UWAGA!

Ostatnia deska ratunku?

Elbląg, Odcinek drogi koło sklepu Biedronka
Odcinek drogi koło sklepu Biedronka (fot. AD).

Kraków zamierza sprzedawać dziury w swoich drogach. Wykupione przez mieszkańców wyrwy będą załatane przez miejski zarząd dróg i ozdobione nazwiskiem darczyńcy. Może skopiowanie tego pomysłu jest jedynym ratunkiem dla wielu elbląskich ulic i dla samochodów elblążan?

Pisze o tym „Gazeta Wyborcza Kraków”:
       To pomysł rodem z niemieckiego Niederzimmern w Turyngii. Miasto to podobnie jak Kraków boryka się z brakiem pieniędzy potrzebnych na załatanie wszystkich dziur. Urzędnicy niemieccy wpadli na pomysł, by podreperować gminny portfel i zaczęli dziury w drogach sprzedawać. Wszystkie uzupełnione w ulicach ubytki ozdabiane są tabliczką z nazwiskiem lub nazwą firmy, która prace sponsorowała. Dziury kosztują tam 50 euro i rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Chętni znajdują się nawet poza granicą Niemiec.
       Czy pomysł ten miałby szanse na realizację w Krakowie? – gdy z takim pytaniem zwróciliśmy się do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, okazało się, że urzędnicy są już gotowi, by wprowadzić go w życie. – Nie jest tajemnicą, że brakuje nam pieniędzy, by doprowadzić do odpowiedniego stanu każdą krakowską ulicę – mówi Joanna Niedziałkowska, dyrektorka ZIKiT. – Sama idea „sprzedaży dziur” nie jest więc z naszego punktu widzenia tak absurdalna, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
       Urzędnicy zamierzają zaproponować mieszkańcom formę nieopodatkowanej darowizny. Ma to wyglądać tak: Jan Kowalski, który zauważył dziurę w miejskiej drodze, np. w pobliżu swojego domu, zgłasza to telefonicznie, listownie lub osobiście w ZIKiT (opis z dokładną lokalizacją i zdjęciem będzie dodatkowym ułatwieniem dla urzędników). Po wycenie naprawy przez drogowców Kowalski wpłaca wymaganą kwotę i podpisuje niezbędne dokumenty. Na miejscu pojawiają się robotnicy, naprawiają drogę, a na specjalne życzenie mogą też umieścić w tym fragmencie jezdni tabliczkę z napisem „Jan Kowalski”. Kowalski dostanie też zaświadczenie o „zakupie dziury”.
       Ile ma kosztować przeciętna krakowska dziura? Taka o powierzchni zbliżonej do metra kwadratowego ok. 270 zł. To kwota minimalna. Za pozbycie się dużo większych wyrw, których na krakowskich ulicach również nie brakuje, trzeba by już zapłacić znacznie więcej.
      
       Źródło: „Gazeta Wyborcza Kraków”
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no to problem urzedników rozwiazany mozna wystawic cale miasto na sprzedaz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dzirawiec(2010-03-09)
 • Przecież płacimy już ciężko zarobione pieniądze m. in. na takie cele w postaci podatków, akcyzy itd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  haracz(2010-03-09)
 • Kupmy sobie dziury a urzędnicy pieniądze na ten cel podzielą między sobą. Głupi narodzie kiedy zmądrzejesz ?
 • Nie ma w elblągu tylu ludzi aby załatać wszystkie dziury, już dawno mówiono aby robić nawierzchnie betonowe, gwarancje na takie to mon 30 lat. Są kilkakrotnie trwalsze i bardzo odporne na warunki atmosferyczne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  baniak(2010-03-09)
 • Co za bzdury pisza, od 2 lat jestesmy zieloni na mapie europy, druga irlandia. Kasa jest na wszystko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Roky.b(2010-03-09)
 • "Cudowna" droga do Biedronki. .. ..
 • W urzędzie miejskim stworzy się pewnie z 5 etatów (dla znajomych królika) żeby inwentaryzować dziury w jezdni, obsługiwać potencjalnych kupców tych dziur, wydawać akty własności itd. itd. Zastanawiam się czy Miro mówiąc o Polsce jako o dzikim kraju nie miał racji ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zdziwiony(2010-03-09)
 • to na co wtedy pujda pieniadze przeznaczane na remonty dróg?? do prywatnych kieszeni?
 • U nas to dziury są tak wielkie że można by na nich montować całe bannery reklamowe, a nie tylko małe tabliczki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dgdjdgj(2010-03-09)
 • w sumie 270 zł za metr kwadratowy dziury to chyba sporo. Może warto kupić sprzęt do łatania i jakąś promocje zrobić np 200 zł. Inwestycja szybko by się zwróciła a i praca do końca życia. Do tego powinni jeszcze więźniów zatrudnić i niech pracują na swoje utrzymanie i już koszta jeszcze bardziej obniżone :)
 • "nie jest więc z naszego punktu widzenia tak absurdalna" A z mojego punktu jest bardzo absurdalna. Skoro wyciągają rękę od zwykłych ludzi na łatanie dziur, w takim razie gdzie giną fundusze które powinny iść na remonty dróg? Nie dość że płacimy i tak za wysokie podatki, to mamy wam jeszcze dopłacać z własnej kieszeni za to że będziecie łaskawi przyjechać i załatać krater w ulicy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jjjjjjjjjjjaaaaaaaaaaa(2010-03-09)
 • OMG 270 zł za załatanie jednej dziury. Za taką cenę to oczekiwał bym załatania dziury jakąś specjalną technologią dzięki której po zimie nie powstanie w tym samym miejscu kolejna dziura. Buahahaha a oni chcą 270 zł. za to że przyjedzie kilku dziadków, zamiesza smołę z odrobiną żwiru, uformuje z tego placek, wgniecie ten placek do dziury i posypie piaskiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mmmmmmmmmmmmmm(2010-03-09)
Reklama