UWAGA!

Pieniężno. Dziś rocznica śmierci generała Czerniachowskiego

Elbląg, Pieniężno. Dziś rocznica śmierci generała Czerniachowskiego

Wciąż głośno wokół planów usunięcia z Pieniężna pomnika radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Dziś, w rocznicę jego śmierci, Rosjanie zaplanowali pod pomnikiem uroczystości z udziałem Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku – informuje Telewizja Olsztyn.

Według TVP Olsztyn, po tym, jak radni Pieniężna podjęli uchwałę w sprawie usunięcia pomnika, Rosjanie zaczęli interweniować, składali kwiaty pod pomnikiem, nawet go odnowili. Na dziś (w rocznicę śmierci generała Czerniachowskiego, zaplanowali uroczyste obchody, choć nikt nie dał na nie oficjalnej zgody.
       Pomnik generała Czerniachowskiego stanął w Pieniężnie w latach 70., postawili go Polacy. Dla Rosjan jest to bohater, dla Polaków to generał odpowiedzialny za rozbrojenie i likwidację oddziałów AK na Wileńszczyźnie. Pod koniec stycznia radni Pieniężna podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli rozebrania pomnika generała. Do Pieniężna szybko przyjechała kilkunastoosobowa delegacja broniąca pomnika. W ciągu ostatnich kilku dni pomnik został nawet odnowiony przez wolontariuszy z Rosji, którzy nie poinformowali o swoich planach władz Pieniężna. Jednak według doniesień rosyjskich mediów strona rosyjska jest gotowa zabrać pomnik do siebie.
       Dziś (18 lutego) przypada rocznica śmierci generała Iwana Czerniachowskiego, Rosjanie zaplanowali pod pomnikiem uroczystości z udziałem Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku oraz zaproszonych mieszkańców Rosji, Ukrainy i Białorusi (początek o godz. 13).
      
       O sporze o pomnik generała czytaj też tutaj.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Z Wikipedii : " 17 lipca 1944 w ramach tajnej operacji rozbrajania żołnierzy Armii Krajowej gen. Iwan Czerniachowski wraz z gen. Iwanem Sierowem, przysłanym przez NKWD prowadził rozmowy z dowództwem AK. Podstępem wezwany na odprawę do budynku dowództwa Frontu Białoruskiego komendant ppłk Aleksander Krzyżanowski " Wilk" i szef sztabu mjr Teodor Cetys " Sław" , zostali rozbrojeni i aresztowani. Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, w miejscowości Bogusze miała się odbyć odprawa dowódców oddziałów partyzanckich, na którą zapowiedział przybycie zarówno ppłk " Wilk" , jak i gen. Iwan Czerniachowski. Odprawa zakończyła się jednak rozbrojeniem oficerów przez oddział NKWD. " " Został pochowany na jednym z centralnych placów Wilna. Po odzyskaniu niepodległości przez Litwę, w latach 90.XX wieku, jego ciało przeniesiono do Moskwy i pochowano na Cmentarzu Nowodziewiczym. " Może oddać im ten pomnik i będzie po sprawie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  4
  nnnnnnnnnnnnnnn(2014-02-18)
 • wszystkich ciemiężycieli narodu polskiego: U S U N Ą Ć. Wiem. .. nie da się. Połowa sądownictwa w PRL-u przymała tam " swoich ludzi" . Pomocników narodu. Usunąć wszystkie pomniki postawione pod przymusem. To nie są nasi ludzie.
 • i co postawić pominiki Adolfa?
 • Zapominamy że poza naszymi granicami są Polskie cmentarze i miejsca pamięci. Może też są tamtejszym mieszkańcom nie na rękę. Można oddać pomnik Rosjanom, ale należy zdobić to w sposób dyplomatyczny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  STARYDINO(2014-02-18)
 • A dlaczego oddawać? Przenieść do jakiegoś polskiego muzeum i niech stoi jako relikt minionej epoki. W końcu duperele z Adim są w muzeach prezentowane, uzbrojenie niemieckie etc.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Janekkrasicki(2014-02-18)
 • A ty oprócz Czerniachowskiego i Adolfa nie znasz nikogo?
 • Jakoś mamy chęci dowalania innym, ale jak inni nam dowalają np obecnie na Litwie to cisza. Nieboszczykowi to jest już obojetne, ale o żywych trzeba dabać. My tyko mam grabarzy. .. tak tak nawet poseł Cymański jest z zawodu grabarzem. .. .
 • Zmarli krzywdy nie robią.
 • Tyle razy obok niego przejeżdżałem i zawsze wydawał mi się taki zaniedbany. Władze Pieniężna zamiast go odnowić i niech sobie dalej stoi robią sobie dyrdymały. Jak nasze pomniki za granicą stoją to dobrze, a jak obcy u nas to źle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  8
  Kronos(2014-02-18)
 • Jeżeli Rosjanie chcą tego pomnika to niech go sobie zabiorą i na swojej ziemi czczą " bohatera" . A na tym miejscu postawimy pomnik prawdziwego Polskiego Bohatera majora Zygmunta Szendzialarza " Łupaszki" dowódcy 5 Brygady Wileńskiej AK. Pokażmy, że jesteśmy Polakami i będziemy pamiętać o naszych rodakach, którzy walczyli o naszą wolność, a nie o ich oprawcach !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  7
  MłodyPolak(2014-02-18)
 • Pomnik Fieldorfa, Moczarskiego albo Pileckiego postawić a nie czerwonej hołoty! Precz z tym poniżeniem. Skandal! Granda! Niech to zabierają w końcu po wojnie sporo zabrali, a nasze pomnik za granicą to trudno, bez ofiar się nie obejdzie jak chca niech sobie zaorają. My i tak swoich mamy w sercach.
 • " pomnik postawili w latach 70 - polacy - " polacy" tacy sami polacy jak rząd tymczasowy RP w 44 r. w Lublinie? haha za PRL-u to czerwoni dyktowali wszystko co polityczne. !
Reklama