UWAGA!

Ostra walka o stanowiska w regionie

Znamy już kandydatów na prezydentów i burmistrzów w największych miastach Pomorza. Do starych wyjadaczy dołączają nowe, nieznane wcześniej nazwiska - czytamy w „Gazecie Wyborczej Trójmiasto”.

O trzecią kadencję ubiega się prezydent Elbląga Henryk Słonina. Dwa lata temu wystąpił z SLD, ale jest kandydatem z rekomendacji Lewicy i Demokratów. W poprzednich wyborach miał pecha - do triumfu w pierwszej turze zabrakło mu jedynie 236 głosów. W drugiej jednak pewnie pokonał reprezentanta prawicy Czesława Dębskiego. Teraz będzie mu trudniej odnieść przekonujące zwycięstwo, w szranki z nim stanęło bowiem kilku groźnych konkurentów. Najpoważniejszym wydaje się Elżbieta Gelert - senator Platformy Obywatelskiej, doskonale znana elblążanom, bo od lat jest dyrektorem szpitala wojewódzkiego. Słoninie może też zagrozić Jerzy Wilk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, od trzech kadencji elbląski radny i prezes Spółdzielni Niewidomych Elsin. O prezydenturę starają się jeszcze dwie osoby - dziennikarz Sławomir Malinowski (komitet Wspólny Elbląg) oraz Wiesław Wiśniewski, wystawiony przez związany z „Solidarnością” komitet Rozwój i Praca.
     Druga tura bardzo możliwa jest także w Malborku, gdzie startuje aż ośmiu kandydatów. Obecny burmistrz Jan Wilk wygrał wybory cztery lat temu, zbierając głosy całego elektoratu prawicy. Teraz startuje z lokalnego komitetu Nasz Malbork, ale przeciwko sobie ma trzech innych ludzi o prawicowym rodowodzie - z PO, PiS-u oraz UPR. Zagrozić mu może również Dariusz Kostrzewa, wystawiony przez Lewicę i Demokratów.
     Zwycięstwa już w pierwszej turze spodziewać się za to może burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak z PO. Ma tylko dwóch kontrkandydatów i dobre notowania w swoim mieście.
     Więcej w „Gazecie Wyborczej Trójmiasto”
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Chciałbym tylko przypomnieć, że 4 lata temu kontrkandydatem Słoniny był Dębski, to była postać, a te tutaj szaraczki razem nawet nie są w stanie zastąpić Dębskiego. Pani z PO leci na notowaniach, bo jako Prezydent byłaby nic nie warta. Dziś uważam że nie jest problemem czy Słonina będzie Prezydentem kolejny raz, uważam że facet robi swoje i niech już zostanie, w koncu Miasto pozytywnie się zmienia, myslę jednocześnie że naprawdę robi wszystko aby obniżyć bezrobocie i zatrzymać młodzież, ale jako elbląski prezio nie ma tu za wielu mozliwości, moim zdaniem problemem jest co będzie za 4 lata, kiedy Słonina już na pewno nie wystartuje! Kto go zastąpi? Dobrych kandydatów brak. Maltkontentów zapytam jeszcze: centralnie nie wolelibyście kolejnej kadencji Kwaśniewskiego zamiast tego co mamy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piotr Kr(2006-10-22)
 • Dlaczego adwersarzom (innowiercom) większości wypowiadających się tu ludzi przypina się łatkę malkontentów? Zapewne zostało to z epoki jedynie słusznych posunięć i prawd. Szanowny przedmówco - jeżeli odpowiada CI stan obecny i kondycja miasta - twoja rzecz - natomiast nie wymagaj od wszystkich jednakowych zapatrywań na wielce istotne sprawy dla Naszej Małej Ojczyzny. Wybory to konkurs - więc niech się pojawią różni kandydaci i w cywilizowanej formie staną w szranki z otwartą przyłbicą. Dlaczego nie ma publicznej debaty (media, spotkania, lokalne radio i TV)? Ci wszyscy ZAWODNICY są ANONIMOWI (łącznie z obecnie nam panującym) - no, więc jak można kogoś wyróżnić (wybrać) nie znając kompletnie jego zapatrywań i umiejętności, nie wspomnę już o wiedzy i przygotowaniu biznesowym. Idziemy w ciemno - może jeszcze raz się uda przetrwać nam starym - bo naszych dzieci nie będzie to już interesowało - wyjadą najbliższą okazją do miejsca normalnego świata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2006-10-22)
