gorszy Polak od ciebie! Durny, ty durny Skorupo jesteś, o jakiej repolonizacji ty bredzisz?!
 • No to teraz ludzie tego popaprańca od wybuchów parówek będą wydawać Dziennik Elbląski. Gratulacje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  4
  zaskoczony(2021-09-15)