 • Aborygenie (chyba pozamiejscowy) po czynach ich poznacie! Nie po słowach! Twoim zdaniem debata wystarcza? Jeżeli tak to powiem ci znaną wszech prawdę: Kiedy polityk kłamie? Gdy otwiera usta! Powtarzam raz jeszcze, nie słowa a czyny wskazują dobrego gospodarza. Niejedni już nam obiecywali 100mln, inni w słowach mianowali się już premierami i prezydentami, jeszcze inni wciąż powtarzali że nie ma możliwości na ponowne powstanie rządu warchoła z chamem, tych przykładów mnogo, a do sprawnej pracy nikt z nich się nie nadaje ! Myślę że wszyscy nowi poza Słoniną dbaliby tylko o własne interesiki i swoich lobbistów! Pamietamy chyba wszyscy rządy prawicy w Elblągu po 89 roku, ciary aż przechodzą, jakby to miało wrócić!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piotr Kr(2006-10-22)
 • SPOSÓB MYSLENIA ZWOLENNIKÓW PREZYDENTA S. JEST PORAŻAJĄCY!:) Ogólnie sprowadza się on do trzech tez: prezydent robi co moze ale na bezrobocie i tak nie ma wplywu, na pewno kazdy kontrkandydat jest gorszy i na pewno dbałby tylko o swój interes, miasto pieknieje i nic nie mozna więcej zrobić takze w kwestii ściągniecia do miasta inwestorów przemysłowych!:) Czy cos pominałem?:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dyletant(2006-10-22)
 • Jak widać, to, co jest - to szczyt waszych osiągnięć i marzeń? Okey, pozostańcie przy tym, znakomita większość i tak wybiera według kryterium podobieństwa do siebie. Mówicie nic nie zmieniać - dziwna sprawa i efekt dość mizerny, bo większość spoza wtajemniczonych w to, co dobre glosuje nogami i totalną abnegacją. Być może - o to WAM chodzi. Mówisz WAŚĆ po czynach ich poznacie - no właśnie poznajemy - jak Elbląg był zadupiem w latach 60 tak i jest teraz, choć miewał dość nieoczekiwane zwroty spowodowane głównie koniunkturą partyjną, a nie osiągnięciami inwestycyjnymi i przedsiębiorczością samorządową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2006-10-22)
 • Kandydatka PO Pani Elżbieta Gelert pokazała, jak z zapyziałego, zadłużonego szpitala zrobić jeden z najlepiej działających w Polsce, oczywiście przy pomocy fachowego personelu, który sobie dobrała i porwała za sobą. To samo będzie za jej kadencji z Elblągiem - z prowincjonalnego, wyludniającego się miasteczka, stanie się stolicą i lokomotywą prężnie rozwijającego się regionu. P.s. Powiedz mądralo Piotrze Kr , jak będzie rządził obecny prezio, gdy w radzie będzie miał 4 radnych z lewicy? Kto go poprze? Dajcie już spokuj obecnemu preziowi, przecież człowiek jest leciwy i chyba schorowany ( co widać na bilbordach ), już nigdzie nie bywa ( Wielki Nieobecny ), czy układ chce go wystawiać na pokaz od czasu do czasu jak robią to na Kubie z Fidelem? Jak długo jeszcze ten układ ma blokować szanse rozwojowe Elbląga? Panie prezio, domek w Stegnie i dobra emeryturka czekają, niech się Pan wycofa i zostawi sępów z otoczenia na lodzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Urzędnik(2006-10-22)
 • W znacznym stopniu podzielam opinię Aborygena MIEJSCOWEGO ( na pewno miejscowego ). To co dzieje się w Elblągu nie satysfakcjonuje mnie, a na pewno nie zachwyca tak jak Ciebie Piotrze Kr. Piszesz że w Elblągu dobrze się dzieje, że Elbląg się zmienia. Ale nowe elewacje, uporządkowane otoczenia budynków to zasługa zarządców nieruchomości a nie prezydenta Słoniny. Obejrzyj jak wyglągają budynki komunalne i jak są zadłużone. Zobaczyszwtedy prawdziwy obraz sytuacji obszarów za które odpowiada gmina. Nie rajcują mnie także inwestycje miejskie typu lodowisko, most czy hala na grunwaldzkiej. Moją troske budzi brak inwestycji produkcyjnych w naszym mieście oraz dużego bezrobocia. I niech nikt nie mówi mi że prezydent za te obszary działalności nie odpowiada, bo właśnie takiego prezydenta nie akceptuję. Oczekuję człowieka który będzie umiał zareklamować nasze miasto, sprzedać dobrze jego walory, przyciągnąć kapitał tworzący nowe miejsca pracy. Wtedy jest szansa że powróca do elbląga młodzi wykształceni elblązanie którzy po studiach szukają pracy w Polsce lub za granicą. Tego oczekuję od kandydatów i wcale nie byłoby źle gdyby zaprezentowali swoje poglądy we wspólnej debacie telewizyjnej. A że jest tak jak jest więc CZAS NA ZMIANY, CZAS NA MŁODSZYCH, CZAS NA LUDZI Z POMYSŁAMI.
 • wszyscy wiedzą, że brak spotkań i debat to ,,zasługa" obecnego Prezydenta, któremu ta sytuacja baaaaardzo odpowiada, a że jest tu monopol na media - jedna gazeta, kablówka i radio, to może On im podyktować warunki, a pozostali kandydaci muszą walczyć aby dotrzeć do wyborców. Pech, że ludzie wierzą w to co im obrazkami opowidają posłuszni dziennikarze i klakierzy z Urzędu, - że jest OK. a nie daj Boże przyjdą Ci ,,nowi" i wszystkich zwolnią oraz wszystko popsują. Teoria oblężonej twierdzy odpowiada tylko urzędującemu Preziowi, a Wy wierzcie , że to jest prawda. Kandydat
 • Aborygenie i świto tobie wierna, brałem cię za rozsądnego człowieka, ale twoje zaślepienie polityczne zadziwia, chciałoby się powiedzieć, że cię ogłupia! Powiedz o elbląska gwiazdo portelowa, czego jest w stanie dokonać Twoja kandydatka, czy nie zdajesz sobie sprawy z tego że nic nie dokona ! Skąd to wiem? Powiem tak: to ta miła pani zaczęła ostatnio krzyczeć o przekopaniu mierzeji i co? I jest to wstrętna obłuda, bo to jej kolesie z Gdańska zawsze ten przekop blokowali i blokować będą. Co do szpitala to jest on nadal zarządzany poniżej jakiejkolwiek normy, wydawanie pieniędzy to nie zarządzanie, a brud jest gorszy niż 20 lat temu, chodzi mi o ten niewidoczny, chciałbym znać prawdziwe statystyki zakarzeń w szpitalu gronkowcem, żółtaczką itp. cholerstwami, a powiem że wspaniale nie jest. Obiecywanie na wizji, nadal twierdzę, to znana metoda obłudy, stosowana przez całą PO. Przypomnijcie sobie ostatnie wybory a może jeszcze dalej, np. AWS ?? Przyznam się tu jednocześnie bez bicia że w ostatnich wyborach głosowałem na PiS i się mocno pomyliłem, nie zagłosuję na PO bo to parta wiecznych krytykantów i nierobów, przecież oni po dostaniu władzy nadal by narzekali że tyle muszą naprawiać i by naprawiali, latami. Popatrzcie jeszcze dalej, przecież PO nie ma żadnego programu gospodarczego, jej program to slogan: Władza dla Nas! To jest chore! Wybiorę Słoninę, bo choć mam wiele zastrzeżeń do niego to wiem że swoje zrobi, a reszta hmm no cóż też zrobi tylko co i komu to widać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piotr Kr(2006-10-22)
 • Piotrze Kr, miotasz się jak sam mówisz z prawa na lewo, raz PiS póżniej znowu Słonina. Nie miotaj się tak chłopie, posłuchaj co mają do zaproponowania kandydaci, nie skreślaj z góry nikogo, bo nawet w najgorsztch partiach są dobrzy fachowcy. Wybór prezydenta to wybór człowieka a nie Jego partii. Jak wysłuchasz co kandydaci chcą zrobić w Elblągu wybież tego który TWOIM ZDANIEM JEST NAJLEPSZY. Nie wybieraj tylko na podstawie opinii innych i oceny całego ugrupowania.
 • No przykro mi Panie Piotrze, że się miotasz z prawa na lewo lub odwrotnie - nie wiem, co było pierwsze. Wykonujesz Acan straszny szpagat polityczny (zapewne bolesny to czyn) zaspakajając potrzebę skojarzenia ognia z wodą. Dziękuję także, za garść impertynencji, z których wynika straszna krwiożerczość Twoja i brak miłości bliźniego a to podobnież podstawowy obowiązek i prawo cywilizowanego osobnika – nie wspomnę już o dekalogach partyjnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2006-10-22)
 • SPOSÓB MYSLENIA PRZECIWNIKÓW PREZYDENTA S. JEST PORAŻAJĄCY!:) Ogólnie sprowadza się on do tez: prezydent nic nie robi i nic dobrze nie zrobił. Każdy kandydat prawicowy jest lepszy bo prawicowy. Czy cos pominąłem ?:) brak tylko wskazań dlaczego robił coś źle i i jakimi metodami/sposobami kandydaci prawicowi zrobią to dobrze lub lepiej. Program kandydatów PO i PiS sprowadzający się do znanego sloganu ”Żeby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej” nie podparty żadnymi konkretami jest dla naiwnych. Trenowany był kiedyś wiele lat z mizernymi efektami. Ale przecież prawica wyssała z mlekiem matki sposoby działania dawnego systemu i je z lubością stosuje z podobnym zresztą skutkiem. Lepszy wróbel w garści niż gołąbki na dachu – to jest powód dla którego wielu zagłosuje na Prezydenta Słoninę co może przynieśc nieoczekiwany plusa - chociaż w Elblągu nie zapanuje jedynie słuszna ideologia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Socjaldemokrata(2006-10-22)
Reklama